Komunikaty PR

Surowo i komfortowo – radzimy, jak urządzić łazienkę w stylu industrialnym

2024-03-05  |  13:36

Styl industrialny to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich dziesięcioleci. Samodzielny bądź w połączeniu z nowoczesnym minimalizmem, stylem skandynawskim czy japandi, doskonale sprawdza się nie tylko w przestrzeniach dziennych, lecz również w pomieszczeniach sanitarnych.

Inspirowany przedwojennymi przestrzeniami przemysłowymi styl industrialny zadomowił się w naszych wnętrzach na dobre, przejawiając w różnych elementach wykończenia i wystroju. Ma swoje ulubione motywy i połączenia, które niezmiennie zdobywają serca kolejnych pokoleń. Ceglane ściany, betonowe powierzchnie, wyeksponowane instalacje, stal, kamień i stonowana kolorystyka krążąca wokół trio bieli, szarości i czerni - to styl, który wciąż na nowo trafia we współczesną potrzebę minimalizmu i surowości.

Beton, drewno, metal

Styl industrialny stroni od ozdobności – jego kwintesencja zawiera się w bazowych elementach wykończenia. Dotyczy to również łazienki, do której należy wybrać przemyślane połączenia materiałowe i kolorystyczne. Podobnie jak w przestrzeniach dziennych i tu rządzi beton, cegła, stal i jednolita, stonowana kolorystyka, uzupełniona metalem, drewnem i kamieniem. Na co warto postawić? W łazience w stylistyce industrialnej  sprawdzą się zestawienia matowej czerni z brązem dębu, betonu architektonicznego i naturalnego drewna, czerwonej cegły i monochromatycznych płytek, niklu lub chromu, białych kafelków i czarnej armatury oraz inne połączenia oscylujące w podobnych tonacjach.

- Industrialna łazienka to strefa, w której warto wyeksponować niektóre zazwyczaj ukrywane elementy, takie jak surowe ściany, rury hydrauliczne czy stelaże. Prostą ceramikę warto uzupełnić minimalistyczną armaturą w spójnym wybarwieniu chromowanej stali, srebra, miedzi bądź niklu. Metal idealnie odnajduje się w tej estetyce – jest surowy, a jednocześnie dodaje blasku i wyrafinowanej elegancji całej aranżacji – radzi Joanna Karolczak, ekspertka marki TECE. Zabudowa meblowa to z kolei miejsce dla otwartych form powstałych z połączeń metalu i płyty meblowej. W roli rozwiązań do przechowywania sprawdzą się również kosze i regały kojarzone dotychczas z pomieszczeniami o przeznaczeniu gospodarczym.

Loft, czyli otwarta przestrzeń

Niezależnie od wybranej stylistyki od łazienki wymaga się określonej funkcjonalności połączonej z komfortem korzystania. To obszar, w którym warto nie tylko dokładnie przemyśleć układ elementów wyposażenia, lecz również wybrać takie rozwiązania, które pozwolą podbić urodę wybranego trendu. Industrialny wystrój oznacza przede wszystkim minimalizm i prostotę formy, a więc doskonale odnajdą się w nim wszelkiego typu podwieszane toalety i umywalki – szczególnie te w nieszablonowej, ciemnej kolorystyce.

Niezbędnym elementem aranżacji industrialnej łazienki jest kabina prysznicowa typu walk-in. Kiedyś spotykana w łazienkach robotniczych czy w strefach publicznych, dziś jest popularna w prywatnych pomieszczeniach sanitarnych. Otwarta przestrzeń, zabudowana ewentualnie jedną taflą szkła, pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, podbić urodę okładzin ściennych, zastosować modne połączenia szkła i metalu, a przede wszystkim – gwarantuje wygodę korzystania – uzupełnia ekspertka TECE. Nie bez znaczenia są w tym przypadku także odwodnienia liniowe. Profile o różnym wykończeniu pozwalają doskonale dopasować na wymiar i zlicować ten element z podłogą, a oferowane serie wzornicze skomponować z pozostałymi elementami armatury.

Detale, czyli dodatki godne stylu

Klasyczny styl industrialny zasadniczo nie przepada za dekoracjami, a jeśli już – akceptuje jedynie te utrzymane w minimalistycznym i geometrycznym wydaniu. Producenci wyposażenia łazienek odpowiadają na tę potrzebę, projektując i oferując rozwiązania stworzone z myślą o takich przestrzeniach. Proste linie i podstawowe figury ujęte w materiały odpowiednie dla trendu to pomysł, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze armatury, luster czy nawet przycisków spłukujących. – Jako dekoracje w łazience industrialnej warto potraktować niezbędne elementy wyposażenia, które i tak powinny się w niej znaleźć. Wybierając takie, które wpiszą się w wybrany trend, stworzymy konsekwentną kompozycję stylistyczną. Nieszablonowe szlify dla takiej przestrzeni stanowią np. przyciski spłukujące w prostych formach, wykonane w betonu czy stali w różnych wariantach kolorystycznych, doskonale oddające surowość i strukturę klasycznego wyposażenia pomieszczeń przemysłowych – podpowiada Joanna Karolczak.

Co poza tym? Industrialne w formie, proste, metalowe oprawy oświetleniowe, stalowe ramy luster, utrzymane w tonacjach czerni, szarości i bieli drobne elementy wyposażenia oraz tekstylia, a poza tym – designerskie, nowoczesne grafiki i coś, co zmiękczy tonację surowego wnętrza, czyli rośliny doniczkowe.

Ma być ciekawie, czyli nietypowe rozwiązania

Styl industrialny czy też loftowy to obszar, który podsuwa wciąż nowe koncepcje aranżacyjne. Również w strefie łazienkowej warto zwrócić uwagę na mniej standardowe rozwiązania, takie jak przemysłowe żeliwne grzejniki, umywalki na stalowych stelażach, czarna armatura, stalowe okładziny na ścianach, zabudowa meblowa w fakturze betonu czy blachy ryflowanej oraz wiele innych. Zachowując konsekwencję i spójność kolorystyki oraz trendu, warto sięgać po niestandardowe rozwiązania i połączenia, budując własną komfortową i funkcjonalną przestrzeń łazienki w stylu industrialnym.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wejdź w wir wiosennych przygotowań z Foxy Tornado Biuro prasowe
2024-04-30 | 10:30

Wejdź w wir wiosennych przygotowań z Foxy Tornado

Wiosenna nieodmiennie kojarzy nam się z wiosennymi porządkami.Jak zdążyć ze wszystkim zanim w drzwiach staną goście? Z pomocą przychodzi Foxy Tornado – uniwersalny, niezwykle
Dom Trwałość i elegancja - gresy na elewacji
2024-04-30 | 01:00

Trwałość i elegancja - gresy na elewacji

Elewacje stanowią nie tylko nieodłączny element architektury, ale także wizytówkę każdego budynku, definiując jego charakter, styl i estetykę. Architekci
Dom Gresy na meblach - nowe spojrzenie na aranżację
2024-04-30 | 01:00

Gresy na meblach - nowe spojrzenie na aranżację

Początkowo płytki kojarzyły nam się głównie z podłogami i ścianami w kuchniach, łazienkach czy przedpokojach. Ich trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości czyniły je

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.