Komunikaty PR

Świąteczne zagrożenia dla psa i kota

2023-12-19  |  12:45
Biuro prasowe
Kontakt
Bożena Pękala
Good-PR

Bohaterów Wietnamu 5/42
31-477 Krakow
kontakt|good-pr.pl| |kontakt|good-pr.pl
+48609608806
good-pr.pl

Świąteczne zagrożenia dla psa i kota

Święta są dla nas czasem radości, relaksu, odpoczynku. Tymczasem mogą przynieść też niebezpieczeństwa dla zwierząt domowych, szczególnie psów i kotów. Ważne jest, aby ich opiekunowie byli świadomi potencjalnych zagrożeń i zawczasu podjęli odpowiednie środki ostrożności. Oto kilka świątecznych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę.

Jedzenie dla ludzi

Niektóre potrawy świąteczne mogą być szkodliwe dla zwierząt. Zacznijmy od tego, że ludzkie jedzenie nie jest przystosowane do spożywania przez zwierzęta. W naturze nie jedzą one przecież pierogów ani smażonego karpia. Ponadto ilość soli, którą dodajemy, by doprawić nasze jedzenie, dla zwierząt jest zabójcza. Powoduje u nich wiele schorzeń, z chorobami nerek na czele. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku konserwantów, np. tych dodawanych do szynki. Nie karm nią swojego psa ani kota, bo choć mu smakuje, bardzo mu szkodzi. Absolutnie unikaj podawania zwierzętom potraw z zawartością przypraw, cebuli, czosnku czy czekolady. Te dla psów i kotów są po prostu trujące. W czekoladzie i kakao znajduje się toksyczna teobromina, której spożycie może być fatalne w skutkach zarówno dla psa i kota, zjedzenie przez psa 10-12 winogron lub rodzynek może zagrażać jego zdrowiu i życiu, dla kota śmiertelnie niebezpieczne są z kolei czosnek i cebula. Tłuste potrawy i kości kurczaka również mogą prowadzić do problemów zdrowotnych.

Rośliny ozdobne

Niektóre rośliny, takie jak ostrokrzew, mimoza, amarylis, czy nawet choinki, mogą być toksyczne dla zwierząt. Upewnij się, że rośliny te są poza zasięgiem twojego psa i kota lub zdecyduj się na bezpieczne rośliny. Na pewno absolutnie należy wystrzegać się przyniesienia na święta do domu przepięknej, czerwono kwitnącej gwiazdy betlejemskiej. To zabójcza roślina, jeśli zostanie podgryziona zarówno przez kota, jak i psa. Wyjątkowo niebezpieczna jest także jemioła. W przypadku jemioły bardzo szkodliwe są jej jagody, których spożycie może wywołać u psa silne bóle brzucha oraz silne niedociśnienie.

Choinka

Nawet choinka, bez której nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia może okazać się zagrożeniem dla psa lub kota. Oczywiste jest traktowanie choinki przez koty jako drapaka i ścianki wspinaczkowej, co zazwyczaj kończy się potłuczeniem szklanych ozdób. Ale nawet same drzewka należy wybierać rozmyślnie. Sztuczna choinka może być równie chętnie podgryzana przez zwierzęta, co żywa, przy czym spożycie przez nie nawet niewielkiej ilości plastiku może spowodować podrażnienie narządu pokarmowego, wymioty i biegunkę. W większych ilościach może nawet doprowadzić do niedrożności. Żywe sosny i cisy z kolei wytwarzają olejki, które są trujące. Pod tym względem bezpieczny jest świerk, ale… szybko gubi igły. Te z kolei mogą się wbijać zwierzakom do łapek, co sprawi im ból i może wywołać stan zapalny, dla kota są ponadto całkowicie niestrawne i w najgorszym przypadku mogą wywołać perforację jelita. Lepiej wybierać choinkę, która nie gubi igieł. Najbezpieczniejszą opcją wydaje się wybór jodły kaukaskiej. Uwaga na nawozy, stosowane w celu przedłużenia żywotności choinek! Mogą one stanowić śmiertelne zagrożenie. To żaden problem dla psa lub kota, by napić się wody z podstawki pod doniczką z choinką. Jeśli znajduje się w niej dodatek nawozu lub innych środków do roślin, może to mieć tragiczne skutki.

Ozdoby świąteczne

Małe ozdoby mogą być połknięte przez zwierzęta, co stanowi ryzyko zakłócenia przewodu pokarmowego. Ozdoby zawierające ostre krawędzie czy małe części są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą uszkodzić ściany żołądka lub jelita. Anielskie włosie stanowi poważne zagrożenie dla kotów, gdyż długa, błyszcząca nitka przypomina ogonek myszy, co często skłania koty do połykania tych ozdób. To może prowadzić do śmiertelnych konsekwencji, ponieważ część nitki może zaczepić się w języku lub w niewielkich ilościach sierści w żołądku zwierzęcia. Następnie, dalsza część ozdoby przedostaje się do jelita, co wielokrotnie prowadzi do jego przecięcia. Jedynie szybka diagnoza problemu i natychmiastowa operacja daje kotu szansę na wyzdrowienie. W związku z tym opiekunowie tych zwierząt powinni unikać wieszania anielskiego włosianie tylko na choince, ale gdziekolwiek w domu.

Wiele dekoracji świątecznych korzysta z kabli elektrycznych – lampki choinkowe, światełka, figurki ledowe, grające gadżety. Zwierzęta mogą próbować gryźć kable, co może prowadzić do porażenia prądem. Konsekwencje takiego wypadku są łatwe do przewidzenia.

Środki czyszczące i substancje chemiczne

W pośpiechu przed świętami, chcąc zdążyć z porządkami na czas, można zapomnieć o ostrożności w używaniu środków czystości i substancji chemicznych. Tymczasem wciąż należy pilnować, aby zwierzęta nie miały do nich dostępu. Niektóre substancje chemiczne mogą być toksyczne dla psa i kota, a kontakt z nimi może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Wybieraj więc środki czyszczące, które są bezpieczne dla zwierząt. Unikaj produktów zawierających amoniak, chlor, fenole i innych silnych substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla układu oddechowego i skóry zwierząt. Trzymaj środki czystości i substancje chemiczne poza ich zasięgiem, zabezpiecz szafki, aby nie mogły się do nich przypadkowo dostać. Rozważ użycie naturalnych środków czyszczących, takich jak ocet, soda oczyszczona czy olejki eteryczne. Są one mniej toksyczne i mogą być bardziej bezpieczne dla zwierząt.

Ważne jest, aby – będąc opiekunem psa lub kota – mimo czasu radości i rozluźnienia, zachować czujność i dostosować środowisko wokół nich, by zminimalizować ryzyko niebezpieczeństw związanych ze świętami. Psa i kota można też ubezpieczyć na wypadek nieszczęśliwych wypadków i ciężkich zachorowań, w tym zatruć i urazów, np. w PetExpert, który jako jedyny w Polsce oferuje pokrycie do 90 proc. kosztów leczenia w takich przypadkach, bez konieczności długotrwałego oczekiwania na decyzję o wypłacie środków. Ubezpieczenie dostępne jest przez Internet i – w sytuacji wypadku - obejmuje zwierzę już od trzeciego dnia po opłaceniu składki. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie przed Sylwestrem, którego okres stanowi kolejny bardzo niebezpieczny czas dla życia i zdrowia zwierząt. Kiedy to, przestraszone lub wręcz przerażone, robią mnóstwo nieprzewidywalnych i niebezpiecznych rzeczy, by tylko schować się przed hukiem fajerwerków i petard. Co nierzadko kończy się dla nich tragicznie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good-PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.