Świąteczny klimat hygge od BoConcept
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Hygge to sztuka tworzenia przytulnej, domowej atmosfery oraz przebywanie z ludźmi, których kochamy. Gdy nadchodzi zima i zbliża się sezon świąteczny, nie ma nic lepszego niż przekształcenie domu w ciepłe i relaksujące sanktuarium - tak jak robią to Duńczycy.
"To najbardziej hygge czas w roku" – mówi Meik Wiking, autorka bestsellera The Little Book Of Hygge. "O żadnej innej porze roku nie usłyszysz, aby Duńczycy tak często wspominali o hygge". Ma nawet swoje własne złożone słowo, "julehygge" (świąteczne hygge), a Duńczycy często mówią do siebie: "Czy chcesz przyjść na julehygge?", według Wiking. Co zrobić, aby Twój dom był bardziej hygge na święta? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, dotyczącymi mebli, po oświetlenie, dekoracje i przytulne akcesoria, które stworzą odpowiednią oprawę. Stylistka wnętrz Signe Nielsen z salonu BoConcept w Kopenhadze również dzieli się swoimi zaleceniami dotyczącymi maksymalizacji efektu hygge.
Przytulna przestrzeń wypoczynkowa
Sercem każdego domu jest salon, w którym rodzina i przyjaciele zbierają się, aby dzielić się opowieściami i spędzać ze sobą czas. Aby podkreślić klimat hygge, pomyśl o modułowych sofach, które maksymalizują zarówno interakcje jak i wygodę. "Nowy model Salamanca to najlepsza sofa do salonu rodzinnego dzięki powiększonym proporcjom i zróżnicowanym układom siedzeń" - mówi Nielsen. Aby dodać świątecznego hygge, Nielsen sugeruje "kolory ziemi i miękkie faktury", a jeśli chodzi o tkaniny: warto wybrać zielone odcienie tkanin Velvet lub Frisco.
Miękkie faktury i naturalne elementy
Hygge celebruje codziennie przyjemności, a włączenie przytulnych tekstur i naturalnych elementów do wystroju może wzmocnić przeżycia. "Tekstura jest bardzo ważna", mówi Nielsen. "Mimo że Dania może kojarzyć się z bardzo czystym i prostym stylem mebli, lubimy mieszać go z fakturami i różnymi dodatkami, zwłaszcza na Boże Narodzenie. Jeśli jest zbyt czysto i zimno, to nie jest odpowiednio hygge". Nielsen poleca miękkie poduszki z aksamitu lub tkanin bouclé, przytulne koce i przyjemne w dotyku dywany, takie jak puszysty Lure lub okrągły Loom, który jest ręcznie tkany z efektem połysku. Aby tchnąć odrobinę natury, sugeruje udekorowanie przestrzeni roślinami doniczkowymi, girlandami z szyszek i innymi naturalnymi ozdobami, które podkreślają połączenie z zewnętrzem nawet w najzimniejszych miesiącach.
Delikatne oświetlenie i świece
Znakiem rozpoznawczym hygge jest delikatny blask nastrojowego oświetlenia, które tworzy intymną i uspokajającą atmosferę. "Ważne jest również dostosowanie punktów świetlnych. Jeśli światło jest zbyt zimne, nie jest to hygge", mówi Nielsen. W Danii mieszamy sztuczne, ciepłe światło z prawdziwymi świecami. BoConcept oferuje różne opcje oświetlenia, które pomogą osiągnąć ten efekt, dzięki rozpraszającym światło lampom podłogowym (model Kuta) lub bardzo odświętnie wyglądającym żyrandolom Five. Aby dodać odrobinę magii, rozstaw świece w całej przestrzeni, tworząc ciepły blask, przypominający zimową krainę czarów. Popularną duńską tradycją jest codzienne zapalanie świecy adwentowej, aby odliczać czas do najbardziej hygge dnia w roku.
Uspokajająca przestrzeń do przyjmowania gości
Stworzenie domu inspirowanego hygge oznacza stałe utrzymywanie bałaganu na dystans, co pozwala skupić się na cieple i radości sezonu świątecznego. Nowy system Calgary o uniwersalnym wzornictwie łączy przestrzeń do przechowywania z miejscem do eksponowania cennych dekoracji i pamiątek. Istnieje również opcja barku, która jest idealna w okresie świątecznym. Rozważ inwestycję w nową, rozkładaną sofę Taylor, aby ułatwić pobyt świątecznych gości wakacyjnych. Na pierwszy rzut oka trudno to dotrzec, ale podnóżek Xtra to w rzeczywistości gościnne łóżko „w przebraniu”. Na co dzień wygląda jak minimalistyczny podnóżek, a w razie potrzeby łatwo przekształca się w pojedyncze łóżko.
Przemyślane akcenty i tradycyjne dekoracje
"W Danii ludzie lubią wyrażać swój osobisty styl w okresie Bożego Narodzenia", mówi Nielsen. "Lubię pozyskiwać zakrzywione gałązki i ozdabiać je ozdobami świątecznymi w stylu vintage z mieszanką tych bardziej nowoczesnych". Istnieje długa tradycja tworzenia przeplatanych serc z papieru jako ozdób na choinkę. "Ludzie mają obsesję na punkcie tworzenia własnych dekoracji" – mówi Nielsen. Na naszych kanałach społecznościowych znajdziesz wskazówki dotyczące dekorowania oraz własnoręcznego tworzenia dekoracji w kształcie serca, a także duńskie przepisy kulinarne idealne na nadchodzące Święta.
Więcej na: www.boconcept.com/pl-pl/
Założona w 1952 w Danii firma BoConcept to renomowana marka lifestyle’owa w segmencie premium detalicznej sprzedaży mebli, posiadająca ponad 310 salonów w 67 krajach. Współpracują z nią nagradzani projektanci, którzy tworzą kolekcje mebli, akcesoriów i oświetlenia do wnętrz prywatnych i przestrzeni biznesowych. Pod hasłem „Live Ekstraordinær” BoConcept oferuje elastyczną Usługę Projektowania Wnętrz oraz wiodącą w skali całej branży meblarskiej personalizację mebli — bez żadnych kompromisów w kwestii designu i estetyki.
Więcej na: www.boconcept.com/pl-pl/
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.