Światło w domu. Jak zmieniliśmy je przez lata?
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Inteligentne, designerskie i ekologiczne – takie jest dzisiejsze oświetlenie. Zmieniły się nie tylko atrybuty, lecz także funkcje, jakie światło pełni w domu. Oświetlenie nowej generacji to znacznie więcej niż tylko użyteczne rozwiązanie.
Światło jeszcze nigdy nie odgrywało w domach tak ważnej roli. Na przestrzeni ostatnich lat przekształciło się z rzeczy stricte praktycznej i użytkowej w coś znacznie bardziej wielofunkcyjnego.
Jaką rolę odgrywa światło?
Rola światła rośnie, ponieważ w dzisiejszych czasach wymaga się, aby oświetlona była każda strefa domu – w przemyślany, użyteczny i estetyczny sposób. Z tego powodu oświetlenie stało się nie tylko ważnym aspektem w kontekście funkcjonalności, ale także głównym tematem w dyskusji o wzornictwie. – Światło pobudza emocje, buduje atmosferę i w znacznej mierze odpowiada za końcowy wizualny efekt w domu – twierdzi Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia Häfele. – Oświetlenie sprzyja relaksowi, odprężeniu, przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, a także wielu innym rzeczom – dodaje.
Przełomem w oświetleniu było pojawienie się technologii LED. Wtedy wszyscy – od architektów przez projektantów, na domownikach skończywszy – dostrzegli wiele możliwości wynikających z wykorzystywania różnych źródeł światła. Energooszczędna i przyjazna środowisku technologia LED zaoferowała alternatywne rozwiązania. – To była prawdziwa rewolucja, w trakcie której weszliśmy w nowy wymiar oświetlenia domu – wspomina Maciej Wikorejczyk. – Szczególny postęp osiągnęliśmy w przypadku oświetlenia meblowego, które dziś jest nawet ważniejsze od oświetlenia głównego –utrzymuje.
Świetlna rewolucja
Co się zmieniło? Wraz z wprowadzeniem LED-ów rozpoczęło się eksponowanie mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia domu, a także ich wizualnych atutów. Dzięki oświetleniu wszystko może być dekoracją, zresztą światło samo w sobie jest ozdobą.
Lepiej widać kolory, w strefach roboczych jest przejrzyście, wszystko jest doświetlone oczekiwanymi barwami światła i pożądanym natężeniem. Dokładnie tak jak chcą tego domownicy. Bogactwo oferty pozwala dobierać oświetlenie precyzyjnie do potrzeb. Co więcej, można nim sterować bezprzewodowo. Stało się bowiem nieodłączną częścią systemów inteligentnego domu, których działanie opiera się na nowych technologiach. To kolejny etap zmian, jakie nastąpiły w kilku ostatnich latach. – Warto wspomnieć, że jeszcze do niedawna nikt nie oświetlał kuchennych szuflad, blatów czy wysp. Nikt nie słyszał o taśmach LED i możliwościach oświetlenia punktowego. A już na pewno nikt nie wyobrażał sobie, że światłem w domu będzie sterował za pomocą telefonu – zauważa ekspert.
Najnowsze rozwiązania są kamieniem milowym na drodze rozwoju oświetlenia meblowego. Dziś głośno mówi się o oświetleniu piątej generacji. Wprowadza ona więcej harmonijnych i jasnych kolorów oraz możliwości takie jak połączenie przez Bluetooth z kontrolerami zdalnymi i tradycyjnymi przełącznikami, nawet z opcją sterowania głosowego. – Oczekujemy nowinek technologicznych łatwych i intuicyjnych w obsłudze, a nasz innowacyjny system oparty o technologię Bluetooth Mesh, wykorzystujący urządzenie BLE-box, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom – stwierdza ekspert.
Przykładem oświetlenia najnowszej generacji jest LOOX LED - system stworzony specjalnie dla meblarstwa. Sprawdza się zarówno w przypadku mebli kuchennych, jak i pokojowych, łazienkowych czy w garderobach. Oświetla przestrzenie i powierzchnie robocze, rozjaśnia szuflady, a także tworzy nastrój i dodaje klimatu. Jego główne zalety to rozbudowana możliwość konfiguracji, prostota instalacji, trzy grupy zasilania i certyfikacje. Na praktyczny i wielozadaniowy system piątej generacji (5-amperowy) składają się: nowe paski LED, diody, designerskie profile, zasilacze, przełączniki i akcesoria dodatkowe, a także – co najważniejsze – zupełnie innowacyjna technologia zdalnego sterowania, wykorzystująca łączność poprzez Bluetooth we wszystkich komponentach takich jak urządzenia mobilne, piloty i przełączniki ścienne.
Takie funkcje to oczywiście ukłon w kierunku użytkowników potrzebujących w domu technologii smart. Użytkownicy oczekują nowinek technologicznych łatwych i intuicyjnych w obsłudze, a innowacyjne systemy takie jak Häfele Connect Mesh wychodzą im naprzeciw. Postęp technologiczny daje obecnie możliwość łączenia modułowych systemów oświetlenia meblowego z oświetleniem sufitowym, sprzętem AGD, a nawet zintegrowania go z już istniejącymi systemami np. inteligentnego zarządzania domem, systemem ochrony, ogrzewania i wentylacji.
W trosce o środowisko
Coraz ważniejszy staje się także aspekt ekologiczny. - Z myślą o ekologii powinniśmy wybierać oświetlenie LED, które będzie bez problemu działało przez wiele lat i zużywało mało prądu – wskazuje Maciej Wikorejczyk. - To niezawodny produkt z wydajnymi diodami. Unikatową cechą jest możliwość sterowania światłem poprzez moduł BLE, dzięki któremu możemy między innymi ustalić godzinę o której oświetlenie ma się wyłączyć – dodaje ekspert.
Oświetlenie meblowe jest dziś zatem ogromną wartością dodaną, którą wykorzystuje się przy aranżowaniu kuchni i projektowaniu innych przestrzeni w domu. Systemy piątej generacji niewątpliwie wyznaczają kierunek dalszego rozwoju oświetlenia meblowego.
http://hafele-systemy.pl/

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.