Światowy Dzień Oszczędzania Energii – jak technologia może nam pomóc w oszczędno
Światowy Dzień Oszczędzania Energii to świetna okazja, żeby przyjrzeć się naszym nawykom w tym zakresie. Gaszenie światła, używanie energooszczędnych żarówek LED czy sprzętów w wysokiej klasie energetycznej to tylko część z nich. Nowoczesne technologie dają dużo większe możliwości oszczędzania energii.
Ekologia dawno przestała być tylko modą, a obecnie stała się koniecznością. Oszczędzanie energii elektrycznej poprzez ograniczenie jej zużycia oznacza mniej spalin i gazów cieplarnianych.
Ponadto, oczywistą zaletą oszczędzania energii jest wpływ na nasz domowy budżet. Ceny prądu rosną, dlatego odpowiedzialne zarządzanie energią powinno stać się naszym naturalnym nawykiem.
Monitoruj całe środowisko domowe i wprowadzaj nowe nawyki
Aby mądrze rozpocząć oszczędzanie energii w domu, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, jak i kiedy zużywamy jej najwięcej, a następnie wprowadzić odpowiednie zmiany. Jak to zrobić? Wykorzystując aplikację do inteligentnego zarządzania domem – Samsung SmartThings[1].
Aplikacja SmartThings wyświetla użytkownikowi miesięczne zużycie energii wszystkich sprzętów, kalkuluje przewidywane opłaty i wysyła alerty, jeśli zużycie jest bliskie przekroczeniu założonego celu na dany miesiąc. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować, ile energii zużywamy, które urządzenie zużywa jej najwięcej i zmieniać nasze przyzwyczajenia. Ponadto, aktywując tryb AI Energy Mode w aplikacji SmartThings, wszystkie urządzenia przełączą się automatycznie w tryb oszczędzania tak, aby zużyć jak najmniej energii elektrycznej.
Bądź smart i oszczędzaj energię podczas codziennych obowiązków
Pralka to jedno z tych urządzeń, których używamy najczęściej. Zastanawiacie się czasem, który program wybrać, żeby był najbardziej energooszczędny? Program Pranie Optymalne AI w pralkach Samsung[2] rozwiązuje ten problem. Pralka dostosowuje długość programu, potrzebną ilość wody i środka piorącego do wagi i stopnia zabrudzenia pranych rzeczy. Pozwala to na optymalne wykorzystanie zasobów.
Technologią, która w znacznym stopniu przyczynia się do obniżania naszych rachunków jest – EcoBubble™. Dzięki niej możemy zmniejszyć temperaturę prania nawet do 15℃ i skrócić jego czas, przy zachowaniu maksymalnej skuteczności. EcoBubble™ sprawia, że jeszcze przed rozpoczęciem cyklu prania z połączenia wody, powietrza i detergentów powstaje aktywna piana wypełniająca bęben pralki. Następnie wnika ona w tkaniny tak, aby skutecznie rozpuścić wszelkiego rodzaju zabrudzenia.
Dzięki EcoBubble™ wypierzemy nawet najdelikatniejsze ubrania, bez obaw o ich zniszczenie i bez konieczności wizyt w pralni.
Co więcej, po zakończonym praniu – pralki i suszarki z panelem AI Control skomunikują się ze sobą.
W jaki sposób? Po zakończonym praniu pralka wysyła sygnał do suszarki, a ta z kolei dobiera odpowiedni program suszenia. To kompleksowe rozwiązanie dla użytkowników, które także optymalizuje zużycie energii przez suszarkę.
Warto myśleć o oszczędzeniu energii i zasobów w dłuższej perspektywie. Wybór zaawansowanych technologicznie urządzeń do domu może się wydawać sporą inwestycją na początku, ale zmiany w domowym budżecie zauważymy bardzo szybko, a do tego przysłużymy się środowisku.
[1] Dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android od wersji 7.0 oraz iOS od wersji 10.0. Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi oraz konto Samsung Account.
[2] Program pranie Optymalne AI znajduje się w linii pralek i suszarek AI Control: Inteligentna pralka Samsung AI Control, dla wygody | Samsung Polska

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.