Światowy Dzień Snu: Jak sprezentować sobie dobry sen?
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Z okazji Światowego Dnia Snu, który obchodzimy 15 marca, zapytaliśmy ekspertów, co każdy z nas może zrobić, aby zapewnić sobie dobry, zdrowy sen. Oto kilka praktycznych porad, jak zapewnić sobie taki sen możemy poprzez odpowiednie urządzenie i wyposażenie sypialni.
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego jest sen. Podstawowe znaczenie ma dobór odpowiedniego materaca i pościeli, to jednak to tylko dwie z szeregu kluczowych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę aranżując naszą sypialnię. Na jakie jeszcze? Na te pytania odpowiadają eksperci współpracujący z warszawskim Centrum Designu Domoteka – architekci wnętrz Agnieszka Lesiuk oraz Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.
Czym jest Światowy Dzień Snu i dlaczego o nim mówimy?
Światowy Dzień Snu to coroczne, międzynarodowe wydarzenie, którego twórcą i organizatorem jest World Sleep Society. Celem Światowego Dnia Snu jest podnoszenie świadomości na temat wagi, jaką pełni w naszym życiu jakościowy, zdrowy sen.
Przeciętny człowiek potrzebuje przesypiać średnio 7-9 godzin w ciągu doby. Warto też pamiętać, że oprócz odpowiedniej dawki snu kluczowe są również warunki, w jakich śpimy. W swoim raporcie pod tytułem „Dobranoc” projektantka przestrzeni i wykładowczyni dr Joanna Jurga zwraca uwagę na kilka kwestii, między innymi odpowiednią wilgotność powietrza (idealnie między 40 a 60 procent), niezbyt wysoką temperaturę (między 16 a 18 stopni Celsjusza), a także porządek w sypialni.
Jednym z kluczowych elementów wystroju sypialni jest odpowiednio dobrane oświetlenie. „Wybierajmy najdelikatniejsze w całym domu żarówki o świetle skrajnie ciepłym i średniej mocy, aby stymulować wytwarzanie melatoniny” – radzi dr Joanna Jurga. Dodatkowo na poczucie spokoju i wyciszenia pozytywnie wpływać może design samego źródła światła – np. organiczne kształty lamp, zastosowanie naturalnych materiałów i stonowanej kolorystyki. Idealnym przykładem szerokiej i nieco fantazyjnej wyobraźni projektantów w tym zakresie jest model lampy wiszącej Tense marki New Works, której forma przypomina lekkie obłoki unoszące się sennie nad ziemią. Ten unikatowy model znaleźć można w salonie NAP w warszawskiej Domotece.
Jak zapewnić sobie zdrowy sen? Materac to podstawa
Eksperci podkreślają jednocześnie, że odpowiedni materac, poduszka i pościel to absolutne podstawy. Warto więc zadbać o to, aby wyroby te były jak najwyższej jakości. Jaki materac wybrać? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie – w końcu każdy z nas ma inną sylwetkę, wagę ciała, prowadzi też inny styl życia, który wpływa na nasze indywidualne potrzeby i preferencje.
„Kluczowym jest tu materiał. Najwyższej jakości materace wykonane z naturalnych komponentów – końskiego włosia, wełny czy bawełny” – mówią architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy. „Na rynku odnajdziemy wiele modeli, które dedykowane są różnym sylwetkom, ważne więc by dopasować go pod tym kątem. Dobrze dobrany materac będzie nam gwarantował odpowiedni podpór, korygował wady postawy oraz zwalczał mikro napięcia mięśni”.
Na przykład materace lateksowe są odporne na duży nacisk, dlatego polecane są osobom z nadwagą. Modele z pianki termoaktywnej wspomagają krążenie krwi w organizmie. Najbardziej popularne są jednak materace sprężynowe, które właściwie wpływają na odpowiednią postawę. Osoby o niskiej wadze ciała mogą zdecydować się na materac miękki. Z kolei dobrym wyborem dla seniora będzie np. materac z pianą wysokoelastyczną i pianą lateksową, które zapewniają maksymalny poziom wsparcia, oraz aromatoterapią wspomagającą zasypianie, jak model Nature polskiej marki DlaSpania. Miłośnicy luksusu mogą natomiast postawić na materace renomowanej angielskiej marki Vispring, na przykład model Baronet. Te i inne materace tej marki można znaleźć w ofercie Centrum Designu Domoteka.
Jeżeli mamy już materac, czas na odpowiednią poduszkę. „Dobierzmy poduszkę do pozycji, w której zazwyczaj śpimy” – radzi Joanna Jurga. Jednym z uniwersalnych modeli jest wyprofilowana poduszka Tempur® Original, która znajduje się w ofercie sklepu Senpo. Warto pamiętać również o kołdrze i pościeli dopasowanej do pory roku – lekkiej i chłodzącej latem oraz grubszej na zimę.
Łóżko w centrum uwagi
Łóżko to centralny punkt naszej sypialni. Abyśmy chętnie do niej wracali i mogli w pełni cieszyć się regenerującym wypoczynkiem, warto zadbać również o dobór takiego łóżka, którego design będzie odpowiadał naszym upodobaniom i korespondował z wystrojem sypialni.
„Łóżko, jako serce sypialni, powinno przyciągać uwagę swoim wzornictwem. Designerskie modele podkreślą charakter wnętrza, wpisując je w przyjętą stylistykę” – zauważa architektka Agnieszka Lesiuk. „Od lat wśród modnych wykończeń pozostają modele tapicerowane dostępne w wielu kolorach, ze zdobnymi przeszyciami i dekoracyjnymi zagłówkami. Jednocześnie łóżka wykonane z innych materiałów, na przykład z drewna czy forniru, mogą prezentować się równie efektownie” – dodaje ekspertka.
Z okazji Światowego Dnia Snu życzymy świadomych wyborów w kwestii wystroju sypialni – i perfekcyjnego wypoczynku co noc!
Domoteka to największe w Polsce Centrum Designu o szerokiej ofercie mebli i akcesoriów do wnętrz. W przestrzeni Domoteki mieszczą się znane, polskie i międzynarodowe marki wnętrzarskie oraz wysokiej jakości design, który cenią zarówno klienci indywidualni, jak i profesjonaliści – projektanci wnętrz czy styliści. W ponad 60 salonach znaleźć można ponad 600 renomowanych marek, z których niektóre dostępne są tylko w Domotece. Na ofertę sypialnianą warszawskiego Centrum Designu składają się takie salony z łóżkami i materacami jak NAP, Hastens, Senpo, Selene, Azardi, Blest, Dreams Design czy JMB Design. Dodatkowo klienci do dyspozycji mają platformę marketplace z ponad 40 tys. produktów.
Więcej informacji na https://domoteka.pl/
Domoteka to pierwszy w Polsce obiekt handlowy w całości dedykowany designowi. Położona niespełna 20 minut od centrum Warszawy, posiada w swojej ofercie produkty ponad 600 marek z całego świata. Klienci Domoteki, poza wyposażeniem do wszystkich pomieszczeń domu czy mieszkania, znajdą tu także bogatą gamę usług, kompetentny personel, a przede wszystkim inspiracje i wiedzę wzorniczą. Właścicielem Domoteki oraz parków handlowych HOMEPARK jest fundusz Pradera European Retail Parks, który należy do Pradery – wiodącego na rynku specjalistycznym funduszu zarządzającego aktywami centrów oraz parków handlowych w Europie. Pradera została założona w 1999 r., a jej portfel wart 3,4 miliarda euro zawiera ponad 59 centrów i parków handlowych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Francji, Czechach, Grecji, Turcji oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich posiadających łącznie 2,500 sklepów. (www.pradera.com). Nieruchomością zarządza spółka BNP Paribas Real Estate Poland. Za komercjalizację odpowiada Cushman & Wakefield.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.