Święta Last Minute
Zdecydowana większość z nas kojarzy okres świąteczny z długimi i pracochłonnymi przygotowaniami. Sterta brudnych naczyń w zlewie, blaty kuchenne zastawione produktami do stworzenia 12 tradycyjnych potraw, mieszkanie nieposprzątane i choinka czekająca na udekorowanie, to obraz jaki staje nam przed oczami, gdy myślimy o zbliżających się Świętach. A co z osobami zapracowanymi, zabieganymi i spóźnialskimi? Dla nich mamy Święta Last Minute.
Świąteczne rewolucje
„Pośpiech jest złym doradcą” to maksyma, którą znamy, ale nie zawsze się do niej stosujemy. Świąteczna gorączka na wielu z nas wymusza bieganinę po sklepach i godzinne stanie w kolejkach. W domu nie zwalniamy tempa i kolejne kilka godzin spędzamy na tworzeniu bożonarodzeniowych przysmaków. A ponieważ jesteśmy coraz bardziej zabiegani, nasze tradycje świąteczne również ulegają transformacji. Kolacja wigilijna należy do tych najbardziej uroczystych, ale czy na stołach rzeczywiście musi być 12 potraw? Żyjemy w duchu „zero waste”, zastanówmy się więc czy damy radę spożyć je wszystkie? Czy można chociaż część z nich przygotować w sposób szybki i łatwy nie tracąc przy tym nic z ich świątecznego uroku? Można. Mamy kilka niezawodnych przepisów.
Łatwo, szybko i świątecznie
Barszcz wigilijny. Bez niego nie ma świąt. I choć kusi by użyć tego gotowego, dostępnego na półkach sklepowych, zdecydowanie lepszym, a na pewno zdrowszym wyjściem będzie wykorzystanie poniższego przepisu. Jego przygotowanie jest proste i nie zajmuje wiele czasu.
Barszcz wigilijny:
Składniki:
- Buraki 200 g
- Suszone grzyby 20 g
- Korzeń selera
- Marchewka 2 szt.
- Pietruszka 1 szt.
- Cebula mała główka
- Czosnek 1 ząbek
- Jabłko 1 szt.
- Cukier 20 g
- Dodatkowe przyprawy: sól, pieprz, ocet spirytusowy, ziele angielskie, liść laurowy, goździki
Do garnka wlej ok 2,5 litra wody, dodaj włoszczyznę, garść suszonych grzybów, cebulę, ząbek czosnku i pokrojone w ćwiartki, wcześniej obrane jabłko. Dopraw liśćmi laurowymi, zielem angielskimi opcjonalnie goździkami. Zacznij gotować wywar, a w międzyczasie obierz buraki i zetrzyj na tarce. Dodaj starte buraki do wywaru i gotuj jeszcze 15-20 minut. Kiedy barszcz się zagotuje doprawiamy go octem i cukrem, po czym zostawiamy na ogniu jeszcze przez 5 minut. Przypraw solą i pieprzem. Przed podaniem na wigilijny stół barszcz przecedź na sitku. Rozmiary garnków są różne, dlatego decydując się na płytę indukcyjną warto wybrać tę z możliwością łączenia stref podgrzewania by zyskać większą powierzchnię i pewność równomiernego ugotowania jedzenia w większych naczyniach kuchennych.
Ciasto to coś, na co czekają wszyscy w czasie świąt. Nasz przepis na szybki sernik z pewnością skradnie serca gości, ale nie czas jak potrzeba na jego przygotowanie:
Szybki sernik:
Składniki:
- 1 kg sera twarogowego
- szklanka cukru
- 200 g masła
- 4 jajka
- 100 g mąki ziemniaczanej
- opakowanie cukru waniliowego
- Rozpuść masło w rondelku i odstaw do ostygnięcia. Ser zmiksuj, a następnie przełóż do miski, wlej masło, dodaj jajka, cukier, cukier waniliowy i mąkę ziemniaczaną. Zmiksuj na gładką masę i przełóż do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, lub wysmarowanej masłem i wysypanej zmielonymi migdałami. Piecz w 170 stopniach przez około godzinę. Po upieczeniu można pozostawić go w piekarniku nawet na całą noc, by powoli stygł. Po tym czasie należy wstawić go do lodówki na 4-5 godzin. Aby nadać mu świątecznego charakteru warto polać go rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą.
Udane wypieki wymagają dobrego piekarnika. Najlepiej sprawdzają się te wyposażone w wentylator, zapewniający ruch powietrza, które cyrkuluje na całej powierzchni piekarnika, by upiec potrawy równomiernie z każdej strony.
Pierniczki, w czasie świąt sięgają po nie wszyscy i dzieci i dorośli. Ale czy można je zrobić naprawdę szybko? Można.
Szybkie pierniczki:
Składniki:
- Masło 100g
- Mąka pszenna 300g
- Mąka żytnia 100g
- Jaja 2 szt.
- Cukier puder 100g
- Miód 100g
- Przyprawa do piernika
- Kakao 1 łyżka
W rondelku rozpuszczamy 100 g masła i lekko studzimy. Mąkę pszenną i żytnią wsypujemy do miski, dodajemy 2 jaja oraz cukier puder. Miksujemy kilka minut, po czym dolewamy masło, dodajemy przyprawę do piernika, łyżkę gorzkiego kakao, proszek do pieczenia oraz 100 g miodu. Ponownie miksujemy. Gotowe ciasto musi być gładkie i lśniące. Ciasto wykładamy na stolnicę i rozwałkowujemy do grubości ok 5 mm. Teraz pozostaje tylko wykrawanie kształtów pierniczków według naszego uznania i upieczenia ich w 180 stopniach, nie dłużej niż 10 minut.
Święta kojarzą nam się z zapachem. O ile aromat dochodzący z piekarnika w czasie pieczenia ciasta wywołuje w nas tylko miłe skojarzenia, o tyle smażenie cebuli do bigosu wigilijnego może już niekoniecznie. W takiej sytuacji sprawdzi się okap kuchenny, te najnowsze wyposażone są w specjalne systemy redukujące hałas i zużycie energii przy wysokim poziomie wydajności przy zasysaniu powietrza i niwelowaniu niepożądanych zapachów.
Święta to czas dla rodziny, ale także czas na refleksję i odpoczynek. Sprzęt AGD jakim będziesz dysponował w swojej kuchni może w znacznym stopniu ułatwić nie tylko ten przedświąteczny czas, ale i codzienne obowiązki.
Wyposaż swoją kuchnię w:
- płytę indukcyjną Gorenje · IS645BSC z systemem AERAFLEX
- piekarnik elektryczny Gorenje · BCS798S24BG z systemem wentylacyjnym MultiFlow 360°
- okap kuchenny Gorenje · WHI643ORAB z systemem P.A.S
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.