Szach-mat! Łazienka w matowym wydaniu
Jeszcze do niedawna pomieszczenia sanitarne urządzaliśmy na wysoki połysk. Królował na płytkach ceramicznych, frontach zabudowy meblowej, jak i w wykończeniu armatury. Z czasem został zdetronizowany przez alternatywny kierunek w aranżacji. Pokochaliśmy matowe detale, doceniając ich wysublimowany i nowoczesny charakter.
Matowe wykończenie uznawane jest za bardziej naturalne i przyjazne odbiorcy. Jest subtelne, bardziej wysmakowane, przyjemne w dotyku, a w odbiorze wizualnym pozbawione chłodu. Sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Posiada także walory funkcjonalne, bowiem, w porównaniu z powierzchniami z połyskiem, jest łatwiejsze do utrzymania w czystości. Kolorami, które dobrze czują się w macie, są między innymi najbardziej uniwersalne, klasyczne i ponadczasowe barwy, czyli czerń i biel. Warto wprowadzić je do wnętrz choćby w postaci detali, takich jak nowe modele przycisków spłukujących serii TECEloop, TECEnow i TECEsolid.
W barwach szachowych
Matowe przyciski spłukujące są niezwykle uniwersalne. Znajdują zastosowanie w łazienkach stonowanych, jak również w tych z połyskiem. Harmonijnie współgrają z matowymi płytkami i ceramiką, z drugiej strony doskonale prezentują się także na tle błyszczących i kontrastujących elementów. Posiadają także dodatkową zaletę – są łatwe w utrzymaniu w czystości, a dzięki odpowiedniej powłoce, nie są na nich widoczne ślady użytkowania.
W ramach serii TECEloop znajdziemy dwa nowe modele dostępne w wariancie czarny i biały matowy. Przyciski wyróżniają się satynowym wykończeniem, zostały wykonane z tworzywa i wyposażone w dwa okrągłe klawisze. Dzięki zastosowaniu specjalnej ramki montażowej i dystansowej mogą być zlicowane w powierzchnią ściany. Wpisują się w industrialny styl łazienek, jak również w bardziej subtelny i minimalistyczny trend.
Ciekawą propozycją, stworzoną z myślą o zwolennikach prostoty i uniwersalnych rozwiązań, jest także nowy przycisk TECEnow w wariancie biały matowy. Podobnie jak TECEloop został wykonany z tworzywa i może być montowany w sposób zlicowany, przy pomocy ramki montażowej i dystansowej. Odróżnia go jednak kształt i wielkość klawiszy. W ramach serii TECEnow znajdziemy także inne modele matowych przycisków – czarny i chrom.
Solidny minimalizm
Ofertę matowych rozwiązań poszerzają dwie serie – przyciski manualne i elektronika TECEsolid. Obie wyróżniają się minimalistycznym designem, subtelną, geometryczną formą oraz przemyślaną konstrukcją. Przyciski o grubości zaledwie 6 mm zostały wykonane ze stali nierdzewnej i zaprojektowane warstwowo: 2 mm płytka metalowa chroni ramkę montażową przed uszkodzeniami, wynikającymi m.in. ze zwiększonej częstotliwości użytkowania. Co więcej - ramka może być dodatkowo przymocowana w niewidoczny sposób i zabezpieczona przed kradzieżą.
W przypadku elektroniki TECEsolid, z bezdotykowym systemem uruchamiającym, czarne i białe matowe wykończenie idzie w parze z technologią, a tym samym przyciski wyznaczają nowe standardy higieny i bezpieczeństwa. Po raz pierwszy zastosowano tu innowacyjny typ czujnika wywodzący się z technologii wykorzystywanej w aparatach fotograficznych. Precyzyjnie wykrywa on bezdotykową aktywację spłukiwania, odróżnia ją od innych ruchów użytkownika, a przyciski podświetlają się wyłącznie w sytuacji, gdy zbliży się on do toalety. To wszystko pozwala ograniczyć niezamierzone uruchamianie spłuczki.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.