Szafki czy szuflady? Najlepsze rozwiązania do Twojej kuchni
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Szafki czy szuflady? Najlepsze rozwiązania do Twojej kuchni
Remontując starą czy urządzając nową kuchnię, stajemy przed dylematem
– jakie rozwiązania wybrać, aby zachować maksimum pojemności i wygody. Dziś podpowiadamy, kiedy w kuchni bardziej sprawdzą się szuflady, a kiedy
szafki.
Lato to najlepszy czas na remont – czerwiec i lipiec są najchętniej wybieranymi miesiącami na prace remontowe, a najczęściej remontowanym pomieszczeniem jest kuchnia. Jeśli i Ty wybierasz letni czas na remont kuchni, podpowiadamy, jak zaplanować funkcjonalną i ergonomiczną przestrzeń do gotowania.
Kuchenna matematyka
Mały metraż, aneks, z wyspą, połączona z jadalnią – wszystko to wpływa na rozmieszczenie stref w kuchni. Na początku planowania trzeba przemyśleć, co jest w niej niezbędne. – Wybór zabudowy w kuchni może być problematyczny – mówi Michał Kichler, product marketing manager Häfele. – Warto zacząć od sprawdzenia, ile miejsca jest potrzebne na podstawowe, wolnostojące sprzęty, jak lodówka czy kuchenka. Następnie trzeba zastanowić się, co jest konieczne w kuchni: czego używamy codziennie i chcemy by było pod ręką, a jakie sprzęty, naczynia czy produkty chcemy schować w zabudowie. Należy też policzyć, ile blatu roboczego to nasze minimum, bo to również determinuje liczbę szafek – podpowiada.
Szuflada – wszystko pod ręką
Niewątpliwie do największych zalet szuflad należy łatwość organizacji. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które ułatwiają przechowywanie: wkłady na sztućce, bloki na noże czy przekładki na przyprawy. Kolejnym atutem jest doskonały widok na wszystkie przechowywane przedmioty. Dzięki możliwości pełnego wysunięcia szuflady mamy łatwy dostęp do całej jej zawartości. Koniec z przesuwaniem i wyciąganiem przedmiotów znajdujących się na końcu szafki.
Ponadto na rynku oferowane są szuflady o różnej wysokości i głębokości, dzięki czemu można idealnie dopasować je do swoich potrzeb. Producenci pomyśleli także o
przechowywaniu dużych przedmiotów, tworząc prowadnice o dużej nośności. Takie w swojej ofercie ma m.in. Häfele. – Nasze prowadnice mają udźwig nawet do 70 kg. Dzięki temu w szufladach bez problemu można schować duże i ciężkie przedmioty takie jak patelnie, garnki i akcesoria kuchenne typu toster, sokowirówka czy robot kuchenny – wyjaśnia Michał Kichler z Häfele. Wymienia również inne zalety – Współcześnie mamy wiele możliwości organizacji szuflad i doboru udogodnień. Jest wspomaganie otwierania i zamykania, pełny wysuw. Na szczególną uwagę zasługuje indywidualizacja wyglądu, np. szuflady Matrix mają różne warianty kolorystyczne boków, dzięki czemu może je dopasować ściśle do kuchennej aranżacji.
Czy szuflada to remedium na wszystkie kuchenne bolączki? W górnej strefie zabudowy lepiej sprawdzą się szafki – np. z podnoszonym frontem. Szuflada może być zastąpiona przez szafkę także tam, gdzie jest potrzeba zabudowy większych sprzętów AGD.
Szafka – królowa kuchni?
Chociaż szuflady cieszą się coraz większa popularnością, projektanci wciąż chętnie je wybierają. Cenią je za dużą ładowność, możliwość regulowania wysokości półek czy montowania frontów bez uchwytów. Są niezawodne np. w tworzeniu zabudowy na całą ścianę oraz projektowaniu spiżarni. Tym bardziej, że rynek oferuje wiele inteligentnych systemów, dzięki którym korzystanie z szafek jest wygodne i funkcjonalne. Takimi są np. kosze cargo, półki obrotowe czy tzw. nerki. – Mówienie, że w kuchni sprawdzają się jedynie szuflady, to częściowa prawda. Współczesne szafki można tak zagospodarować, że codzienne korzystanie z kuchni staje się przyjemnością – mówi Michał Kichler z Häfele.
Czy należy zupełnie rezygnować z tradycyjnych szafek? Z pewnością oferują inny komfort dostępu do przechowywanych rzeczy, a efektywność wykorzystania kuchennej przestrzeni jest tutaj mniejsza niż w przypadku szuflad. Są jednak strefy, gdzie szafki sprawdzą się zdecydowanie najlepiej.
Co wybrać – szafki czy szuflady?
Bez wątpienia obie formy się uzupełniają. Warto rozplanować sobie organizację kuchni tak, by umieścić w niej zarówno szuflady, jak i szafki, pamiętając o ułatwiających użytkowanie rozwiązaniach, takich jak wysuwane półki, kosze cargo, różnego rodzaju przegrody czy akcesoria ułatwiające przechowywanie mniejszych elementów kuchennego wyposażenia.
Bez względu na to, co wybierzesz, pamiętaj o ergonomii. Kuchnia jest sercem domu, spędza się w niej dużo czasu. Dobrze jest zadbać o to, aby korzystanie z niej było komfortowe i zdrowe dla Twojego kręgosłupa.
Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.