Szczotkowany GunMetal – designerski sposób na łazienkę
Skąd to znamy?
Jeżeli zastanawiacie się, co kryje się pod nazwą GunMetal, to spieszymy z wyjaśnieniem. To naprawdę ciekawa historia. Słowo „armatura”, które dzisiaj oznacza elementy wyposażenia łazienki, w dawnej Polsce odnosiło się do uzbrojenia. Z epoką klasycznej broni czarnoprochowej kojarzy się też angielskie słowo „gunmetal”. I faktycznie, właśnie z tego stopu w przeszłości wykonywano rewolwery czy strzelby. Nasz „spiż” – choć to ten sam metal – przywodzi na myśl zupełnie coś innego, mianowicie pomniki wielkich ludzi oraz słynne dzwony. Czas odkryć jego kolejne wcielenie.
Co to za odcień i gdzie pasuje?
GunMetal ma głęboką, czarnobrązową barwę. W wersji szczotkowanej są nim wykończone elementy kabin prysznicowych, drzwi wnękowych i parawanów nawannowych Radaway z kolekcji Essenza Pro, Modo New i Furo. Ich miękkie, ciepłe refleksy wzbogacają wnętrze, sprawiając, że jest w nim więcej życia. Niewątpliwie kolor ten wnosi do łazienki wiele szlachetności. Stanowi niuans dla osób czułych na wyszukane wzornictwo. Jest też zaskakująco uniwersalny, więc pasuje do praktycznie każdej aranżacji. – Kabina prysznicowa lub parawan nawannowy z elementami w kolorze szczotkowanego GunMetalu świetnie sprawdzi się w przestrzeniach w stylu industrialnym i loftowym. W łazience minimalistycznej czy skandynawskiej doda wizualnej głębi i charakteru, a w łazience w stylu japandi wzmocni jego autentyczność – komentuje Hanna Błaszak, ekspert Radaway.
Warto dodać, że czarnobrązowy odcień harmonijnie łączy się z odkrytymi na nowo złamanymi odcieniami bieli, beżami i brązami. Tworzy z nimi efektowne, ale niezbyt ostre kontrasty. Możliwości są jednak znacznie szersze – warto śmiało uruchomić wyobraźnię. Gdziekolwiek Brushed GunMetal się znajdzie, wykreuje wyjątkową atmosferę dla pielęgnacyjnych rytuałów. www.radaway.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.