Terapeutyczny efekt wiosennych porządków – nie takie sprzątanie straszne.
Nie każdy lubi sprzątać, ale wiosenne porządki to coś więcej niż tylko odświeżanie przestrzeni. Pomagają „oczyścić” głowę i symbolicznie pożegnać się z męczącą zimą, przygotowując na to, co „nowe” i „świeże”. Terapeutyczny efekt wiosennych porządków z pewnością uda nam się osiągnąć, jeśli zabierzemy się do nich w przemyślany sposób.
Kiedy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, mamy więcej energii na to, by coś zmienić i ulepszyć. Możemy zacząć od własnych czterech kątów – szczególnie teraz, kiedy spędzamy w nich jeszcze więcej czasu niż zazwyczaj.
– Długie siedzenie w domu, zazwyczaj prowadzi do jednego – zaczynamy zauważać niedogodności, które w codziennym pędzie nierzadko nam umykają. Można to obrócić w zaletę i wreszcie dokręcić ten obluzowany uchwyt w szufladzie, powiesić zasłony, których ciągle nie mieliśmy czasu wyprasować, ale też przearanżować nieco wystrój sypialni, czy uporządkować szafkę z przyprawami, która „straszy” nas już o wiele za długo – wylicza ekspertka marki KiK i dodaje: takie drobne naprawy czy opracowywanie systemu przechowywania ubrań w szafie albo produktów spożywczych w kuchni można z powodzeniem potraktować jako (ważny!) element wiosennych porządków. Dobra organizacja nie tylko pomoże utrzymać ład w domu, ale i ułatwi późniejsze bieżące sprzątanie, co w konsekwencji może oszczędzić nam czas.
Pudełka – podstawa udanych porządków
Jeśli już jesteśmy przekonani, co do tego, że wiosenne porządki to właśnie to, czego teraz potrzebujemy, czas zabrać się do pracy. I tu pojawia się pierwsze pytanie – od czego zacząć? Odpowiedź jest prozaiczna – od pudeł, pudełek i pojemniczków, nieocenionego wsparcia wszelkich porządków. Dla przykładu te nieduże są świetnym rozwiązaniem ułatwiającym okiełznanie bałaganu w szufladach – tych z bielizną, ale też biżuterią czy rozmaitymi „przydasiami”, z którymi nie do końca wiadomo, co zrobić, ale na pewno nie można się ich pozbyć.
– Oczywiście organizowanie przestrzeni z pomocą pojemników powinno być poprzedzone uczciwym zastanowieniem się nad tym, które z posiadanych rzeczy są nam faktycznie potrzebne. Kolejny rok upychamy w pawlaczu stary płaszcz czy rękawiczki bez pary? A może nie domyka nam się szuflada komody pełna wełny i nitek, z których nic nie zrobiłyśmy już trzeci rok z rzędu? Nosimy najwyżej połowę z kolekcji korali wiszących na lustrze i uchwytach od drzwi szafy? Spróbujmy znaleźć im nową właścicielkę – wśród koleżanek, ich znajomych czy wreszcie przez Internet. Ostatecznie, jeśli nie są to przedmioty, które mogą jeszcze komuś służyć, zastanówmy się, czy nie można ich przerobić, wykorzystać – choć częściowo. Dopiero po wzięciu tych możliwości pod uwagę, decydujmy o ewentualnym wyrzuceniu ich do kosza. Taka postawa jest nie tylko odpowiedzialna i dobra dla środowiska, ale też pomaga nam zorientować się, co naprawdę jest nam potrzebne, a na co w przyszłości nie musimy tracić pieniędzy – podpowiada ekspertka marki KiK.
Lepsza organizacja, lepsza aranżacja
Odpowiednio dobrane pojemniki nie tylko pomieszczą to, co chcemy do nich włożyć, ale też ozdobią nasze wnętrze. – Filcowe pudła z zimowymi kocami ustawione na szafie to dodający przytulności akcent. Ale oko ucieszą też np. sztywne pojemniki z materiału ustawione na półce, w których osobno będziemy przechowywać np. figi, rajstopy i skarpetki. Nie mówiąc już o ceramicznych cudeńkach lub metalowych puszkach, w których – niczym w bajkowym sklepie ze słodkościami – możemy trzymać własnoręcznie upieczone ciasteczka, zdrowe batoniki z bakalii czy inne ulubione smakołyki – radzi dekoratorka KiK. Niekiedy ładne pojemniki mogą nawet zastąpić ozdoby. Zamiast nowych osłonek na doniczki można wykorzystać worki lub koszyki z trawy morskiej, a kiedy i one nam się opatrzą, nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć ich np. w piwnicy lub garażu.
Pomysłów na wykorzystanie różnego rodzaju pojemników jest tyle, ile wnętrz i potrzeb. Nie chodzi jednak o to, by w szale wiosennych porządków uprzeć się na upchnięcie wszystkiego do różnych pojemników. Jeśli po ułożeniu czegoś w pudełkach czujemy, że faktycznie łatwiej nam się funkcjonuje to właśnie o to chodziło. Najważniejsze to przede wszystkim spróbować i znaleźć ten sposób, który najbardziej nam odpowiada – a kiedy, jeśli nie teraz?

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.