Komunikaty PR

Termoizolacja w stylu eko

2020-05-26  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Wpływ na środowisko z niszowego zainteresowania stał się w ostatnim czasie jednym z głównych kryteriów oceniania niemal wszystkich aktywności człowieka. Tak jest i z pracami budowlanymi oraz remontowymi. Jeśli przyjrzeć się ocieplaniu domu styropianem, to na rzecz ekologii przemawiają dwa znaczące argumenty.

Po pierwsze chodzi o mniejsze zużycie energii. Oszczędność ciepła, którą uzyskujemy dzięki termoizolacji, oznacza jednocześnie oszczędność energii potrzebnej do jego wytworzenia. Po drugie zaś styropian jest niezwykle trwałym materiałem, co oznacza, że jednorazowa inwestycja będzie służyć długie lata. W dobie dbania o jak najmniejsze zużycie szeroko rozumianych zasobów i nieprodukowanie zbędnych odpadów trwałość jest kluczowa przy projektowaniu ekologicznych rozwiązań.

Gra o energię

Podstawowym celem prawidłowej izolacji cieplnej (w przypadku domów nowo budowanych) lub termomodernizacji (w przypadku starszych budowli) jest rozsądne gospodarowanie ciepłem. Im więcej ciepła zatrzymamy wewnątrz domu, tym mniejsze jest zużycie energii. – Oprócz tych najbardziej odczuwalnych oszczędności w portfelu z powodu mniejszych kosztów ciepła, mówimy także o oszczędnościach na poziomie globalnym, tych związanych właśnie z produkowaniem i korzystaniem z energii – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Nie bez znaczenia jest także to, że coraz częściej projekt dobrej termoizolacji idzie w parze z pomysłem na nowoczesny system ogrzewania, który wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych np. fotowoltaikę. Tym samym, chociaż pośrednio, ale jednak bezsprzecznie, współczesne inwestycje w prawidłowe ocieplenie domu mają wpływ także na czystość powietrza i mniejszy smog.

- Świadomość związku między tym, jak ogrzewamy dom i jak potem dbamy o optymalne, czyli oszczędne, wykorzystanie ciepła w domu wyraźnie rośnie. Ludzie szukają wiedzy o ekologicznych rozwiązaniach, a dodatkowo tej edukacji sprzyjają choćby publiczne programy takie jak np. „Czyste Powietrze”, w ramach którego państwo dofinansowuje i wymianę pieca i inwestycję w termomodernizację. To pokazuje, że musimy traktować środowisko jako całość – podkreśla Dariusz Pruszkowski.

Domy, które potrzebują mało energii, nazywane są energooszczędnymi, a w wersji ekstremalnej – to domy pasywne. Najczęściej też tego typu budowle wyposażone są w domowe instalacje, które produkują energię. Również materiały budowlane zastosowane w konstrukcji takich domów muszą mieć odpowiednie parametry, które pozwolą nazwać je energooszczędnymi.

- W przypadku izolacji cieplnej wybiera się wówczas tzw. styropiany pasywne, które mają znaczenie lepsze parametry, jeśli chodzi o nieprzepuszczanie ciepła. Mogą to być na przykład płyty Passive λ Pro 30. Akurat w przypadku styropianu łatwo rozpoznać produkt pasywny, odróżnia go bowiem od uniwersalnego kolor. Nie jest biały, ale szary dzięki dodatkowi grafitu – wyjaśnia doradca techniczny w Styropminie, który jest producentem zarówno styropianów uniwersalnych, jak i pasywnych.

Trwały jak styropian

Inwestycje z wykorzystaniem styropianu będą służyć przed długie lata. Mówimy o perspektywie nawet kilkudziesięciu lat. Trwałość tego, z czego korzystamy, ma istotne znaczenie dla środowiska. W codziennym życiu osoby, które chcą żyć ekologicznie, odchodzą od jednorazowych produktów na rzecz takich, które można wykorzystać kilka razy. Trzeba sobie jednak uświadomić, że nie chodzi tu tylko o torby na zakupy, czy plastikowe sztućce.

– Pytanie o trwałość jest taka samo zasadne w przypadku ubrań, jak w przypadku materiałów budowalnych. Właściwie w każdej sferze naszego życia możemy wybierać między tym, co szybko trafi na śmietnik, a tym, co będzie nam służyć długo – wskazuje Dariusz Pruszkowski.

W przypadku prac budowlanych, takich jak np. izolacja cieplna, znaczenie dla trwałości ma po pierwsze wysoka jakość materiałów budowalnych, a po drugie – prawidłowe wykonanie. Wadliwa izolacja spowoduje np. gromadzenie się wilgoci, a to już prosta droga do uszkodzeń, które wymagają remontu szybciej niż byśmy sobie życzyli i to zarówno ze względu na koszty, jak i ekologię.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje Biuro prasowe
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od
Dom Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
2025-06-17 | 10:30

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy
Dom BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
2025-06-02 | 16:00

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Wyobraź sobie, że urządzasz salon marzeń albo wreszcie wymieniasz kuchnię na nową, a wszystko to bez czekania na wypłatę czy wizyty w banku. Teraz to możliwe dzięki nowej metodzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.