Komunikaty PR

To będzie rewolucja! Komisja Europejska chce zakazu kopciuchów i innych pieców

2022-06-10  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Miciuła-Szlachta
VOSTI

Nałęczowska 14
20-701 Lublin
k.miciula-szlachta|vosti.pl| |k.miciula-szlachta|vosti.pl
506 858 403
https://vosti.pl/

Pakiet unijnych aktów prawnych “Fit for 55” zakłada redukcję emisji CO2 do 55 proc. w roku 2030. Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych ze źródeł zainstalowanych w budynku, czyli pieców węglowych, olejowych, czy gazowych. Zakaz wg zapowiedzi miałby obowiązywać od 2027 r. dla nowych budynków, a od 2030 dla modernizowanych. 

Propozycje Komisji Europejskiej trafią pod dyskusje Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, które następnie negocjują ostateczny kształt przepisów i głosują większością.

Na razie to tylko plany, natomiast w Polsce już teraz obowiązują uchwały antysmogowe, przyjmowane przez sejmiki wojewódzkie. Definiują one obowiązkowy termin wymiany kotła o klasie niższej niż 3,4 czy 5, albo wprowadzają obowiązek użycia tylko i wyłącznie urządzeń grzewczych z certyfikatem ekoprojektu (ecodesign). – mówi Adam Krajewski z Vosti.

 

Uchwały antysmogowe zazwyczaj nakładają na mieszkańców danego regionu (określone przez samorząd) obowiązki dotyczące użytkowanych źródeł ciepła i montażu instalacji grzewczych tylko w nowych budynkach.

Samorządy mogą też ustanawiać całkowity zakaz użytkowania najbardziej emisyjnych typów pieców i kotłów na paliwo stałe. Uchwały antysmogowe mogą wprowadzać także selektywny nakaz wykorzystania poszczególnych paliw, a zabronić korzystania z takich jak węgiel czy drewno.

Od 2022 roku w województwie śląskim i podkarpackim obowiązuje zakaz stosowania pieców bez tabliczki znamionowej lub po prostu starszych niż 10 lat. 

Do końca 2022 r. czas na wymianę kopciucha mają województwa małopolskie, mazowieckie, łódzkie. Do 1 lipca 2023 r. czas na wymianę kopciucha ma województwo świętokrzyskie, a do końca 2024 r. czas na wymianę kopciucha mają województwa kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.  

Ponadto w województwie dolnośląskim zakaz rozpalania w kopciuchu zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. W województwie pomorskim zakaz ten wejdzie w życie 1 września 2024 roku. Najwięcej czasu na wymianę starego pieca mają mieszkańcy województwa lubuskiego – muszą to zrobić do końca 2026 r. 

Tych którzy nie dostosują się do terminów wymiany kopciuchów, może spotkać kara nawet 5 tys. zł.

Już teraz obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania pompami ciepła. Przy zasilaniu pompy ciepła z instalacji fotowoltaicznej produkującej prąd ze słońca, eksploatacja nie tylko nic nie kosztuje, ale jest również całkowicie bezemisyjna! To rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze, tańsze oraz bardziej ekologiczne od kotłów gazowych, olejowych czy innych systemów elektrycznych. – mówi Adam Krajewski z Vosti.

 

Narzędziami, które mogą ułatwić inwestycje w pompę ciepła są programy dotacyjne, na przykład takie jak Czyste Powietrze. To ogólnopolski program wsparcia finansowego dla budynków jednorodzinnych, które zostaną poddane procesom termomodernizacyjnym wraz z modernizacją systemu grzewczego. Obecnie, w ramach zmian wprowadzonych przez NFOŚiGW od 25 stycznia 2022 r. inwestorzy w programie Czyste Powietrze będą mogli otrzymać do 69 tysięcy złotych wsparcia. To nawet do 36 tysięcy złotych (90% kosztów kwalifikowanych) dofinansowania przy zakupie pompy ciepła i fotowoltaiki. Zaś dla nowego budownictwa dedykowany jest program Moje Ciepła, dofinansowanie do pomp ciepła wynosi tutaj od 7 do 21 tys. zł w zależności od zakupionej i zamontowanej pompy.

Czy Polaków trzeba zmuszać do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne? Okazuje się, że kluczowa jest w tym przypadku ekonomia. Przy drożejących cenach węgla czy gazu, rodacy rozglądają się za rozwiązaniami, które będą optymalne nie tylko przy zakupie, ale również dalszej eksploatacji, w tym przypadku pompa ciepła doskonale spełnia te założenia.

Obowiązkowa fotowoltaika?

Dodatkowo warto zaznaczyć, że Komisja Europejska jakiś czas temu zaprezentowała plan REPower EU, który zakłada wprowadzenie obowiązku montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach publicznych i komercyjnych, a nawet domach.

Od 2026 roku obligatoryjna ma być instalacja fotowoltaiki na wszystkich nowych obiektach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m2.

Od 2027 roku obowiązek ma objąć istniejące budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 m2. Natomiast od roku 2029 obowiązek montażu fotowoltaiki ma objąć wszystkie nowe domy.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: VOSTI
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych
Dom Nobonobo zdobywa prestiżowe nagrody w Londynie i Nowym Jorku za fotel Parfait
2024-07-05 | 08:30

Nobonobo zdobywa prestiżowe nagrody w Londynie i Nowym Jorku za fotel Parfait

Marka Nobonobo od początku swojej działalności specjalizuje się w produkcji designerskich mebli tapicerowanych, ze szczególnym uwzględnieniem sof i foteli. Firma

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.