Trendy w świecie oświetlenia, czyli co przyniesie rok 2024
Oświetlenie to nieodłączny element codziennego funkcjonowania, zapewniający bezpieczeństwo i komfort. Równocześnie, dzięki swoim inteligentnym funkcjom oraz możliwościom personalizacji, światło staje się kreatorem nastroju, dobrego samopoczucia i odzwierciedleniem indywidualnego charakteru użytkownika. W 2024 roku design i zielona transformacja wyznaczą nowy kierunek rozwoju branży oświetleniowej.
Obłe kształty inspirowane naturą
Przyroda nauczyła nas, że piękno tkwi w różnorodności. Jednak w roku 2024 prym będą wiodły opływowe, obłe kształty, które przywodzą na myśl swobodę, delikatność, ale też elastyczność i możliwość dopasowywania do własnej osobowości i indywidualności.
Zaokrąglone, miękkie krawędzie lamp, dodadzą wnętrzu lekkości. Sprawią także, że światło będzie równomiernie rozchodzić się w pomieszczeniu, eksponując wybrane elementy wystroju. Obłe kształty wprowadzą do przestrzeni zarówno pierwiastki klasyki, jak i wytworny sznyt nowoczesności, dostosowując się do wybranego stylu aranżacyjnego.
Inspirowane naturą lampy Sizzano, Coria 2 LED oraz Solanto o obłych kształtach, oferują niezwykle szerokie możliwości tworzenia kompozycji oświetleniowo-dekoracyjnych, które w wysmakowany sposób ozdobią każde wnętrze.
Kolory bliskie ciału
Peach Fuzz, czyli kolor roku 2024 według Pantone, narzuca wnętrzom przyjemną, pełną ciepła tonację. Aranżacje utrzymane w odcieniu dojrzałej brzoskwini, wprowadzają pozytywne wibracje, dlatego kolor ten na dobre zagości w designie.
Subtelne pastelowe odcienie pojawią się nie tylko na ścianach i podłogach, ale także w postaci stonowanych kolorystycznie dodatków i lamp. Obecność oświetlenia, którego design oparto na tej łagodnej kolorystyce, zapewni pomieszczeniu jedyny w swoim rodzaju charakter i sprawi, że wnętrze stanie się doskonałym miejscem dla odpoczynku.
Produkty Lena Lighting zapewniają szerokie możliwości personalizacji kolorystycznej. Dzięki temu możliwe jest tworzenie wnętrz odpowiadających własnej osobowości, w których oświetlenia odgrywa rolę kreatora nastroju oraz centralnej dekoracji. Kolekcja Messaggio pozwala na dobór koloru zarówno wnętrza, jak i obudowy lamp – projektantka Dorota Koziara zaproponowała własne zestawienia, wśród których znalazły się modele o wnętrzach w brzoskwiniowej tonacji.
Przykładem lamp, w których użytkownik decyduje o kolorystyce są również Sizzano ze zmiennym odcieniem kołnierza oraz Colline x Terrano, gdzie personalizacji podlega kolor, wielkość i układ panelu.
Quiet luxury w nowym wydaniu
Luksus, który przemawia jakością i kunsztem, to kolejny trend, który zdominuje rok 2024. W myśl zasady less is more, wkroczymy w ekskluzywny minimalizm, za którym kryją się trwałe, w pełni bezpieczne materiały i perfekcyjne wykonanie. Design pozbawiony nadmiaru, przesytu i niepotrzebnych ozdobników sprawi, że wnętrze zyska na ekskluzywności i niewymuszonym pięknie.
Pomieszczenia zaprojektowane zgodnie z koncepcją quiet luxury, mają być harmonijne, funkcjonalne i bezpieczne, aby uczynić codzienność użytkowników nie tylko bardziej estetyczną, ale też łatwiejszą i zdrowszą. Trendowi quiet luxury odpowiadają produkty Lena Lighting. Są wykonywane z najwyższej jakości tworzyw i nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji, a ich minimalistyczny design przyciąga uwagę.
Smart znaczy więcej
W świecie pełnym technologicznych rewolucji oświetlenie zyskuje nową rolę. Zadaniem światła jest już nie tylko oświetlanie przestrzeni - dziś ma ono realny wpływ na nastrój i samopoczucie. Dlatego projektanci kierują swoją uwagę ku trendowi Human Centric Lighting, który zapewnia szereg funkcjonalności wspierających potrzeby użytkownika oraz jego preferencje.
Lena Lighting jest producentem, który oferuje inteligentne systemy sterowania światłem Clue, pozwalające na zarządzanie natężeniem oraz barwą światła za pomocą intuicyjnej aplikacji. Dzięki temu możliwe jest nie tylko dostosowywanie działania lamp do warunków panujących na zewnątrz, ale również ustawianie zjawiskowych kompozycji świetlnych oraz uruchamianie lamp wyłącznie, gdy sensory wykryją ruch w pomieszczeniu.
Idea smart space zakłada również dążenie to zrównoważonego rozwoju świata poprzez automatyzowanie najbliższego otoczenia i generowanie oszczędności energii elektrycznej. Wyzwania klimatyczne, przed którymi stoimy, determinują wdrażanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych, minimalizujących pobór energii. W roku 2024 będzie to jeden z najważniejszych trendów o globalnym zasięgu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.