Tu mieszka kolor! Apartament w Krakowie autorstwa MIKOŁAJSKAstudio
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Aranżacja przestrzeni dla rodziny z dziećmi stanowi ciekawe wyzwanie dla architektów i projektantów. W jednej realizacji trzeba czasem odpowiadać na wiele różnorodnych, czasem skrajnie innych potrzeb. Nowy projekt pracowni MIKOŁAJSKAstudio pokazuje, jak połączyć oczekiwania przyszłych domowników i stworzyć spójne, ciekawe wnętrze, w którym starsi i młodsi członkowie rodziny zasiądą przy jednym stole i będą się czuć po prostu jak u siebie.
Choć minimalizm od lat pozostaje jednym z najmodniejszych trendów w projektowaniu wnętrz, coraz częściej można dostrzec zwrot w kierunku odważniejszych rozwiązań kolorystycznych.
– Właściciele dwupoziomowego mieszkania w Krakowie jasno określili swoje potrzeby już na początku współpracy. Oczekiwali eleganckiego, choć wyrazistego wnętrza, pełnego kolorów, które jednocześnie nie byłoby “pstrokate”. Priorytetem było też maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i dostosowanie jej do potrzeb członków pięcioosobowej rodziny. Na 150 metrach kwadratowych musiały zmieścić się dwa dziecięce pokoje, sypialnia dla rodziców, pomieszczenie gościnne, połączone z miejscem do ćwiczeń, dwie łazienki, osobne wc, kuchnia z wyspą otwarta na połączony z jadalnią salon, a także pomieszczenie gospodarcze, wygodna garderoba i mini-biuro. – komentuje Ida Mikołajska, architektka, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio.
Kolorystyczne detale
Najsilniejszym środkiem wyrazu we wnętrzu jest intensywna i bogata kolorystyka, bazująca wokół leśnej zieleni, terakoty i złotych, przypominających jesienny pejzaż odcieni żółci – sieny i ochry. Dużą dbałość przyłożono nie tylko do doboru kolorów w mieszkaniu, ale także dopracowaniu ich odcieni. Dzięki temu wnętrze wydaje się lekkie i przestronne, pozostając jednocześnie ciekawym i spójnym. Ogromną rolę odgrywają w nim dekoracyjne tapety, które wykorzystano zarówno w sypialniach, jak i w jednej z łazienek, nadając poszczególnym pomieszczeniom niepowtarzalny charakter.
W mieszkaniu łatwo dostrzec współczesne elementy dekoracyjne, takie jak złote uchwyty w kształcie liści miłorzębu czy dekoracyjny spiek kwarcowy Florim, wykorzystany na ścianie w salonie. Szczególną uwagę zwraca także lustro o nieregularnym kształcie zastosowane w łazience.
Rodzinna przestrzeń
W otwartej kuchni połączono ciemne, granitowe blaty z jasnym konglomeratem na wyspie, sprawiając, że pomieszczenie zachowało lekkość, nie tracąc jednocześnie wyrazistości. Drewniane lamele oddzielają je od serca realizacji – połączonego z jadalnią salonu, w którym architektkom udało się wygospodarować miejsce na ustronny gabinet. W strefie relaksu znalazła się wygodna, zielona sofa modułowa i modernistyczne fotele. Do wspólnych posiłków zachęca z kolei piękny dębowy stół Avangarde z polskiej manufaktury MILONI, otoczony krzesłami tapicerowanymi na złotych nóżkach.
W mieszkaniu zaprojektowano dwa pokoje dziecięce – jeden dla sześcioletniej dziewczynki, a drugi dla dwóch młodszych chłopców. Dzięki systemowi wbudowanych szaf, w przestrzeni nie zabrakło miejsc do przechowywania. Architektki zadbały też o kolorową strefę nauki i zabawy.
O pracowni:
MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.
Więcej informacji na stronie: www.mikolajskastudio.pl

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.