Komunikaty PR

Ubezpieczenie mieszkania – 10 pytań, które warto zadać swojemu agentowi

2020-10-15  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Okrągły
Made in PR

Wejnerta 26/2
02-619 Warszawa
k.okragly|madeinpr.pl| |k.okragly|madeinpr.pl
603185005
www.madeinpr.pl

„Wypadki chodzą po ludziach”, jak twierdzi znane powiedzenie. Bardzo często jednak niefortunne sytuacje przydarzają się rzeczom, które posiadamy, takim jak samochody czy nieruchomości. Aby ochronić się przed skutkami zniszczenia mieszkania, warto pomyśleć o solidnym ubezpieczeniu. Nad czym trzeba się zastanowić przed jego zakupem i o co zapytać agenta?

Bez względu na to, czy jesteś typem domatora i uwielbiasz spędzać czas w domowym zaciszu, czy raczej mieszkanie traktujesz jako bazę wypadową przed kolejnymi aktywnościami, posiadanie własnego kąta daje poczucie spokoju i stabilizacji. Każdy z nas podchodzi do niego inaczej – dla niektórych liczy się metraż i wyszukane wyposażenie, innym wystarcza minimalistyczna kawalerka. Jednak każde lokum to ogromny kapitał finansowy i jego uszkodzenie byłoby dla nas bardzo dotkliwe. „Nawet jeśli mamy nadzieję, że nie spotka nas nic złego, warto mieć na uwadze to, że w przypadku włamania, pożaru czy zalania może się okazać, że nie stać nas na remont mieszkania albo – co gorsza – skala zniszczeń wymaga wielu tygodni remontu” – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert Wiener. Dlatego warto rozważyć polisę ubezpieczeniową, która w razie nagłego zdarzenia losowego pomoże nam poradzić sobie z jego konsekwencjami.


Zadaj te pytania agentowi ubezpieczeń
 

1. Jak wycenić wartość mieszkania?

Jednym z lepszych sposobów, żeby poznać realną wartość mieszkania, jest sprawdzenie cen podobnych nieruchomości. Można to zrobić bez ruszania się z kanapy – choćby na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami sprzedaży domów i mieszkań. Warto również wycenić elementy ruchome, które znajdują się w mieszkaniu. Można do tego wykorzystać tabelę w formie elektronicznej np. w pliku excel, którą będzie można uzupełniać w przypadku zakupu albo sprzedaży rozmaitych sprzętów.

2. Kiedy potrzebuję ubezpieczenia mieszkania?

Bez względu na to, czy posiadasz swoje własne lokum, wynajmujesz mieszkanie czy szukasz ubezpieczenia wymaganego do kredytu hipotecznego, warto zabezpieczyć się na wypadek nieoczekiwanego zdarzenia takiego jak pożar czy zalanie. Z kolei jeśli masz nieruchomość, która dopiero jest w trakcie budowy, również bez problemu znajdziesz opcję odpowiadającą twoim potrzebom.

3. Co będzie chronione, jeśli wykupię ubezpieczenie mieszkania?

Istnieje kilka opcji ubezpieczenia mieszkania i albo sami, albo z pomocą agenta ubezpieczeniowego, podejmujemy decyzję, który wariant jest dla nas najlepszy:

  • ubezpieczenia „murów” mieszkania lub tylko jego elementów stałych (np.: tapety, glazury, trwała zabudowa);
  • ubezpieczenie wyposażenia mieszkania – czyli meble i sprzęt RTV, dywany czy ubrania;
  • ubezpieczenie różnych elementów instalacji domowych i wyposażenia działek, takich jak: przydomowe oczyszczalnie ścieków, systemy słoneczne i instalacje fotowoltaiczne;
  • assistance – pomoc specjalisty w razie awarii – posiadając takie ubezpieczenie można zadzwonić po pomoc do hydraulika lub elektryka.

4. Czy można ubezpieczyć kabinę prysznicową albo płytę indukcyjną?

Tak, ubezpieczenie mieszkania może obejmować również elementy szklane, ceramiczne i podobne, które dość łatwo ulegają zniszczeniu, takie jak kabiny prysznicowe, szyby kominkowe, płyty indukcyjne i ceramiczne, szklane elementy sprzętu AGD, czy nawet umywalki.

5. Ubezpieczenie OC a ubezpieczenie mieszkaniowe – czym to się rożni?

Ubezpieczenie OC chroni nas, jeśli z naszej winy lub skutek określonych zdarzeń szkodę poniosła „osoba trzecia” – ktoś inny niż ubezpieczony, ale to ubezpieczony musi ją naprawić. Ubezpieczenia mieszkania chroni mienie własne ubezpieczonego.

6. Czy mogę ubezpieczyć następstwa nieszczęśliwych wypadków?

Ubezpieczenie NNW może być elementem ubezpieczenia mieszkaniowego. Gwarantuje ono wypłatę w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamania, udaru mózgu czy zawału serca) śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku oraz świadczenia za pobyt w szpitalu.

7. Jakie odszkodowanie mogę otrzymać?

Ubezpieczyciel w umowie zobowiązuje się do pokrycia strat, które pojawiły się w wyniku określonych zdarzeń losowych. Maksymalna kwota odszkodowania równa jest kwocie ubezpieczenia, która wynika z umowy. Nie może być ona jednak wyższa niż suma poniesionych strat – chodzi o to, żebyś mógł wyremontować zniszczoną część mieszkania albo odkupić rzecz. Przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem warto zwrócić także uwagę na kwestię braku konsumpcji sumy ubezpieczenia. Co oznacza ten zwrot? Konsumpcja albo redukcja sumy ubezpieczenia to pomniejszenie sumy ubezpieczenia o wartość wypłaconego odszkodowania. Dobrze jest więc zwrócić uwagę, czy taki zapis znajduje się w umowie. Co warto wspomnieć, to fakt, że świadczenia wypłacane z tytułu NNW kumulują się. Dlatego jeśli masz kilka polis, dostaniesz pieniądze z każdej z nich.

8. Co zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie?

Szczegółowe warunki otrzymania odszkodowania powinny znaleźć się w umowie, którą podpiszesz z ubezpieczycielem. Warto wcześniej dowiedzieć się gdzie trzeba zgłosić szkodę, ile masz na to czasu i jakie dokumenty musisz wtedy złożyć. Istotną kwestią może być także opcja zgłoszenia szkody online, która pozwala załatwić sporo formalności bez wychodzenia z domu.

9. Jak długo obowiązuje polisa?

Większość polis zawierana jest na 12 miesięcy. Niektóre mogą obowiązywać dłużej, np. 2 lata. Musi to być szczegółowo ujęte w umowie, którą zawieramy z agentem ubezpieczeniowym – trzeba koniecznie sprawdzić datę początkową i końcową, ponieważ jest to czas, w którym ubezpieczenie chroni nas w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia.

10. Czy muszę zapłacić od razu całą składkę ubezpieczenia?

Zazwyczaj istnieje kilka opcji płatności za ubezpieczenie. Może to być opłata jednorazowa lub rozłożona na kilka rat. Szczegółowe warunki płatności powinny znaleźć się w zawieranej umowie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Made in PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024 Biuro prasowe
2024-07-09 | 11:00

Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024

Firma Purmo znalazła się wśród laureatów w ogólnopolskim badaniu konsumenckim zdobywając Konsumencki Lider Jakości 2024 w kategorii „Grzejniki”. Badanie
Dom Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit
2024-07-08 | 16:25

Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit

Choć Europa wciąż zdominowana jest przez lata używania mało ekologicznego papieru toaletowego, z pomocą przychodzą zrywające z tradycją toalety myjące. Kiedy Geberit wprowadził na rynek
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

Media i PR

Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.