Ukrywamy czy eksponujemy za przeszklonymi frontami?
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Urządzając kuchnię wnętrza szafek coraz częściej pozostawiamy na widoku, eksponując zawartość półek za frontami ze szkła. Mają ogromny potencjał dekoracyjny, ale i równie duże wymagania. Za transparentnym frontem niczego nie ukryjemy, musimy więc zadbać o estetykę również wewnątrz mebla. Efekt wizualny zachęca jednak do podjęcia tych starań.
Przeszklenia z impetem wkroczyły do aranżacji kuchennych, a moda na szafki ze szklanymi frontami nabiera rozmachu. Nie rezygnujemy całkowicie z pełnych frontów, ale spodobało nam się ich łączenie z witrynkami, które pięknie się prezentują w towarzystwie dekorów drewna czy wybarwień w głębokim macie. Fronty z przeszkleniami odgrywają główną rolę w wystroju kuchennego wnętrza, zajmując coraz większą powierzchnię zabudowy meblowej. Podnoszą jej walory estetyczne i są prawdziwym polem do aranżacyjnych popisów. Same szafki wyglądają bardzo efektownie, ale ostateczny sznyt zapewnią im przedmioty wyeksponowane na półkach. Widoczne zza transparentnych frontów współtworzą kuchenną scenerię, budując wrażenie głębi i trójwymiarowości. Nawet identyczne meble nie będą wyglądały tak samo.
- Szkło odgrywa coraz ważniejszą rolę w urządzaniu przestrzeni kuchennej. To efekt zmiany naszego podejścia do tego pomieszczenia, jaką obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat. Nadal doceniamy prosty, funkcjonalny design, ale wybieramy meble, które kojarzą się nie tylko ze strefą roboczą, ale również salonem, którego częścią stała się kuchnia. Fronty z dużymi przeszkleniami są atrakcyjne w odbiorze, a meble wyglądają na bardziej wyszukane – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka mebli kuchennych w firmie KAM.
W stylizacjach o nowoczesnym charakterze witrynki mają prostą formę. Nie dzielimy ich już dekoracyjnymi listwami, ale zostawiamy jako wielkoformatowe powierzchnie. Gładką płaszczyznę szkła okala minimalistyczna ramka z płyty lub aluminium, zgodnie z zasadą: im większa powierzchnia szklanej tafli, tym bardziej wyrafinowany efekt.
- Szkło jest narzędziem aranżacyjnym, które poprawia wizualny odbiór wnętrza – podpowiada projektantka. - Powiększa je, rozświetla i dodaje przestronności. Bryła meblowa zyskuje lekkości, ponieważ przeszklenia przełamują masywność szafek.
Szkło doda uroku każdej kuchni. Poprzez wybór odpowiedniego wzoru można je zastosować w każdej stylistyce – od wnętrz klasycznych, po bardzo nowoczesne a nawet industrialne, gdzie pojawia się na frontach niemal całej górnej zabudowy szafek.
Meble z przeszklonymi frontami pełnią funkcję reprezentacyjną. Mamy możliwość wyeksponowania tego, co znajduje się we wnętrzu szafek. Wymaga to jednak starannego przemyślenia, co chcemy przechowywać na półkach, których nie ukryjemy przed wzrokiem gości. To dobre miejsce dla pięknej porcelany, eleganckiego serwisu, kolekcji wyszukanych kieliszków, ozdobnych pojemników albo ulubionych kubków i ładnych miseczek. Nie ryzykujmy jednak przechowywania produktów spożywczych lub przypadkowej zbieraniny naczyń i akcesoriów kuchennych, które mogą wyglądać niechlujnie i sprawiać wrażenie bałaganu.
- Nie dla wszystkich transparentność będzie atutem frontów meblowych. Zanim więc, zachwyceni dekoracyjnym potencjałem, wybierzemy je do swojej kuchni, zastanówmy się, czy łatwo nam będzie utrzymać nienaganny porządek na półkach – doradza Sylwia Kowalska-Mikutel. – Powinniśmy również rozważyć, czy możemy zabezpieczyć wystarczającą ilość miejsca w pozostałej części zabudowy meblowej dla zgromadzonych przedmiotów i zapasów spożywczych, których nie umieścimy w ozdobnych witrynkach o charakterze ekspozycyjnym. Jeżeli mamy zbyt mało miejsca w strefie magazynowej, lepszym pomysłem będą fronty pełne w całej zabudowie.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.