Uniwersalny przepis na szafkę narożną
O tym, że cornery to najlepsze rozwiązanie do przepastnych, ale i trudno dostępnych szafek narożnych, nie trzeba już nikogo przekonywać. Wysuwane kosze i półki pozwalają: z jednej strony optymalnie wykorzystać przestrzeń, a z drugiej – zapewniają łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych w nich rzeczy.
Sporo trudności sprawia natomiast dobór odpowiedniego cornera. Jaki system pasować będzie do konkretnej szafki? Jaki zapewni komfort użytkowania i wpisze się pod względem estetycznym? Jak go w końcu zamontować?
Do szafek prawych i lewych
Dopasowując corner do szafki bierzemy pod uwagę kilka elementów. Ważny jest jej kształt – czy jest prostokątna czy zbliżona do kwadratu ze ściętym rogiem. Ta pierwsza, z uwagi na niewielki front, na ogół oferuje nieco trudniejszy dostęp niż druga, ale występuje stosunkowo częściej. I to do niej przeznaczony jest gros dostępnych obecnie na rynku rozwiązań.
Problem polega na tym, że o ile cornery do szafek kwadratowych (np. obrotowe półki) są na ogół uniwersalne, o tyle większość systemów do szafek prostokątnych już nie. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim sposób otwierania mebla. I tu bardzo często rodzi się problem, zwłaszcza gdy chcemy corner wykorzystać w innej szafce niż pierwotnie zakładaliśmy, albo gdy zwyczajnie pomylimy się składając zamówienie.
Receptą na tę sytuację są uniwersalne pod względem montażu, nowe cornery marki REJS. Corner Space i Corner Space Plus – co jest unikalne – pasują jednocześnie do szafek otwieranych na prawo i na lewo! Dodatkowo dostępne są w dwóch rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do szafek o różnych kubaturach. Pasują do narożników o szer. 900-1000 z frontem o szer. 450-550 mm (Corner Space) i szafek o szer. 1100-1200 z frontem o szer. 600 mm (Corner Space i Corner Space Plus).
Cornery w trzech wydaniach
Oba systemy zapewniają pełną funkcjonalność. Składają się z dwóch dwupoziomowych koszy umieszczonych na solidnym systemie jezdnym. W przypadku Corner Space na zewnątrz szafki można wysunąć jeden z nich, zaś w przypadku Space Plus – oba. Regulacja wysokości zawieszenia koszy pozwala na elastyczne dostosowywanie systemu do aktualnych potrzeb. Udźwig to odpowiednio 30 i 25 kg, co pozwala przechowywać w narożnikach nawet stosunkowo ciężkie rzeczy.
Co ważne systemy do szafek narożnych REJS dostępne są w trzech wydaniach stylistycznych. W ramach linii PURO w dwóch kolorach: bieli ze szklanymi wstawkami i czerni ze wstawkami z forniru. Zaś w ramach linii Classic z ażurowymi koszami z drutu (wyłącznie Corner Space). Dzięki temu można je dopasować do aranżacji kuchni i stylu zabudowy meblowej.
Dodatkowo każda półka cornerów PURO wyposażona jest w matę antypoślizgową chroniącą przed zarysowaniami i przesuwaniem się przedmiotów. A specjalny magnetyczny uchwyt w Corner Space Plus zapobiega samoczynnemu zamknięciu się stelaża przy pełnym otwarciu, co gwarantuje komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
www.rejs.eu www.e-rejs.eu
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.