Urban jungle – ozdabiamy światłem
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Dobrze dobrane oświetlenie podkreśla wystrój wnętrza. Gdy decydujemy się na wprowadzenie roślinnych trendów, trzeba skupić się na tym, co w danym pomieszczeniu jest najważniejsze. Jak połączyć światło i modny styl urban jungle, aby wydobyć z aranżacji jak najwięcej?
Serce miasta i dżungla – jak okiełznać to połączenie?
Styl urban jungle to połączenie roślinnych, egzotycznych motywów z industrialnym klimatem miasta. Aranżacja opiera się na stworzeniu we własnym mieszkaniu prywatnej dżungli, która składa się z tropikalnych roślin doniczkowych, surowych wykończeń i naturalnych materiałów czy też dodatków. Charakterystyczna dla tego stylu jest jasna kolorystyka. Zazwyczaj w takich wnętrzach królują barwy ziemi, takie jak brązy, beże, zielenie oraz biel.
Poznaj sekret światła – barwa, natężenie i pomieszczenie
Skoro urban jungle opiera się na kolorach ziemi, warto podkreślić obecność tych kolorów światłem. Wyróżnia się trzy podstawowe temperatury barwowe: zimne, neutralne i ciepłe, które są określane w jednostce Kelwin [K].
– Im więcej kelwinów ma światło, tym jest ono chłodniejsze i bardziej zbliżone do białego. Najniższą wartość kelwinów mają ciepłe barwy – żółte, pomarańczowe i czerwone – wyjaśnia Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia z firmy Häfele.
W mieszkaniu urządzonym w stylu urban jungle, najlepiej sprawdza się oświetlenie ciepłe. Zwłaszcza w salonie, gdzie znajduje się najwięcej roślin oraz dodatków. Żółte lub pomarańczowe światło nada pomieszczeniu przyjemnego, relaksacyjnego klimatu. W mieszkaniach, gdzie królują rośliny znajduje się wiele doniczek i kwietników. Są to ozdoby, które warto podkreślić punktowym oświetleniem montowanym w płycie meblowej. Za pomocą neutralnego lub zimnego światła można wydobyć przedmiot lub mebel na pierwszy plan. Chłodne odcienie wyróżnią dane elementy na tle całej przestrzeni, dodatkowo urozmaicając wnętrze.
Światło ma wiele form
Decydując się na oświetlenie, powinno się wybierać wygodne i praktyczne rozwiązania, które dodatkowo ozdobią pomieszczenie. Warto zdecydować się na rozwiązania LED, które można dostosować do własnych potrzeb. – Jeżeli zależy nam na obsłudze światła w zależności od nastroju, to dobrym rozwiązaniem jest system Loox LED. Możliwość zmiany natężenia światła oraz temperatury barwowej to zaleta, która wpływa na nasz komfort – mówi Wojciech Olchówka. W stylu urban jungle popularne są kolory ziemi, dlatego warto uzupełnić spokojne odcienie o dodatkowe podświetlenie. Oświetlenie typu RGB pozwala na uzyskaniu oświetlenia o praktycznie dowolnej barwie, które w różnych kombinacjach manipulują nastrojem we wnętrzu. - Ciepła czerwień nada pomieszczeniu wyjątkową, ciepłą atmosferę, która będzie kojarzyć się z relaksem. Zieleń podkreśli roślinne elementy, a zimny niebieski, który ochłodzi temperaturę, wyróżni to co najważniejsze – podpowiada Wojciech Olchówka. Światło RGB można zastosować nie tylko w przestrzeniach między półkami, ale także podświetlić sufit w każdym pomieszczeniu. Szczególnie modne jest ozdabianie wielokolorowymi taśmami LED sypialni, wprowadzając do wnętrza wyjątkowy klimat.
Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.