Uroki Wielkopolskiego Parku Narodowego - dlaczego warto tu mieszkać?
Joanna Jakubowska
PB Lechbud
ul. Strzelecka 78
62-050 Mosina
biuro|pblechbud.pl| |biuro|pblechbud.pl
61 813 21 13
https://pblechbud.pl/
Szukając wymarzonego mieszkania, bierzemy pod uwagę wiele kwestii, takich jak wielkość, ogólny stan techniczny budynku czy rok budowy. Bardzo ważny jest również wybór lokalizacji, która będzie spełniać nasze oczekiwania. Decydując się na kupno mieszkania, warto wybrać miejsce w otoczeniu przyrody, gdzie będziemy mogli się zrelaksować. Wielkopolski Park Narodowy położony w powiecie poznańskim to przepiękne miejsce i świetny wybór, jeśli chodzi o lokalizację zamieszkania. Zachęcamy do lektury artykułu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego warto kupić mieszkanie właśnie tutaj!
Wielkopolski Park Narodowy - atrakcyjne miejsce w pobliżu Poznania
Wielkopolski Park Narodowy to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc, położonych blisko Poznania. Może pochwalić się także dogodną komunikacją, jeśli chodzi o połączenia autobusowe i kolejowe. Znajduje się on w odległości 15 km na południe od Poznania. Obejmuje fragmenty terenów Pojezierza Poznańskiego i Poznańskiego Przełomu Warty.
Zachwyć się przyrodą Wielkopolskiego Parku Narodowego!
Park posiada 18 obszarów ścisłej ochrony o powierzchni wynoszącej 260 ha. W wyniku działań lądolodu, rzeźba terenu jest tutaj bardzo zróżnicowana. Możemy zaobserwować elementy krajobrazu polodowcowego, takie jak wysoczyzna morenowa, rynny wypełnione przeważnie wodami (11 jezior), pagórki kremowe, ozy, głazy narzutowe.
Najgłębsze oraz najokazalej prezentujące się jest Jezioro Góreckie z Wyspą Zamkową, gdzie położone są ruiny zameczku w stylu neogotyckim. Z kolei najwyższe wzniesienie parku to Góra Osowa o wysokości 132 m n.p.m. Na jej zachodnim stoku, przy drodze umieszczono 15-tonowy głaz pochodzący z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poświęcony jest Władysławowi hr. Zamoyskiemu, czyli ostatniemu właścicielowi zamku w Kórniku oraz innych dóbr, w tym fragmentu Tatr. Nieco dalej znajduje się stara studnia. Tradycja mówi, że zatrzymał się przy niej cesarz Napoleon Bonaparte, kiedy odwiedzał okolice Poznania.
Lubisz przebywać blisko natury? Przyroda Wielkopolskiego Parku Narodowa jest bogata oraz urozmaicona. Jeśli chodzi o drzewa, to przeważają tutaj sosna i dąb. Świerki, modrzewie, brzozy, jesiony, olsze, lipy i graby są domieszką do innych drzewostanów. Znajdziemy tutaj także liczne gatunki zwierząt. Przede wszystkim są to bezkręgowce, głównie owady, a poza tym ryby, płazy, gady i ssaki. W parku spotkamy również gatunki chronione, rzadkie oraz interesujące, w tym ryjówki, czyli nasze najmniejsze ssaki.
Ciekawe miejsce pod względem turystycznym
Wielkopolski Park Narodowy to miejsce atrakcyjne pod względem turystycznym, popularne wśród zwiedzających. Mieszczą się tutaj cenne zabytki, takie jak kościół w Łodzi z XVII w., a także inne zabytkowe kościoły w Puszczykowie, Stęszewie i Wirach.
W parku znajduje się 6 szlaków turystycznych pieszych, których łączna długość to 93 km. Preferujesz wycieczki rowerowe? Wzdłuż Warty poprowadzony jest szlak rowerowy, są tutaj także parkingi i miejsca odpoczynku. W Jeziorach mieści się Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny, zwiedzić można też wieżę-mauzoleum blisko Szreniawy.
Wybór lokalizacji przy zakupie mieszkania - dlaczego jest tak ważny?
Lokalizacja, w której będziemy mieszkać to ważna kwestia, którą warto dobrze przemyśleć, zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania. Otoczenie natury ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego wybór czterech kątów blisko Wielkopolskiego Parku Narodowego to doskonały pomysł.
Lokalizacja odgrywa kluczową rolę przy zakupie mieszkania. Idealnym miejscem łączącym walory mieszkalne z lokalizacją blisko parku jest Mosina. To pełne uroku miasteczko, świetnie skomunikowane z centrum Poznania. Mosina - zaciszne, zielone miejsce, a w którym jednak nie brakuje rozrywek. Restauracje, galerie sztuki i wydarzenia kulturalne sprawiają, że miasto posiada swój niepowtarzalny klimat.
Joanna Jakubowska, PB Lechbud
Jeśli poszukujesz lokalizacji, która spełni Twoje oczekiwania, warto rozważyć miejsce blisko Wielkopolskiego Parku Narodowego. Tutaj wspaniale się zrelaksujesz i nacieszysz oko pięknym otoczeniem natury.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.