Urządzamy kuchnię: wyróżnij się kolorem
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Wybór koloru frontów szafek kuchennych to sprawa kluczowa dla jej wyglądu. Neutralna paleta barw jest bezpieczna, biel ponadczasowa, czerń piękna i szykowna, ale nie musimy skłaniać się ku najbardziej popularnym rozwiązaniom. Mamy wiele inspirujących barw, dzięki którym urządzimy wyróżniające się wnętrze zgodnie z własną estetyką.
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, a o to nietrudno, kiedy na pierwszy plan wysuwa się atrakcyjny kolor. Ma on ogromny potencjał dekoracyjny, dlatego coraz częściej staje się motywem przewodnim aranżacji. Kolorowe fronty szafek to sposób na uniknięcie nudy oraz wykreowanie przestrzeni, która cieszy oko i chętnie w niej przebywamy. Pora zerwać z konwencją i wyróżnić się kolorem.
W modzie kuchennej furorę robią zabudowy meblowe podporządkowane jednej barwie. Taki kolorystyczny celibat wymaga jednak starannego wyboru, ponieważ cały efekt będzie zależał od jednej barwy. Meble muszą dobrze wyglądać i nie powinny nam się opatrzyć zbyt szybko.
Jakie kolory warte są uwagi i sprawdzą się w urządzaniu kuchni, w której fronty szafek są tej samej barwy? Nie ma tu jednej odpowiedzi, ponieważ będzie to zależało od efektu, jaki chcemy uzyskać. Dobierając kolorystykę mebli powinniśmy kierować się przede wszystkim indywidualnymi upodobaniami, aby zaaranżować wnętrze zgodnie z własnym charakterem i poczuciem estetyki. Jeżeli lubisz mocne, wyraziste barwy – moda wyjątkowo ci sprzyja. Wolisz pastele – świetnie. Twoja kuchnia zachwyci świeżością i delikatnością. Wybierz kolor, który lubisz najbardziej i w otoczeniu którego dobrze się czujesz.
- Warto przekonać się do kolorów, ponieważ pozwalają na dużą kreatywność i potrafią odmienić wizerunek kuchni – przekonuje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. - Indywidualność jest w cenie, a często to właśnie kolor jest jedynym elementem, który pozwala wyróżnić zabudowę meblową. Układ szafek wymusza zazwyczaj wielkość pomieszczenia, o kolorze możemy zdecydować samodzielnie. Nie zapominajmy, że oprócz standardowej palety wybarwień, mamy całą gamę mniej popularnych, ale bardzo ciekawych i równie pięknych kolorów, które bardzo efektownie prezentują się na frontach szafek kuchennych.
Urządzasz monochromatyczną kuchnię i szukasz nieschematycznego koloru, który ją wyróżni? Odkryj zjawiskowy morski. Jest piękny i będzie wzbudzał zainteresowanie dłużej niż jeden sezon. Meble z frontami w kolorze morskim to dobry wybór, jeżeli chcemy, aby wnętrze było niebanalne, ale jednak stylowe. Rozważmy ten kolor w miejsce równie atrakcyjnego, ale bardziej już opatrzonego granatu, który od dłuższego czasu ozdabia nasze kuchnie.
Jeżeli podobają nam się stylizacje w ciemnych, wyrazistych tonacjach, warto zwrócić uwagę na kolor w odcieniu bazaltu. Jest równie intrygujący co czerń i pozwala uzyskać podobny efekt aranżacyjny - kuchnia będzie szykowna i elegancka. Bazalt z pewnością wpisze się w gusta nawet najbardziej wymagających estetów.
Jeżeli chcemy urządzić kuchnię z pomysłem, a bardziej preferujemy jasne tonacje – standardową biel i szarość możemy zastąpić dekorem skalnym. Jego pastelowa barwa będzie idealnym wyborem do wnętrz inspirowanych naturą i skandynawską prostotą. Odważnym pomysłem będzie z kolei różowy, który wpuści do kuchni powiew świeżości i nowoczesności.
- Wyraziste kolory dobrze się prezentują na prostych formach mebli – doradza projektantka. - Jeżeli zdecydujemy się na fronty mebli w ciemnych czy żywych kolorach, warto zrównoważyć je bardziej neutralnymi dekorami na blacie roboczym, które złagodzą mocny charakter aranżacji.
W przypadku kuchni otwartej, w strefie dziennej powinny się znaleźć podobne akcenty kolorystyczne, dzięki którym zachowamy spójność stylizacji.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.