Urządzamy łazienkę przyjazną użytkownikom
Estetyka i aktualne trendy to nie jedyne kryteria, jakimi warto kierować się podczas aranżacji pomieszczenia sanitarnego. Równie ważna jest funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort. Tylko wtedy możemy mówić o łazience bliskiej wszystkim domownikom.
Od pierwszego wejrzenia
Trendy, paleta barw i materiałów wykończeniowych odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia wizji wnętrza. W końcu to nimi kierujemy się dobierając płytki do łazienki, armaturę i elementy wyposażenia. Jednak zanim zaczniemy przeglądać najświeższe informacje o tym, co jest lub będzie modne w najbliższych miesiącach, warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Te pozwolą nam bowiem zdefiniować styl aranżacji, który będzie wynikał z naszych indywidualnych preferencji i gustów. Czy bliższa jest mi naturalna kolorystyka czy intensywne barwy? W jakich wnętrzach czuję się dobrze? Ta wiedza to kompas, który poprowadzi nas przez szereg dostępnych na rynku rozwiązań i pomoże wybrać te, które przetrwają dłużej niż jeden sezon.
Styl w aranżacji powinien być podstawą projektu, z kolei trendy warto przemycać w postaci dodatków, które w każdej chwili można zmienić – bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu łazienki. Przykładem tego typu rozwiązań są przyciski spłukujące. Dlatego wybierając stelaż podtynkowy, zwróćmy uwagę na to, jak szeroka jest gama przycisków pasujących do danego modelu. Im więcej, tym lepiej. Zadbajmy także o wizualną spójność, np. dobierając do armatury przycisk i profil prysznicowy w tej samej kolorystyce – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.
Na miarę potrzeb
Mówiąc o łazience bliskiej użytkownikom mamy na myśli przede wszystkim pomieszczenie funkcjonalne. Pod tym pojęciem kryją się z kolei takie kwestie, jak ergonomia, odpowiednia organizacja przestrzeni, oświetlenie, nowoczesne technologie, łatwość utrzymania w czystości.
Dla jednych synonimem praktyczności będzie wanna, dla drugich prysznic. Jak się zatem okazuje, pojęcie komfortu dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Dlatego urządzając łazienkę warto skonsultować temat z domownikami – przyszłymi użytkownikami. Istnieją jednak rozwiązania, które wprowadzają funkcjonalność pomieszczenia na wyższy poziom. Wśród nich warto wymienić choćby toaletę myjącą, która w sposób szczególny pozwoli nam zadbać o higienę i zrezygnować z bidetu – z korzyścią dla niewielkiej powierzchni pomieszczenia – dodaje ekspert TECE.
Podstawą jest także odpowiednio dobrane oświetlenie czy zabudowy meblowe służące do przechowywania kosmetyków i akcesoriów łazienkowych. Wybierając poszczególne elementy warto także zwrócić uwagę na kwestie czystości – w przypadku odwodnienia liniowego będzie to wyjmowany ruszt, a w kabinie prysznicowej szkło pokryte specjalną, hydrofobową powłoką.
Z uwagi na bezpieczeństwo
Mimo że kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze, często traktujemy je po macoszemu. A przecież bez nich nie możemy mówić o łazience przyjaznej użytkownikom. Dotyczy to w szczególności osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci.
Wiedza i znajomość potrzeb osób starszych i dzieci pozwala zaprojektować pomieszczenie sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności. Niezwykle ważną kwestią jest wysokość, na jakiej zostanie zawieszona ceramika, a także brak progów i wszelkich przeszkód. Liczy się swoboda poruszania się oraz łatwy dostęp do poszczególnych stref czy sanitariatów. Warto zrezygnować z brodzika na rzecz odpływu liniowego. Wszelkiego rodzaju uchwyty, podest przy umywalce, antypoślizgowe płytki i dywaniki sprawią, że korzystanie z pomieszczenia będzie komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne – dodaje Aleksandra Drozdalska.
Zwróćmy także uwagę na kwestie higieny. Wybierajmy rozwiązania, które będą wspierać użytkowników w dążeniu do zachowania czystości i w bezpiecznym korzystaniu z łazienki. Na rynku istnieje ich coraz więcej – od przycisków spłukujących z jonami srebra, po bezdotykowe baterie i antybakteryjne powierzchnie elementów wyposażenia sanitarnego. W końcu łazienka bliska użytkownikom to pomieszczenie, w którym czujemy się przyjemnie i bezpiecznie.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.