Użytkowanie, aranżacja, montaż – 3 spojrzenia na toaletę myjącą
Na przestrzeni ostatnich lat toalety myjące stały się symbolem nowoczesności w aranżacji łazienek. Argumentów przemawiających za nimi jest wiele – od higieny, przez komfort użytkowania, po większe możliwości projektowania przestrzeni sanitarnej. Przyglądamy się ich funkcjonalności – z perspektywy użytkownika, architekta wnętrz oraz instalatora.
Komfortowa obsługa
Urządzając łazienkę coraz większą uwagę zwracamy na higienę i bezpieczeństwo użytkowania. Poszukujemy bezdotykowej armatury czy elementów wyposażenia z antybakteryjną powłoką. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z naturą – a nie ma bardziej naturalnego sprzymierzeńca czystości niż woda. Rozwiązaniami sanitarnymi, które pomagają nam dbać o higienę, są toalety myjące. Dzięki nim możemy czuć się świeżo nie tylko po wieczornej kąpieli, ale także w ciągu dnia. Lekarze podkreślają, że korzystanie z toalety myjącej może mieć także duże znaczenie w łagodzeniu podrażnień i dolegliwości, a czysta woda jest skuteczniejsza i delikatniejsza dla skóry niż tradycyjne środki. Co więcej - dzięki przemyślanej technologii nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo nawet w sytuacji, gdy z toalety korzysta kilka osób. Dysza poddawana jest bowiem automatycznemu myciu, zarówno przed, jak i po każdym wysunięciu.
Nowoczesne modele toalet z funkcją myjącą gwarantują także komfort użytkowania – w przeciwieństwie do pierwszych wariantów, które wymagały sporej wiedzy w zakresie aktywacji poszczególnych funkcji. - Współczesne toalety myjące zostały zaprojektowane w myśl zasady „mniej znaczy więcej”. Są proste, intuicyjne i łatwe w obsłudze. Na przykład w toalecie TECEone możemy regulować temperaturę i ciśnienie strumienia wody tylko za pomocą dwóch subtelnych pokręteł znajdujących się po bokach ceramiki. To upraszcza obsługę i zwiększa komfort użytkowania. Dlatego rozwiązanie to doceniają również seniorzy czy osoby z ograniczoną sprawnością ruchową – mówi Dominik Kasprzyk, ekspert marki TECE.
Warto pamiętać, że prawidłowo urządzona łazienka wpływa także na kształtowanie nawyków i samodzielność w korzystaniu z toalety przez najmłodszych. Wyposażenie jej w miskę myjącą wpłynie z pewnością na efektywność nauki zasad higieny. Zmiana nawyków to także korzyści dla środowiska. Niższe zużycie wody w porównaniu do bidetu czy prysznica – to tylko jedna z nich. Równie ważny jest fakt, że współczesne modele nie wymagają przyłącza instalacji elektrycznej.
Więcej przestrzeni
Wśród argumentów przemawiających na korzyść toalet myjących nie może zabraknąć odniesienia do ich funkcjonalności w projektowaniu i aranżacji łazienki. Wygląd ma znaczenie – to między innymi na podstawie tego kryterium wybieramy meble, oświetlenie, armaturę czy płytki ceramiczne. Dotyczy to większości rozwiązań wyposażenia wnętrz – także toalet myjących.
- Coraz więcej toalet myjących wpisuje się w minimalistyczny charakter łazienek. Mają kompaktową formę, ukryte przyłącza, a jedynym elementem odróżniającym je od tradycyjnej ceramiki są detale. Dzięki niewielkim gabarytom znajdują zastosowanie w małych łazienkach, a łącząc funkcję miski WC i bidetu, pozwalają zrezygnować z dwóch rozwiązań na rzecz jednego. Takie podejście zwiększa swobodę projektowania przestrzeni sanitarnej, pozwala wygospodarować więcej miejsca, bez ograniczania jej funkcjonalności – wyjaśnia ekspert TECE.
Miska myjąca to także atrakcyjna alternatywa dla bidetki – specjalnej słuchawki natryskowej montowanej bezpośrednio przy ceramice toaletowej. Tu wszystko jest ukryte, nie ma dodatkowych widocznych elementów, a aranżacja zyskuje minimalistyczny wygląd.
Montaż na prostych zasadach
Wybierając toaletę myjącą warto zwrócić uwagę także na elementy, które ograniczają do minimum wszelkie czynności związane z jej instalacją. Nowoczesne modele działają w oparciu o baterię termostatyczną i kartusz do regulacji wody – nie wymagają zatem zasilania elektrycznego. Takie podejście nie generuje dodatkowego nakładu pracy. Do instalacji, oprócz poprowadzenia podłączenia do wody ciepłej i zimnej, niezbędny jest wyłącznie zestaw montażowy – dobrany do rodzaju zabudowy i spłuczki podtynkowej. Ceramikę z ukrytą technologią mocowania można bez większego wysiłku nasunąć na gwintowane pręty w ścianie.
Toalety myjące oferują większe możliwości w aranżacji przestrzeni, nową funkcjonalność oraz zmianę w podejściu do kwestii czystości. Wyposażając w nie nasze łazienki możemy cieszyć się nowym standardem w zakresie higieny, komfortu i bezpieczeństwa użytkowania.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.