Wizja i wartość. Biuro Hoogwegt w Warszawie spod kreski BIT CREATIVE
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro@okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Hoogwegt jest największym niezależnym dostawcą produktów mlecznych i składników na świecie, działającym w ponad 130 krajach. Funkcjonując zgodnie z dewizą „We add vision & value”, dostarcza wysokiej jakości produkty, informacje rynkowe w czasie rzeczywistym, inteligentne usługi logistyczne i dostosowane rozwiązania w zakresie zarządzania ryzykiem. Tę misję odzwierciedla także biuro firmy w Warszawie mieszczące się w budynku LIXA. Za jego projekt odpowiadają architekci z pracowni BIT CREATIVE, którzy sięgając po wartości marki i jej wizję, stworzyli przestrzeń wizualnie odzwierciedlającą jej misję.
Nowoczesne biuro Hoogwegt w Warszawie to 767 mkw. powierzchni zaprojektowanej w sposób niezwykle spójny i konsekwentny. Głównym założeniem było stworzenie funkcjonalnego wnętrza, które designem będzie nawiązywało do charakteru oraz brandingu firmy. Stąd też powtarzającym się motywem jest użycie koloru granatowego, wzorów graficznych oraz litery „H” zaczerpniętych z brandbooka Inwestora. I choć na powierzchni biura znajdziemy różne rodzaje pomieszczeń, zarówno tych do pracy, jak i tych do organizacji spotkań, to tworzą one wizualnie jedną, spójną całość.
- Program biura odpowiadający potrzebom Inwestora był jak zawsze dla nas priorytetem przy tworzeniu nowego układu oraz designu aranżacji. W tym przypadku zależało nam na zaprojektowaniu koncepcyjnie spójnej powierzchni, dlatego też ograniczyliśmy paletę użytych barw oraz materiałów. Pomieszczenia przenikają się między sobą, co odzwierciedla m.in. projekt sufitów, który oparty jest na kwadracie oraz wykończeniu materiałami w takim samym szarym kolorze – wyjaśnia arch. Barnaba Grzelecki, właściciel BIT CREATIVE.
Jak podkreśla sam architekt, to właśnie projekt sufitów jest elementem, który zasługuje tu na szczególną uwagę. W strefie wejścia oraz w jednej z sal konferencyjnych znajdziemy akustyczny sufit wykonany na zamówienie przez firmę Nyquista. Prostopadłościenne elementy z materiału typu PET tworzą ciekawą kompozycję naprzemiennie ułożonych pudełek z wycięciami o różnych kształtach - litery „H” nawiązującej do logotypu firmy, kwadratów, okręgów z miejscem na oprawę oraz półkoli. W pomieszczeniach biurowych, w przestrzeniach typu open space oraz pozostałych salach spotkań z kolei zaprojektowano sufit również wykonywany według indywidulnego projektu, tym razem przez firmę Morrow Woods. Są to wyspy sufitowe z siatki cięto-ciągnionej lakierowanej na kolor niebieski oraz wyspy drugiego rodzaju z paneli PET. Obydwie wersje wysp wykończone są laminowaną listwą obwodową w kolorze drewnopodobnym Swiss Krono Dąb Pradawny - takim samym jak na ścianach czy części zabudów meblowych. Dla podkreślenia tych nietypowych elementów i wyciszenia tła strop wraz z instalacjami został pomalowany na kolor biały. Pomiędzy wyspami podwieszone zostały czarne oprawy liniowe w rozmiarze poszczególnych grup wspomnianych wysp.
- Innym ciekawym elementem jest foliowanie, które pojawia się na ścianach szklanych, w których ze względu na ograniczony budżet, szkło ryflowane zastąpiono wzorem drobnych pasków klejonych równolegle i prostopadle do posadzki – dodaje arch. Zuzanna Wojda.
Istotny był także sam podział funkcjonalny przestrzeni, który miał odpowiadać konkretnym potrzebom Inwestora. W przypadku projektu Hoogwegt strefa wejścia składa się z recepcji, poczekali oraz otwartego coffee point’u. W tej części biura użyto dużo drewna oraz różnych materiałów w odcieniach szarości. Kolor ten pojawia się na posadzce, suficie czy froncie lady recepcyjnej. Przeciwwagą dla stonowanej kolorystyki są płytki, meble oraz oprawy dekoracyjne w kolorze granatowym i pomarańczowym.
Część pracownicza z kolei, na którą składa sią open space oraz pomieszczenia biurowe, to przede wszystkim jasne wnętrza, ocieplone drewnem, z kolorystycznymi akcentami w formie lakierowanej siatki cięto-ciągnionej na suficie czy kolorowych frontów lockerów. Przestrzenie te zróżnicowano poprzez dobranie innych wzorów tapet do gabinetów i do open space’ów. Całość wystroju uzupełnia duża ilość żywej zieleni w wolnostojących oraz stojących na szafkach donicach.
Na powierzchni biura znajdują się łącznie cztery sale spotkań, z których trzy można połączyć w jedną, uzyskując większą przestrzeń dla 20 osób. W tych pomieszczeniach również pojawia się kolor niebieski i zestawienie kolorystyczne drewna z szarością. Sufit jest powtórzeniem elementów z przestrzeni pracowniczych, jednak ze względu na mniejszy rozmiar sal, ograniczonych do wysp z paneli PET. W jednej z mniejszych salek na ścianie znajdziemy wycięte z dibondu symbole z karty graficznej Inwestora, które nawiązują do obszaru aktywności firmy, czyli branży mleczarskiej.
Głowna sala spotkań przeznaczona dla 10 osób nieco wyróżnia się na tle pozostałych ze względu na użycie koloru pomarańczowego w dosyć jaskrawym odcieniu. Jako, że jest to sala przeznaczona głównie dla gości, został tutaj powtórzony sufit ze strefy wejścia, czyli siatka prostopadłościennych, zróżnicowanych kształtem wewnętrznych wycięć pudełek.
Na uwagę zasługuje także pomieszczenie socjalne z aneksem kuchennym. Jego kolorystyka oraz materiały wykończeniowe pomieszczenia również nawiązują do klimatu całości aranżacji. - W kuchni utrzymaliśmy prostą posadzkę oraz otwarty sufit, gdzie jedynie strop pomalowany jest na biało. W zabudowie kuchennej uwagę przyciągają granatowe płytki o różnorodnym wybarwieniu i fronty ze szkła ryflowanego. Z kolei na dwóch przeciwległych ścianach charakterystycznym punktem są dekoracyjne kinkiety umieszczone w osiach okładziny drewnopodobnej. W ten sposób miejsce to staje się mniej formalnym, a jednak ciągle utrzymanym w tej samej tonacji stylistycznej, punktem spotkań pracowników – podsumowuje arch. Jakub Bubel.
Inwestor: Hoogwegt
Lokalizacja: Biurowiec Lixa, Rondo Daszyńskiego, Warszawa
Projekt: BIT CREATIVE w składzie: arch. Barnaba Grzelecki, arch. Jakub Bubel, arch. Zuzanna Wojda
Zdjęcia: Fotomohito

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.