WODA: W CENTRUM – nowy projekt WAPW i SARP
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
WODA musi znaleźć się W CENTRUM – zainteresowania mieszkańców, uwagi projektantów i planistów oraz naszych miast. Takie założenie przyświeca realizacji projektu Woda w Centrum, organizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej wspólnie z SARP Warszawa, przy współpracy z Zodiakiem Warszawskim Pawilonem Architektury.
Woda: W Centrum to szeroko zakrojone przedsięwzięcie, które ma przede wszystkim zainteresować problemami związanymi z wodą w obszarze miejskim projektantów i planistów oraz samych mieszkańców Warszawy. Gospodarowanie zasobami wodnymi to obecnie jedno z największych globalnych wyzwań miejskich. Celem projektu jest zrozumienie problematyki miejskich przestrzeni centralnych przez pryzmat wody jako istotnego elementu kształtowania i funkcjonowania przestrzeni urbanistycznej w wymiarach: przyrodniczym, klimatycznym, krajobrazowym, gospodarczym, ekonomicznym, estetycznym czy symbolicznym.
Dzięki współpracy WAPW i OW SARP, działania będą miały jednocześnie publiczny charakter dyskusyjny (wydarzenia w pawilonie ZODIAK), jak i charakter projektowy/ekspercki (zadania kursowe na WAPW). Przedsięwzięcie zakończy realizacja wybranej w drodze wewnętrznego konkursu interwencji przestrzennej, dedykowanej zagadnieniu wody w mieście, która będzie polegała na budowie instalacji w przestrzeni placu przed Zodiakiem. Projektowane elementy, poza niesieniem informacji, będą użytkowe i nadające się do przeniesienia w inne miejsce w Warszawie. Zapoznanie się z pracami studenckimi, obserwacja procesu ich powstawania, uczestniczenie w debacie i wydarzeniach towarzyszących projektowi pozwoli szerszej publiczności zapoznać się z problemem.
Projekt zogniskowany wokół instalacji miejskiej przygotowywanej przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zakłada także szereg dodatkowych działań popularyzatorsko - edukacyjnych. Przewidziane są warsztaty, szkolenia, spacery edukacyjne oraz wiele innych atrakcji, które podobnie jak rozwój samego projektu realizacyjnego, będą dynamicznie się zmieniać i ewoluować w zależności od potrzeb. Jednym z wydarzeń towarzyszących jest cykl wykładów eksperckich poświęconych wodzie.
Pierwsze wykłady już za nami, ale ich retransmisja dostępna jest w sieci. Z prelekcji rozpoczynających cały cykl można się z dowiedzieć o problemie Kryzysu Wodnego w skali globalnej w kontekście zmian klimatycznych. Wykład został przeprowadzony przez ekspertów z UN Globa Compact Network Poland.
Drugi wykład, również dostępny w sieci, dotyczy Wody: w Planowaniu. Na tym wykładzie prof. Krystyna Solarek z Wydziału Architektury PW oraz dr Agnieszka Kowalewska z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy opowiadają o wpływie wody na kształtowanie miast, również na przykładzie Warszawy.
Kolejny, trzeci wykład poruszył tematykę Woda: w Architekturze, zacieśniając tym samym problematykę wody w mieście do skali budynków. Wśród prelegentów znaleźli się Magda Pios i Kinga Zinowiec-Cieplik, przedstawicielki Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP oraz Konrad Schiller, Kierownik Muzeum Woli, współkurator wystawy "Niech płyną. Inne rzeki Warszawy".
Wykłady można obejrzeć na platformie YouTube Zodiak WPA.
Najbliższy wykład Woda: w Rzece, odbędzie się w środę 09 marca o godz. 18 w formule hybrydowej w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Prelegentem będzie Jan Piotrowski - pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły. Wykład jest współorganizowany przez Zarząd Zieleni m. st. Warszawy. Tym razem tematyka oscylować będzie wokół Wisły i jej postrzegania w ciągu ostatnich lat. Na wykładzie dowiemy się o tym, jaką rolę odgrywa rzeka w życiu mieszkańców miasta i w jaki sposób prowadzić działania wokół problematyki RZEKI w mieście, aby osiągnąć rozwiązania pozytywne społecznie.
Transmisja na kanale YouTube Zodiaku Warszawskiego Pawilonu Architektury: https://www.facebook.com/events/454561063021087
WODA: W CENTRUM to pierwszy projekt z planowanego cyklu. Działania w powtarzane mamy nadzieję rokrocznie będą eksponowały każdorazowo inny, aktualny w danym momencie temat z problematyki planowania i użytkowania przestrzeni miejskiej. W kolejnych latach poruszone zostaną takie zagadnienia jak: zarządzanie odpadami, zieleń, parkowanie, hałas czy obecność dzikich zwierząt w mieście.
Organizacja: Wydział Architektury PW, SARP Warszawa
Lokalizacja: Zodiak WPA oraz WAPW, Pałac Zamoyskich siedziba SARP ul. Foksal,
Kiedy: 28.02.2022 – 14.08.2022
Informacja na stronach:
https://sarp.warszawa.pl/
oraz na kanałach
@zodiakwpa
@sarpwarszawa
@WydzialArchitekturyPW
O wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach projektu WODA: W CENTRUM będziemy Państwa informować na bieżąco.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.