Komunikaty PR

WODA: W CENTRUM – nowy projekt WAPW i SARP

2022-03-11  |  12:20
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

WODA musi znaleźć się W CENTRUM – zainteresowania mieszkańców, uwagi projektantów i planistów oraz naszych miast. Takie założenie przyświeca realizacji projektu Woda w Centrum, organizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej wspólnie z SARP Warszawa, przy współpracy z Zodiakiem Warszawskim Pawilonem Architektury.

Woda: W Centrum to szeroko zakrojone przedsięwzięcie, które ma przede wszystkim zainteresować problemami związanymi z wodą w obszarze miejskim projektantów i planistów oraz samych mieszkańców Warszawy. Gospodarowanie zasobami wodnymi to obecnie jedno z największych globalnych wyzwań miejskich. Celem projektu jest zrozumienie problematyki miejskich przestrzeni centralnych przez pryzmat wody jako istotnego elementu kształtowania i funkcjonowania przestrzeni urbanistycznej w wymiarach: przyrodniczym, klimatycznym, krajobrazowym, gospodarczym, ekonomicznym, estetycznym czy symbolicznym.

Dzięki współpracy WAPW i OW SARP, działania będą miały jednocześnie publiczny charakter dyskusyjny (wydarzenia w pawilonie ZODIAK), jak i charakter projektowy/ekspercki (zadania kursowe na WAPW). Przedsięwzięcie zakończy realizacja wybranej w drodze wewnętrznego konkursu interwencji przestrzennej, dedykowanej zagadnieniu wody w mieście, która będzie polegała na budowie instalacji w przestrzeni placu przed Zodiakiem. Projektowane elementy, poza niesieniem informacji, będą użytkowe i nadające się do przeniesienia w inne miejsce w Warszawie. Zapoznanie się z pracami studenckimi, obserwacja procesu ich powstawania, uczestniczenie w debacie i wydarzeniach towarzyszących projektowi pozwoli szerszej publiczności zapoznać się z problemem.

Projekt zogniskowany wokół instalacji miejskiej przygotowywanej przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zakłada także szereg dodatkowych działań popularyzatorsko - edukacyjnych. Przewidziane są warsztaty, szkolenia, spacery edukacyjne oraz wiele innych atrakcji, które podobnie jak rozwój samego projektu realizacyjnego, będą dynamicznie się zmieniać i ewoluować w zależności od potrzeb. Jednym z wydarzeń towarzyszących jest cykl wykładów eksperckich poświęconych wodzie.

Pierwsze wykłady już za nami, ale ich retransmisja dostępna jest w sieci. Z prelekcji rozpoczynających cały cykl można się z dowiedzieć o problemie Kryzysu Wodnego w skali globalnej w kontekście zmian klimatycznych. Wykład został przeprowadzony przez ekspertów z UN Globa Compact Network Poland.

Drugi wykład, również dostępny w sieci, dotyczy Wody: w Planowaniu. Na tym wykładzie prof. Krystyna Solarek z Wydziału Architektury PW oraz dr Agnieszka Kowalewska z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy opowiadają o wpływie wody na kształtowanie miast, również na przykładzie Warszawy.

Kolejny, trzeci wykład poruszył tematykę Woda: w Architekturze, zacieśniając tym samym problematykę wody w mieście do skali budynków. Wśród prelegentów znaleźli się Magda Pios i Kinga Zinowiec-Cieplik, przedstawicielki Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP oraz Konrad Schiller, Kierownik Muzeum Woli, współkurator wystawy "Niech płyną. Inne rzeki Warszawy".

Wykłady można obejrzeć na platformie YouTube Zodiak WPA.

Najbliższy wykład Woda: w Rzece, odbędzie się w środę 09 marca o godz. 18 w formule hybrydowej w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Prelegentem będzie Jan Piotrowski - pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły. Wykład jest współorganizowany przez Zarząd Zieleni m. st. Warszawy. Tym razem tematyka oscylować będzie wokół Wisły i jej postrzegania w ciągu ostatnich lat. Na wykładzie dowiemy się o tym, jaką rolę odgrywa rzeka w życiu mieszkańców miasta i w jaki sposób prowadzić działania wokół problematyki RZEKI w mieście, aby osiągnąć rozwiązania pozytywne społecznie.

Transmisja na kanale YouTube Zodiaku Warszawskiego Pawilonu Architektury:  https://www.facebook.com/events/454561063021087

WODA: W CENTRUM to pierwszy projekt z planowanego cyklu. Działania w powtarzane mamy nadzieję rokrocznie będą eksponowały każdorazowo inny, aktualny w danym momencie temat z problematyki planowania i użytkowania przestrzeni miejskiej. W kolejnych latach poruszone zostaną takie zagadnienia jak: zarządzanie odpadami, zieleń, parkowanie, hałas czy obecność dzikich zwierząt w mieście.

Organizacja: Wydział Architektury PW, SARP Warszawa

Lokalizacja: Zodiak WPA oraz WAPW, Pałac Zamoyskich siedziba SARP ul. Foksal,

Kiedy: 28.02.2022 – 14.08.2022

Informacja na stronach:

https://sarp.warszawa.pl/

oraz na kanałach

@zodiakwpa

@sarpwarszawa

@WydzialArchitekturyPW

O wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach projektu WODA: W CENTRUM będziemy Państwa informować na bieżąco.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.