WODA: W CENTRUM – nowy projekt WAPW i SARP
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
WODA musi znaleźć się W CENTRUM – zainteresowania mieszkańców, uwagi projektantów i planistów oraz naszych miast. Takie założenie przyświeca realizacji projektu Woda w Centrum, organizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej wspólnie z SARP Warszawa, przy współpracy z Zodiakiem Warszawskim Pawilonem Architektury.
Woda: W Centrum to szeroko zakrojone przedsięwzięcie, które ma przede wszystkim zainteresować problemami związanymi z wodą w obszarze miejskim projektantów i planistów oraz samych mieszkańców Warszawy. Gospodarowanie zasobami wodnymi to obecnie jedno z największych globalnych wyzwań miejskich. Celem projektu jest zrozumienie problematyki miejskich przestrzeni centralnych przez pryzmat wody jako istotnego elementu kształtowania i funkcjonowania przestrzeni urbanistycznej w wymiarach: przyrodniczym, klimatycznym, krajobrazowym, gospodarczym, ekonomicznym, estetycznym czy symbolicznym.
Dzięki współpracy WAPW i OW SARP, działania będą miały jednocześnie publiczny charakter dyskusyjny (wydarzenia w pawilonie ZODIAK), jak i charakter projektowy/ekspercki (zadania kursowe na WAPW). Przedsięwzięcie zakończy realizacja wybranej w drodze wewnętrznego konkursu interwencji przestrzennej, dedykowanej zagadnieniu wody w mieście, która będzie polegała na budowie instalacji w przestrzeni placu przed Zodiakiem. Projektowane elementy, poza niesieniem informacji, będą użytkowe i nadające się do przeniesienia w inne miejsce w Warszawie. Zapoznanie się z pracami studenckimi, obserwacja procesu ich powstawania, uczestniczenie w debacie i wydarzeniach towarzyszących projektowi pozwoli szerszej publiczności zapoznać się z problemem.
Projekt zogniskowany wokół instalacji miejskiej przygotowywanej przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zakłada także szereg dodatkowych działań popularyzatorsko - edukacyjnych. Przewidziane są warsztaty, szkolenia, spacery edukacyjne oraz wiele innych atrakcji, które podobnie jak rozwój samego projektu realizacyjnego, będą dynamicznie się zmieniać i ewoluować w zależności od potrzeb. Jednym z wydarzeń towarzyszących jest cykl wykładów eksperckich poświęconych wodzie.
Pierwsze wykłady już za nami, ale ich retransmisja dostępna jest w sieci. Z prelekcji rozpoczynających cały cykl można się z dowiedzieć o problemie Kryzysu Wodnego w skali globalnej w kontekście zmian klimatycznych. Wykład został przeprowadzony przez ekspertów z UN Globa Compact Network Poland.
Drugi wykład, również dostępny w sieci, dotyczy Wody: w Planowaniu. Na tym wykładzie prof. Krystyna Solarek z Wydziału Architektury PW oraz dr Agnieszka Kowalewska z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy opowiadają o wpływie wody na kształtowanie miast, również na przykładzie Warszawy.
Kolejny, trzeci wykład poruszył tematykę Woda: w Architekturze, zacieśniając tym samym problematykę wody w mieście do skali budynków. Wśród prelegentów znaleźli się Magda Pios i Kinga Zinowiec-Cieplik, przedstawicielki Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP oraz Konrad Schiller, Kierownik Muzeum Woli, współkurator wystawy "Niech płyną. Inne rzeki Warszawy".
Wykłady można obejrzeć na platformie YouTube Zodiak WPA.
Najbliższy wykład Woda: w Rzece, odbędzie się w środę 09 marca o godz. 18 w formule hybrydowej w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Prelegentem będzie Jan Piotrowski - pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły. Wykład jest współorganizowany przez Zarząd Zieleni m. st. Warszawy. Tym razem tematyka oscylować będzie wokół Wisły i jej postrzegania w ciągu ostatnich lat. Na wykładzie dowiemy się o tym, jaką rolę odgrywa rzeka w życiu mieszkańców miasta i w jaki sposób prowadzić działania wokół problematyki RZEKI w mieście, aby osiągnąć rozwiązania pozytywne społecznie.
Transmisja na kanale YouTube Zodiaku Warszawskiego Pawilonu Architektury: https://www.facebook.com/events/454561063021087
WODA: W CENTRUM to pierwszy projekt z planowanego cyklu. Działania w powtarzane mamy nadzieję rokrocznie będą eksponowały każdorazowo inny, aktualny w danym momencie temat z problematyki planowania i użytkowania przestrzeni miejskiej. W kolejnych latach poruszone zostaną takie zagadnienia jak: zarządzanie odpadami, zieleń, parkowanie, hałas czy obecność dzikich zwierząt w mieście.
Organizacja: Wydział Architektury PW, SARP Warszawa
Lokalizacja: Zodiak WPA oraz WAPW, Pałac Zamoyskich siedziba SARP ul. Foksal,
Kiedy: 28.02.2022 – 14.08.2022
Informacja na stronach:
https://sarp.warszawa.pl/
oraz na kanałach
@zodiakwpa
@sarpwarszawa
@WydzialArchitekturyPW
O wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach projektu WODA: W CENTRUM będziemy Państwa informować na bieżąco.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.