Wszystko o malowaniu drewna na zewnątrz: ekspert radzi
Mokre drewno, opady, zbyt niska lub wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza to wrogowie zabezpieczania drewna na zewnątrz. Poznaj powszechne reguły dotyczące malowania tradycyjnymi środkami i dowiedz się, jak obalić te mity, by ułatwić sobie prace w ogrodzie.
Malowanie wilgotnego drewna
Sezon na pracę z drewnem w ogrodzie, zwykle rozpoczyna się późną wiosną, kiedy na dworze jest już cieplej. Malowane drewno musi być suche – jego wilgotność nie może przekraczać 25%. Dodatkowo ważna jest wilgotność powietrza, która nie może być za wysoka. Późna jesień zwykle oznacza koniec sezonu na prace malarskie na zewnątrz. Ze względu na niską temperaturę, podwyższoną wilgotność drewna i duże prawdopodobieństwo opadów używanie tradycyjnych środków ochronno-dekoracyjnych jest niemożliwe.
Niska temperatura i duża wilgotność
– Większość środków dostępnych na rynku nie nadaje się do użycia późną jesienią i wczesną wiosną. Wysokie temperatury latem również nie ułatwiają prac – impregnacji i malowania drewna zazwyczaj nie można wykonywać w pełnym słońcu i przy temperaturach powyżej 25°C. Środki do drewna wysychają wtedy zbyt szybko i nie mają czasu na wnikanie w głąb materiału – radzi Aneta Jarosz-Pałach, Category & Brand Marketing Manager Bondex.
Standardowo drewno można zabezpieczać w temperaturze 5–25°C. Sprzymierzeńcem w tych pracach nie jest także deszcz – prac malarskich nie można rozpoczynać przed spodziewanymi opadami. Preparaty konserwujące drewno schną od kilku do 24 godzin, więc najlepiej poczekać na wyż i ładną słoneczną pogodę, która ma potrwać siedem – dziesięć dni. Wówczas będziemy mieli pewność, że drewno jest wystarczajaąco suche. Ograniczenń jest więc wiele.
Remedium na mity
– Są już jednak dostępne na rynku nowoczesne preparaty, jak Lakierobejca Pogodoodporna marki Bondex, które łamią powyższe reguły. Można nią zabezpieczyć drewno w niesprzyjających warunkach pogodowych, nawet w temperaturze 0°C i przy dużej wilgotności powietrza. Daje ona również możliwość aplikacji na wilgotne drewno. Z lakierobejcą niestraszny jest niespodziewany deszcz, bo pomalowana powierzchnia jest odporna na deszcz już po 30 minutach od aplikacji. Świeża powłoka nie zostanie wymyta, a ewentualne opady deszczu nie zrujnują naszego wysiłku – mówi Aneta Jarosz-Pałach, Category & Brand Marketing Manager Bondex.
Warto pamiętać, że każde surowe drewno należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem gruntującym, który wniknie głęboko w drewno i zapobiegnie rozwojowi grzybów powodujących siniznę oraz skutecznie ochroni przed owadami. Dodatkowo impregnat stanowi dobrą bazę pod preparaty nawierzchniowe, ponieważ zwiększa ich wydajność i przyczepność.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.