Wysokoelastyczny klej żelowy klasy C2TE S1 do płytek wielkoformatowych Optoflex

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Dzięki specjalnej technologii pozwalającej na używanie go opcjonalnie w dwóch konsystencjach – klasycznej lub lekko rozpływnej – i dającej możliwości kompensowania odkształceń podłoża, świetnie nadaje się do montażu płytek wielkoformatowych na ogrzewaniu podłogowym, oraz na tarasach i balkonach.
Optoflex SuperElastic Easy to szary cementowy, odkształcalny klej żelowy o podwyższonych parametrach - wysokiej przyczepności, wydłużonym czasie otwartym, zmniejszonym spływie i obniżonym pyleniu. Skład surowców zastosowany w produkcie pozwala w szerokim zakresie zmieniać ilości wody zarobowej, dzięki czemu możemy uzyskiwać konsystencję użytkową zaprawy od klasycznej/plastycznej (przeznaczonej do montażu płytek na ścianach) do lekko rozpływnej (ułatwiającej pracę z na podłożach poziomych). Dzięki tej właściwości SuperElastic Easy - jako klej żelowy - ma uniwersalne przeznaczenie, jest łatwy do przygotowania i aplikacji, a dodatkowo w znacznym stopniu kompensuje naprężenia, nadając się do stosowania na podłoża pracujące. Klej ten jest wodo- i mrozoodporny - po związaniu bezpiecznie pracuje w zakresie temperatur od -20°C do +80°C. Przy zastosowaniach zewnętrznych do okładzin o długości boku powyżej 80 cm w trakcie przygotowywania zaprawy 25% wody zarobowej należy zastąpić środkiem Optostop HydroFlex.
Klej świetnie sprawdza się przy układaniu płytek na powierzchniach pionowych, pozwalając na klejenie „od góry” bez ryzyka spływu – to przy konsystencji plastycznej. Z kolei przy konsystencji lekko rozpływnej, dzięki specjalnie dobranym - w recepturze NIE DO PODROBIENIA - składnikom, klej stabilnie podpiera i utrzymuje wypoziomowane płytki.
Optoflex SuperElastic Easy został przebadany w zakresie emisji lotnych związków organicznych spełniając wymagania dla produktów bardzo niskoemisyjnych i uzyskał oznaczenie GEV EMICODE EC1 Plus.
Jeden klej, wachlarz zastosowań
Optoflex SuperElastic Easy posiada oznaczenie klasy C2TE S1, potwierdzającą skuteczność i bezpieczeństwo klejenia na wymagających, ulegającym odkształceniom podłożach - na przykład na tarasach i balkonach. Co więcej, wysoka elastyczność i uniwersalność kleju pozwala na zastosowanie go do przyklejania wszelkich okładzin na bazie ceramiki, gresu, klinkieru, mozaiki ceramicznej, granitu, konglomeratu, spieku kwarcowego czy szkła. Sprawdza się na podłogach i ścianach, wewnątrz - w pomieszczeniach mokrych i suchych oraz na zewnątrz.
Klej może być stosowany na podłoża pracujące np. drewnopochodne, beton (3-miesięczny) itp. oraz te narażone na oddziaływanie dużej amplitudy temperatur: tarasy, balkony, fasady, jak również do podłoży ogrzewanych i schładzanych takich jak ogrzewanie podłogowe, ścienne czy pomieszczenia chłodni. W przypadku użycia kleju na zewnątrz lub w pomieszczeniach ze zmienną temperaturą, zaleca się ograniczenie formatu płytek do 1,0 m². W takich warunkach, przyklejanie okładziny poprzedzamy analizą rozszerzalności termicznej materiału i możliwością jej skompensowania przez klej w połączeniu z zaplanowanym układem dylatacji.
Jak aplikować?
Przed aplikacją Optoflex SuperElastic Easy musimy pamiętać, aby właściwie przygotować podłoże, które powinno być nośne, suche, czyste, wolne od kurzu, nie przemarznięte i wolne od resztek środków antyadhezyjnych. Stare powłoki malarskie, oleje, tłuszcze i inne resztki osłabiające przyczepność usuwamy. Podłoża gipsowe i anhydrytowe gruntujemy gruntem odcinającym Optogrunt SuperContact ETR. Inne podłoża chłonne gruntujemy Optogrunt Flat, a w przypadku podłoży silnie pylących, musimy je zagruntować stężonym, wodnym gruntem głęboko penetrującym Optogrunt AquaForte. Wilgotność podłoża nie może przekraczać 4% CM dla podłoży cementowych, 0,5% CM dla podłoży anhydrytowych oraz 1% CM dla tynków gipsowych. Miejmy na uwadze to, żeby podłoża ogrzewane posiadały protokół z wygrzania, a beton powinien być co najmniej 3-miesięczny.
Po uprzednim przygotowaniu podłoża, zawartość worka wsypujemy do pojemnika z przygotowaną odpowiednią ilością czystej wody - 7,0 do 7,6 l/25 kg dla uzyskania konsystencji plastycznej lub 7,6 do 8,3 l/25 kg dla lekko rozpływnej. Za pomocą mieszadła wolnoobrotowego mieszamy, aż do uzyskania jednorodnej masy wolnej od grudek – minimum 3 minuty. Po krótkiej przerwie ok. 5 minut masę ponownie mieszamy - klej powinien uzyskać żelowatą konsystencję. Tak przygotowana zaprawa jest zdatna do użycia przez około 3 godziny. W przypadku częściowego związania zaprawy, niedopuszczalne jest ponowne jej rozrabianie wodą. Przygotowana zaprawa nie powinna być również mieszana z wodą lub suchą zaprawą w celu zmiany konsystencji.
Zaprawę nanosimy dobrze wciskając ją w podłoże przy pomocy pacy zębatej o wielkości zębów odpowiednio dobranych do wielkości płytek. Nie należy pokrywać klejem od razu zbyt dużej powierzchni, aby uniknąć - przed ułożeniem płytek - rozpoczęcia procesu tworzenia się na nim „naskórka”. Przyklejany element mocno dociskamy do podłoża, tak by uzyskać pod nim maksymalne wypełnienie klejem i stabilne podparcie. Przy układaniu płytek na podłożach poziomych – zwłaszcza formatów powyżej 30 x 30 cm – zalecamy używanie konsystencji lekko rozpływnej, która ułatwia uzyskanie pełnego podparcia przyklejanej okładziny, eliminując tym samym konieczność stosowania metody podwójnego smarowania. Spoiny oczyszczamy z resztek kleju zanim ten stwardnieje. Próby usunięcia związanego kleju mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni okładziny. Kleju nie należy stosować do wyrównywania podłoża. W razie potrzeby, zalecamy użycie do tego celu masy Optoplan AMT Rapid, Optoplan AMT Easy lub Optoplan MAS 1-20.
Optoflex SuperElastic Easy jest fabrycznie przygotowaną mieszanką wyselekcjonowanych kruszyw, wysokojakościowych cementów i dodatków, która jest gotowa do użycia po dodaniu wody. Klej ten przeznaczony jest do montażu wszystkich rodzajów okładzin ceramicznych oraz granitu na każdym rodzaju podłoża budowlanego.
Optoflex SuperElastic Easy marki OPTOLITH
Producent: Hufgard Optolith Bauprodukte Polska Sp. z o. o.
Cena: 97,- brutto/25 kg

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.