Wyspy miejskie. Ta sama funkcjonalność i różne możliwości w mniejszym formacie
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Chociaż nie jest tak okazała jak wyspy w kuchniach urządzanych w domach za miastem, nawet w kawalerce w blokowisku będzie się dobrze prezentować. Oprócz efektownego wyglądu i wygody użytkowania, wyspa kuchenna ma jeszcze inne zalety. Może zapewnić miejsce do pracy i przechowywania, a nawet przejąć funkcję stołu.
Wyspa stała się centrum nowoczesnej kuchni wraz z jej otwarciem na salon, zastępując typową zabudowę dwurzędową. Umiejscawiając ją na eksponowanym miejscu spójnej strefy roboczo-wypoczynkowej mamy wobec wyspy duże oczekiwania. Czy ten bardzo popularny mebel to praktyczne rozwiązanie również w małych wnętrzach czy jedynie uleganie modnym trendom?
Jedna wyspa – różne możliwości
Niezależnie od tego czy ma przesłaniać kuchenne zaplecze, czy integrować kuchnię z salonem w otwartych wnętrzach, wyspa nie jest wyłącznie efektowną ozdobą, ale daje dodatkowe możliwości. Jej przewagą jest wielofunkcyjność - może być jednocześnie powierzchnią roboczą i szafką wolnostojącą. Docenimy to szczególnie, kiedy musimy oszczędnie i z dużą rozwagą dobierać elementy wyposażenia.
- W małych wnętrzach łączenie walorów estetycznych z ergonomią to konieczność, dlatego musimy wybierać rozwiązania wielofunkcyjne, które pozwolą optymalnie zagospodarować potencjał zabudowy meblowej – przekonuje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka ze Spółki Meblowej KAM. – Dobrze zaplanowana wyspa jest praktyczna i może spełniać różne zadania. Od strony salonowej będzie miejscem spożywania posiłków, a od strony kuchennej dodatkowym blatem roboczym, pod którym zyskamy jeszcze miejsce na szafkę lub szuflady.
Na wyspie kuchennej możemy urządzić jadalnię. Zajmuje mniej miejsca niż stół z krzesłami, a ma więcej zastosowań. Pełni dodatkowe funkcje, których stół nie zapewni. Można spożywać przy niej posiłki czy wypić poranną kawę, a jednocześnie zabezpieczyć sobie dodatkową powierzchnię roboczą i miejsce do magazynowania.
Przy wyspie będzie można wygodnie usiąść, jeżeli blat wysuniemy nieco poza jej powierzchnię. Ponieważ jest wyższa niż tradycyjny stół, zamiast krzeseł wybierzmy lepiej hokery. Mają odpowiednią wysokość, są praktyczne i lekkie. Bez trudu wsuniemy je pod blat, gdy nie będą używane, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Poza tym są dekoracyjne i ładnie się prezentują.
Dodatkowe miejsce do przechowywania
Nawet jeżeli wielkość bryły wyspy nie pozwala, aby wyposażyć ją w sprzęt AGD – zamontować płytę grzewczą, piekarnik albo zlewozmywak, pomyślmy o urządzeniu na niej strefy przechowywania.
- W małych kuchniach jest to częsty problem, aby znaleźć wystarczającą ilość miejsca do przechowywania, a pod blatem wyspy mamy dodatkową powierzchnię, która powiększy strefę magazynową. Dobrym pomysłem będą praktyczne szuflady, które są wygodne w użytkowaniu i pomagają w utrzymaniu porządku, dzięki przejrzystemu pogrupowaniu sprzętów kuchennych, zastawy i zapasów – podpowiada projektantka.
Pełen wysuw ułatwia dostęp do wszystkich produktów i przedmiotów, nawet tych przechowywanych w najniższej z nich. W zależności od sposobu użytkowania wyspy, możemy zdecydować czy w szufladach będziemy przechowywać talerze i miski, sztućce, akcesoria przydatne podczas gotowania czy lepiej produkty spożywcze jak płatki śniadaniowe, słoik miodu lub przyprawy, które będziemy mieli pod ręką podczas spożywania posiłków.
Jeżeli niewielki metraż kuchni wyklucza umiejscowienie wyspy na środku, można ją przysunąć do ściany i oprzeć o nią jednym z boków. To podobny zabieg aranżacyjny jak w przypadku półwyspu kuchennego, który jest przedłużeniem zabudowy meblowej. Dzięki temu wyspa zajmuje mniej miejsca i nie ogranicza swobodnego poruszania się po kuchni.
Harmonia i spójność stylistyczna
Estetyka kuchenna wymaga jednakowego wykończenia wyspy i pozostałych mebli. Ponieważ jest to pomieszczenie otwarte musimy wziąć pod uwagę również wystrój strefy wypoczynkowej. Dekory frontów szafek kuchennych, korpusu wyspy i blatów roboczych powinny korespondować ze stylem i kolorystyką innych elementów wyposażenia. Niezależnie od tego czy dysponujemy kawalerką czy dużym metrażem, warto ograniczyć paletę barw do 2, maksymalnie 3 dekorów. Taka spójność stylistyczna i kolorystyczna sprawi, że całe wnętrze będzie wyglądało schludnie i harmonijnie.
Pomyślmy również o blacie, który nie tylko będzie się pięknie prezentował, ale będzie łatwy w utrzymaniu czystości. Praktyczne są powierzchnie typu postforming, odporne na zaplamienia i zarysowania. Różnorodna gama kolorystyczna, obejmująca również dekory drewna i kamieni szlachetny, pozwoli dobrać odpowiedni wzór do stylistyki wnętrza.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.