Komunikaty PR

Wystarczy jeden dzień na wstępne pokrycie dachu!

2020-04-27  |  09:45
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Do pobrania Universal ( 0.45 MB )

Wybór materiałów budowlanych na każdym z etapów realizacji dachu jest istotny dla jego trwałości i komfortu cieplnego użytkowników budynku. Płyty nakrokwiowe z włókien drzewnych stanowią skuteczne zabezpieczenie konstrukcji dachu, jednocześnie zapewniając doskonałą termoizolację, ochronę przed wiatrem i hałasem.   

 

Układana na konstrukcji dachu warstwa wstępnego krycia nie tylko ją osłania i stanowi warstwę podkładową dla pokrycia zasadniczego, ale uszczelnia powierzchnię dachu. Jest kluczowa dla jego prawidłowego funkcjonowania, dlatego stosuje się materiały hydroizolacyjne, odporne na długotrwałe działanie słońca, opadów i innych czynników atmosferycznych. Jednym z najbardziej sprawdzonych rozwiązań są płyty z naturalnych włókien drzewnych, produkowane w Polsce od ponad 50-ciu lat w fabryce STEICO. Płyty do izolacji cieplno-akustycznej STEICOuniversal  i STEICOspecial dry są klasyfikowane jako najbardziej zbliżone do światowego ideału termoizolacji. Nie przepuszczają wody, pozwalają za to, w przeciwieństwie do stosowanej często w tradycyjnej konstrukcji dachu papy, na swobodne odparowanie nadmiaru wilgoci poza budynek. Stanowią także barierę wiatrochronną, co jest istotne dla prawidłowego izolowania termicznego dachu. 

 

Cieplejsza powierzchnia krokwi

Płyty STEICOuniversal  i STEICOspecial dry są mocowane bezpośrednio do krokwi dachowych poprzez kontrłaty. Dzięki takiemu połączeniu można zminimalizować liniowe mostki termiczne. Termoizolacja wykonana po zewnętrznej stronie dachu sprawia, że zewnętrzna powierzchnia krokwi jest cieplejsza, dzięki czemu ograniczona zostaje kondensacja wilgoci. Płyty są otwarte dyfuzyjnie, co umożliwia odparowanie nadmiaru wilgoci z wewnątrz przegrody dachu na zewnątrz. Pozwoli to uniknąć w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci.

Dzięki temu, że płyty z włókien drzewnych są otwarte dyfuzyjnie, nie ma potrzeby stosowania tzw. pustki wentylacyjnej pomiędzy płytą a izolacją cieplną wkładaną pomiędzy krokwie, co jest pracochłonnym i kosztownym zadaniem, wymaganym jednak w przypadku dachów pokrytych warstwą dyfuzyjnie zamkniętą, np. płytą OSB 3 czy deskowaniem i papą. 

 

Szybsza i wygodniejsza praca

Płyty dostępne są w wygodnym formacie: 600 x 1880 mm, a STEICOuniversal dodatkowo 600 x 2500 mm, który nie sprawia problemów z ich przenoszeniem na placu budowy i pozwala na szybsze pokrycie wstępne dachu niż przy tradycyjnym deskowaniu. W przypadku dachów dwuspadowych prace można ukończyć już w jeden dzień. Zaraz po ułożeniu płyt na krokwiach zaczynają one pełnić funkcję tymczasowej warstwy ochronnej zabezpieczającej przed warunkami atmosferycznymi. Ostateczne pokrycie dachu powinno zostać wykonane w przeciągu 4 tygodni od ułożenia płyt nakrokwiowych.

Montaż płyt przebiega identycznie jak tradycyjnych rozwiązań pokryć dachowych (deskowanie i papa, płyty OSB i papa, membrany dachowe itd.). Układa się je bezpośrednio na krokwiach, zaczynając od okapu w kierunku kalenicy. W zależności od grubości płyty oraz warunków projektowych do ich mocowania można stosować zszywki, gwoździe lub wkręty ciesielskie. Wybór pokrycia ostatecznego dachu jest swobodny, należy pamiętać jedynie o zachowaniu przestrzeni wentylacyjnej pomiędzy zewnętrzną powierzchnią płyt nakrokwiowych a pokryciem dachowym – z reguły taka przestrzeń powstaje pomiędzy kontrłatami/łatami.

 

Bez uciążliwego hałasu

Po złożeniu płyt na profil pióro-wpust pełnią one funkcję wiatroizolacji oraz drugiej warstwy odprowadzającej wodę w przypadku dachów o kącie nachylenia przynajmniej 16 stopni. Jeżeli nachylenie połaci dachu jest mniejsze należy go dodatkowo zabezpieczyć przy użyciu odpowiednich produktów uszczelniających. 

Wykonanie warstwy wstępnego krycia dachu z płyt STEICOuniversal i STEICOspecial dry pozwala wyeliminować również inny istotny problem – hałas. Dzięki specjalnej strukturze i dużej gęstości objętościowej – w przypadku STEICOuniversal  jest to aż 270 kg/m3, płyty chronią przed dźwiękami uderzeniowymi, jak opady deszczu oraz dźwiękami powietrznymi, np. hałasem miejskim.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje Biuro prasowe
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od
Dom Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
2025-06-17 | 10:30

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy
Dom BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
2025-06-02 | 16:00

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Wyobraź sobie, że urządzasz salon marzeń albo wreszcie wymieniasz kuchnię na nową, a wszystko to bez czekania na wypłatę czy wizyty w banku. Teraz to możliwe dzięki nowej metodzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.