Z AKCENTEM ORIENTU
Średniej wielkości, 50-metrowe mieszkanie to jeden z najpopularniejszych metraży na polskim rynku nieruchomości. Czy da się je urządzić ponadczasowo, lecz nowocześnie? Elegancko i uniwersalnie, lecz z nieszablonowym pazurem? Dowodem jest gdyński apartament autorstwa pracowni KODO. Zaaranżowano w nim idealny mariaż orientalnych akcentów z subtelnie zmiękczoną współczesną stylistyką, wypełniając go przemyślanymi rozwiązaniami użytkowymi.
Po pierwsze – zmieniono co nieco w strukturze dostępnej przestrzeni. Właścicielom zależało na dużej przestrzeni dziennej oraz wygospodarowaniu oddzielnego, dodatkowego miejsca do spania. Pierwszy cel osiągnięto niewielkim kosztem sypialni, drugi – relokacją aneksu kuchennego. Sypialnię oddzielają od strefy dziennej schowane w ścianie kasetowe drzwi przesuwne, wykonane z drewna dębowego, a oddzielną przestrzeń do spania – lekkie przepierzenie wykonane z malowanej na czarno stali i szkła. Formę ażurowej ścianki wykorzystano również do subtelnego oddzielenia aneksu kuchennego od strefy wypoczynku.
Kluczowe w aranżacji są wybrane do niej materiały, ich kolorystyka oraz nietypowe elementy dekoracyjne. W sferze materiałów krążymy wokół drewna, kamienia i stali – uwagę zwracają drewniane meble, drzwi i lamele na ścianie salonu, strukturalne kamienne okładziny w kuchni i łazience oraz czarna stal armatury, grzejników i ram przepierzeń. Świat kolorów zbudowano na zestawieniu ciepłych brązów drewna, głębokiej czerni i gamie stonowanych szarości. Nieszablonowe elementy estetyczne oparto na konsekwentnej zasadzie pionowych linii, które, wizualnie unosząc sufit, optycznie powiększają dostępną przestrzeń. Krążą w różnych formach – wysokiego grzejnika, ażurowych przegród konstrukcyjnych, przestrzennych lameli naściennych, miękkich paneli obiciowych czy prostych linii wysokiej zabudowy meblowej. Są również podstawą głównej dekoracji mieszkania – umieszczonej na ścianie sypialni egzotycznej tapety z motywem dalekowschodnim. Pionowe linie to również forma, którą wykorzystano w uchwytach mebli, zabudowie łazienkowej czy niektórych opraw oświetleniowych. Całość aranżacji – minimalistycznej w formie i surowej w kolorystyce – łagodzą miękkie kształty mebli tapicerowanych i drobne, nieco bardziej wyraziste akcenty kolorystyczne w postaci tekstyliów.
Elegancki szlif nadały aranżacji starannie dobrane dodatki – przestrzenne oprawy oświetleniowe, grzejnik w nietypowej formie, czarna armatura, designerskie sprzęty meblowe – szafka RTV czy stolik kawowy – oraz rolety rzymskie wykonane z surowej, mięsistej tkaniny. Uwagę zwracają ciekawe rozwiązania funkcjonalne – wnęka w zabudowie meblowej korytarza, siedzisko w kuchni, tapicerowana ławka w jadalni czy naświetle pod sufitem w ścianie sypialni. Spójne stylistycznie i kolorystycznie tworzą przestrzeń pełną elegancji, lecz nietypową w odbiorze, zaskakującą funkcjonalnością i ciepłem.
Metryczka:
Lokalizacja: Gdynia
Powierzchnia mieszkania: 50,4 m²
Poziom: parter
Pomieszczenia: sypialnia, aneks sypialniany, łazienka, salon z aneksem kuchennym, hol
Przeznaczenie: Mieszkanie wakacyjne i weekendowe dla rodziny
Założenia:
Wydzielenie dodatkowego miejsca do spania. Wygospodarowanie dużo miejsca do przechowywania. Duży stół do spożywania posiłków w większym gronie.
Wyzwania:
Zmiana układu pomieszczeń, przeniesienie aneksu kuchennego, powiększenie salonu kosztem sypialni, wygospodarowanie dodatkowego aneksu sypialnianego.
Interesujące rozwiązania:
Wejście do sypialni rozwiązane w nietypowy sposób. Fornirowane drzwi dębowe w kasecie do sypialni, wejście do sypialni z każdej strony łóżka. Ściana za stołem pokryta panelami 3D w postaci wąskich lameli. Ścianka ażurowa przesłaniająca aneks kuchenny. Wzorzysta tapeta jako mocny akcent. Tapicerowane panele jako oparcie. Aneks sypialniany za loftowymi drzwiami. Czarne zabudowy stolarskie. Przeszklenie loftowe pomiędzy sypialnią a salonem, naświetle. Kuchnia bezuchwytowa, system listwowy. Kinkiety koła, lampy okręgi, lampy z kloszami w kształcie kuli. Wnęka na buty.
Produkty i marki wykorzystane w projekcie:
Kanapa Befame
Stolik kawowy Lumanndesign.pl
Krzesła Halo Meble
Stół Fameg
Ławka przy stole - Happy Barock
Ławka w holu - Kare Design
Tapeta za łóżkiem - Wonderwall Studio
Drzwi przesuwne - Eclisse
Panele 3D za stołem – Vox
Armatura – Omnires
Szafka z umywalką – Elita Meble
Lampy – Max Light, Nowodvorski, Azzardo

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.