Zabawa światłem
Może odmieniać wygląd, charakter i atmosferę całego wnętrza. Pozytywnie oddziałuje także na nasz nastrój. Sabine Marcelis, zafascynowana światłem oraz tym, jak potrafi ożywiać przedmioty, stworzyła z IKEA wyjątkową kolekcję VARMBLIXT, która odmieni Twoje wnętrze, czyniąc je jaśniejszym i bardziej promiennym. Kolekcja trafi do sprzedaży w lutym.
Sabine Marcelis to mieszkająca w Rotterdamie projektantka nowozelandzkiego pochodzenia. To już jej druga współpraca z IKEA – wcześniej uczestniczyła w pracach nad kolekcją IKEA Art Event 2021. Artystka zajmuje się wzornictwem użytkowym, instalacjami artystycznymi i aranżacją przestrzeni. W swoich projektach kładzie nacisk na proste kształty, a inspiracje czerpie z efemerycznych zjawisk występujących w naturze. Wiele z jej prac opiera się na sensorycznych doświadczeniach wynikających z interakcji naturalnego światła z materiałami. W 2020 roku magazyn Wallpaper* przyznał jej tytuł Projektantki Roku, a w latach 2021 i 2022 znalazła się na liście 100 najważniejszych twórców według magazynu Architectural Digest.
Gdy światło budzi się do życia
Światło ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a jego ilość i rodzaj przekłada się na nasz stan emocjonalny. IKEA chce inspirować i zachęcać do przemyśleń na temat tego, jak może ono odmieniać wygląd i charakter wnętrza, a także jak pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój.
Kolekcja VARMBLIXT obejmuje oświetlenie i akcesoria do domu. Łączy w sobie odważne wzornictwo z pięknem światła, które tworzy przytulną atmosferę we wnętrzu. Każdy element charakteryzuje się unikalną formą oraz grą kolorów i efektów świetlnych.
Celem tej kolekcji było stworzenie produktów, które wprowadzą do domu uczucie ciepła i pomogą stworzyć w nim pozytywną atmosferę. Światło mnie fascynuje. Jest czymś, co zawsze przyciągało moją uwagę. Wspaniałe jest w nim to, że ciągle się zmienia. Uwielbiam, gdy ożywia rzeczy i nadaje dynamizmu nieruchomym przedmiotom. Dobierając paletę kolorystyczną, w dużej mierze inspirowałam się ciepłym wieczornym światłem, które wprowadza mnie w dobry nastrój – mówi Sabine Marcelis.
Wizytówką całej kolekcji jest wykonana w technologii LED lampa wisząca złożona z zakrzywionych rurek z mlecznego szkła. Zdobi wnętrze, nawet gdy jest zgaszona. Natomiast po jej włączeniu można obserwować magiczny spektakl ukazujący cuda inżynierii światła.
Kształt obwarzanka nieodzownie kojarzy się z twórczością Sabine Marcelis, a w kolekcji VARMBLIXT występuje w dwóch różnych postaciach. Jako szklana misa, której piękno podkreśla światło przenikające przez jej półprzezroczyste szkło. Drugim „obwarzankiem” jest lampa, którą można zamocować na ścianie albo postawić na stole lub półce.
Kolekcja obejmuje również inne dodatki do domu jak dywany z wełny w słonecznych barwach, stoliki kawowe, podświetlane lustro, a także elegancki zestaw koktajlowy, w skład którego wchodzą karafka, kieliszek do szampana, szklanka, taca z metalowymi brzegami i mieszadełka do drinków. Gdy pada na nie światło, napełnione płynem szklane naczynia tworzą bajeczne refleksy i cienie. Sabine nazywa ten efekt „chwilą zdumienia”.
Jednym z długoterminowych celów IKEA jest odejście od technicznej funkcji światła na rzecz światła, które ma wpływ na emocje i przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia. Piękno VARMBLIXT sprawia, że Demokratyczne Wzornictwo IKEA idzie o krok naprzód, a oryginalny design jest na wyciągnięcie ręki w przystępnej cenie.
Wywiad z Sabine Marcelis do obejrzenia na YouTube.
Limitowana kolekcja VARMBLIXT dostępna będzie w sklepach, na IKEA.pl oraz w Aplikacji Mobilnej IKEA od lutego 2023 roku do wyczerpania zapasów.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.