Żaluzje drewniane to hit – trendy wnętrzarskie nie pozostawiają złudzeń!
Eleganckie, a zarazem praktyczne - żaluzje drewniane od dawna są popularnym wyborem jako osłony okien na całym świecie. Mają imponującą trwałość, a jednocześnie nadają każdemu pomieszczeniu wyjątkowy charakter. A do tego wszystkiego, żaluzje drewniane można regularnie znaleźć wśród corocznych trendów wnętrzarskich. Każdego roku pojawiają się w nowych odsłonach kolorystycznych lub w wyjątkowym stylu, aby jeszcze bardziej przyciągnąć wzrok tych, którzy kochają urządzać swoją domową przestrzeń. Jednym z najnowszych trendów są szerokie żaluzje drewniane. Gdzie się sprawdzą?
Żaluzje drewniane są wykonane z drewna, które cechuje wysoka jakość oraz trwałość w użytkowaniu. W przypadku firmy ANWIS znaczna część kolekcji wykonana jest z gatunku abachi. Jest on odporny na działanie wysokich temperatur, dlatego nazywany jest „zimnym drewnem”. Lamele z drewna abachi stanowią skuteczną ochronę wnętrza przed słońcem. Są trwałe i odporne na odkształcenia. Dzięki temu mogą być stosowane na oknach o dużej powierzchni. W ofercie ANWIS osiągają długość nawet do 3,6 m. Tymczasem niektóre żaluzje drewniane, choć trudno to stwierdzić na pierwszy rzut oka, to konglomerat tworzyw sztucznych oraz drewna. Potocznie nazywane są jako Faux Wood i odznaczają się wyjątkową odpornością na wilgoć. Bez żadnych obaw mogą więc być stosowane w kuchni lub łazience.
Podobnie jak w przypadku szerokiej gamy rolet okiennych dostępnych na rynku, żaluzje drewniane można wykonać na wymiar, aby zapewnić idealne dopasowanie. Chociaż pod względem stylu są bardzo podobne, istnieje kilka zasadniczych obszarów, pozwalających nadać żaluzjom drewnianym spersonalizowany charakter. To między innymi rozmiar i kolor lameli, a także wygląd dodatków, takich jak maskownica rynny górnej. Przyjrzyjmy się temu dokładniej.
Żaluzje drewniane – rozmiar ma znaczenie
Choć często w życiu mówi się, że ten aspekt nie ma znaczenia, to w przypadku żaluzji drewnianych wybór odpowiedniego rozmiaru lameli drastycznie zmienia ich wygląd. W zależności od producenta, na rynku są dostępne żaluzje drewniane w rozmiarach np. 25 mm, 50 mm czy 70 mm. Wybór rozmiaru zależy od osobistych preferencji, ale warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.
- Lamele 25 mm idealnie nadają się do mniejszych okien. – doradza Tomasz Włodarzewski, koordynator ds. technicznych w firmie ANWIS. – Ciekawym rozwiązaniem jest w tym przypadku system Venus Standard, w którym kaseta odznacza się płaską konstrukcją. Pozwala to na swobodne korzystanie z okien. Ponadto dzięki prowadzeniu bocznemu lamele zawsze utrzymują równoległą pozycję względem szyby. Zajmują przy tym minimalną ilość miejsca na parapetach, dając więcej możliwości personalizacji stylu wnętrza. – dodaje ekspert.
Jakie żaluzje drewniane cieszą się największą popularnością?
50 mm to zdecydowanie najpopularniejsza opcja wymiarowa, jeśli chodzi o żaluzje drewniane, co potwierdza Tomasz Włodarzewski, koordynator ds. technicznych w firmie ANWIS. - Spośród wszystkich naszych realizacji w tej grupie produktów, stanowią one około 70% wszystkich zamówień. Co decyduje o ich dużej popularności? – Porównując je z żaluzjami w rozmiarze 25 mm, pozwalają na lepsze doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem – w pozycji opuszczonej i przy otwartych lamelach. Jest to związane z większymi odstępami pomiędzy nimi. Po podciągnięciu złożony pakiet żaluzji zajmuje również mniejszą ilość miejsca. Łatwiej zmieści się więc nad wnęką okna. Ponadto żaluzje drewniane w rozmiarze 50 mm tworzą ciekawy efekt wizualny na oknie. – wylicza ekspert.
Inną propozycję stanowią żaluzje drewniane 70 mm, które stosowane są do przesłonięcia dużych przeszklonych powierzchni. Pozwalają na skuteczną ochronę wnętrz przed słońcem i spojrzeniami przechodniów, a także na ciekawe zaaranżowanie wnętrz, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji pomieszczeń.
Do wyboru, do koloru
Podobnie jak w przypadku każdego elementu wystroju wnętrza, kolor jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze żaluzji drewnianych. Dostępna na rynku szeroka gama kolorystyczna, pozwoli każdemu na idealne dopasowanie żaluzji do własnej wizji. Naturalne usłojenie drewna może nadać każdemu pomieszczeniu czarującego i rustykalnego piękna. Kremowe i beżowe aż po ciemne drewno – wszystkie odcienie można bez trudu zaaranżować w swoim domu. Oprócz koloru, można jeszcze bardziej spersonalizować wygląd drewnianych żaluzji za pomocą różnych tekstur. Całkowicie gładkie będą idealne dla osób preferujących minimalistyczny lub nowoczesny styl. Z kolei lamele o widocznej fakturze drewna, sprawdzą się bardziej we wnętrzach klasycznych.
Istotnym elementem żaluzji jest drabinka. Utrzymuje lamele w pozycji poziomej, a także umożliwia sterowanie ich położeniem. W wersji sznurkowej jest subtelnym, prawie niewidocznym akcentem. W formie tekstylnej taśmy stanie się wyjątkową ozdobą żaluzji i wnętrza. Dostępna w kilku szerokościach: 10, 12, 25 lub 38 mm, może być zbliżona do koloru lamel lub z nim kontrastować. Na charakter żaluzji wpływają także inne, odpowiednio dobrane elementy wykończeniowe, takie jak: pokrętło, obciążnik sznurka czy maskownica rynny górnej.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.