Zamień elektrograty na kwitnące kwiaty od Castoramy
Made in PR
Wejnerta
02-619 Warszawa
n.piekacz|madeinpr.pl| |n.piekacz|madeinpr.pl
783 505 900
madeinpr.pl
Już w nadchodzący piątek 22 marca, Castorama powita wiosnę coroczną akcją „Kwiaty za elektrograty”. Do niedzieli we wszystkich sklepach Castorama, w tym Smart, Express i Brico Depot będzie można zamienić zużyty elektroniczny i elektryczny sprzęt domowy na rozkwitające sadzonki bratków.
Na wysypiskach nieustannie wyrzucane są elektrośmieci, których obecność jest wyzwaniem dla planety. Elektrośmieci zawierają szkodliwe dla ludzi substancje takie jak kadm czy rtęć, dlatego nie mogą trafiać do zwykłych śmietników. Prawidłowa segregacja to krok ku zmniejszeniu ich negatywnego wpływu na środowisko. Wiele zapomnianego sprzętu (świetlówki, telefony komórkowe, sprzęt RTV i AGD) odkrywamy w trakcie wiosennych porządków. Każdy taki przedmiot wymaga właściwej segregacji. „Kwiaty za elektrograty” to proekologiczna odpowiedź Castoramy na ten problem. Oddawane w zbiórce elektroodpad są utylizowane w sposób przyjazny dla środowiska, a odzyskane materiały trafiają do ponownego obiegu.
W trakcie trwania wiosennej edycji wszystkie sklepy Castorama zbierają domowe elektroodpady, a w zamian rozdają sadzonki bratków. Kwiaty pochodzą od polskiego producenta i są w doniczkach z recyklingu. Każda pełnoletnia osoba prywatna oddająca sprzęt może otrzymać nawet 10 bratków, w zależności od rodzaju, liczby i wielkości przyniesionego sprzętu. Wydarzenie trwa od piątku 22 marca do niedzieli handlowej 24 marca 2024 r. włącznie lub do wyczerpania zapasów sadzonek. Partnerem akcji jest Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AuraEko, współpracująca z firmą przetwarzającą zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny - MB Recycling.
- „Kwiaty za elektrograty" to nasza kultowa akcja angażująca tysiące klientów, z której jesteśmy ogromnie dumni. O jej niezwykłości świadczy zaangażowanie nas wszystkich: zespołów sklepowych, klientów Castoramy oraz partnerów, którzy zajmują się odbiorem odpadów. Cieszymy się, że przez te 14 lat trwania akcji udało nam się we właściwy sposób zutylizować tysiące ton elektrośmieci i konsekwentnie dbać w ten sposób o środowisko. Liczymy, że i w tym roku pobijemy nasz własny rekord w zbiórce. – powiedziała Kinga Sowik, Dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu Castorama Polska.
O otrzymane za elektroodpady bratki warto odpowiednio zadbać w duchu bioróżnorodności. W Castoramie dostępne jest podłoże beztorfowe czy bezpieczny dla roślin nawóz Biohumus, wyprodukowany na bazie wermikompostu - produktu dżdżownic kalifornijskich. Idealnym uzupełnieniem będzie domek, zapewniający schronienie pożytecznym owadom, które w zamian za dach nad głową będą zapylały rośliny. Zarówno ich pracę, jak i piękną przestrzeń balkonową i ogrodową warto podziwiać z wygodnej pozycji, np. z komfortowego fotela GoodHome Petalida z podnóżkiem.
Wydarzenie wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju, realizowaną przez Castorama Polska. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat zagrożeń dla środowiska, wynikających z nieprawidłowej utylizacji elektroodpadów i promowanie proekologicznych postaw. Podobnie jak w ubiegłych latach, inicjatywa będzie realizowana również jesienią.
Więcej o akcji: https://www.castorama.pl/kwiaty-za-elektrograty-wiosna-2024.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.