Zarządzaj domem, czuj się bezpiecznie i bądź Eko
Czy smart home może być eko? Może, a nawet - powinien!
Wygoda, bezpieczeństwo i poczucie pełnej kontroli – to podstawowe ludzkie potrzeby i wszystkie rozwiązania, które je zaspokajają, są przez nas najbardziej pożądane. A jeżeli możemy zarządzać nimi w prosty, intuicyjny, prawie niezauważalny i w pełni zintegrowany sposób – stanowią rozwiązania idealne.
Systemy smart home pozwalają zarządzać całym naszym domem z pozycji osobistego smartfona z dowolnego miejsca na Ziemi. Sprawiają, że mamy pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami w domu. Inteligentne czujniki wykrywające ruch, wskazujące temperaturę lub poziom wilgotności powietrza. Osłony okienne połączone z czujnikami monitorującymi temperaturę wewnątrz domu. Ogrzewanie i klimatyzacja reagujące intuicyjnie na nasze bieżące potrzeby oraz rozwiązania monitorujące zużycie energii – to tylko podstawowe rozwiązania, dzięki którym nasz dom jest bardziej smart.
Inteligencję wynosi się z domu
Żyjemy dając z siebie sto procent i tego samego oczekujemy od naszego domu. Systemy, którymi możemy zarządzać za pomocą dedykowanych aplikacji, powoli przestają być modnym gadżetem, a stają się podstawowym elementem wyposażenia. System smart home ostrzega nas także przed niebezpieczeństwem – wysyła komunikaty, gdy tylko dostrzeże niepokojący ruch lub zainstalowane czujniki wskażą rażące odstępstwo od normy. Dodatkowo sprawia, że wszystkie smart rozwiązania mogą ze sobą współdziałać i komunikować się za pośrednictwem internetu. Jedno urządzenie może delegować zadania kolejnym, podczas gdy domownicy mogą zająć się tym, co tak naprawdę jest najważniejsze – budowaniem relacji offline. Świadomość oszczędności czasu, energii, a ostatecznie pieniędzy sprawia, że zakup „smart rozwiązań” coraz częściej traktujemy jako niezbędną inwestycję, do której prędzej czy później zmuszą nas otaczające warunki. Rosnące ceny energii, malejące zasoby wody, a także stale pogłębiające się skutki globalnego ocieplenia skłaniają do większej refleksji podczas dokonywania codziennych wyborów.
Smart = eko
Inteligentny dom, to taki, który nie tylko pozwoli nam obniżyć zużycie energii, ale także „podpowie”, jakie działania mamy podjąć, by stać się bardziej odpowiedzialnymi obywatelami świata. Każda kropla wody, każda kilowatogodzina, każda zaoszczędzona minuta życia, a w efekcie każda zaoszczędzona złotówka, drążą skałę, dzięki której coraz wyraźniej uświadamiamy sobie, jak wielki jest nasz wpływ na środowisko naturalne. Jedno inteligentne urządzenie inspiruje do inwestycji w kolejne. Jednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań jest zdalne sterowanie roletami i żaluzjami.
– Ta opcja to tylko jedna z korzyści, jakie oferujemy w pakiecie rozwiązań smart – mówi Agnieszka Gołębiewska z ANWIS. – Nowoczesna technologia sama steruje wysokością rolet, ustawiając je odpowiednio w zależności od pory dnia i panujących warunków zewnętrznych lub wewnętrznych. Robi to z precyzją co do milimetra – dodaje. Rolety chronią nas nie tylko przed słońcem czy ciekawskimi sąsiadami, ale także hałasem i zmieniającą się temperaturą. Dodatkowo, współdziałając z systemem ogrzewania lub klimatyzacji, wpływają na efektywność ich pracy, zapobiegając generowaniu dodatkowej energii. To część systemu naczyń powiązanych, których celem jest uczynienie z naszych domostw nie tylko miejsc bardziej komfortowych, ale i bardziej ekologicznych.
Inteligentne rolety – komfort na wielu frontach
Rolety pełnią wiele funkcji, nie tylko antywłamaniową, regulującą oświetlenie i estetyczną, ale także termoizolacyjną i akustyczną. Mogą być sterowane za pomocą nadajników naściennych, programatorów, pilotów, a nawet naszego własnego smartfona. – Rolety podłączone do systemu smart home pozwalają zarządzać wszystkimi osłonami jednocześnie lub z podziałem, np. na pomieszczenia. Mogą zamykać się lub otwierać zgodnie z wcześniej określonym harmonogramem lub na bieżąco reagować na nasze potrzeby, sygnalizowane za pomocą dedykowanej aplikacji – podsumowuje przedstawicielka marki ANWIS.
Bez względu na to, jaki typ budynku czy okien chcemy wyposażyć w rolety, istnieje możliwość zastosowania takiego stopnia automatyzacji, jaki odpowiada indywidualnym preferencjom użytkownika. Nie ważne bowiem, jak bardzo „smart” jest nasz dom. To domownicy dyktują warunki, w jakich chcą żyć.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.