Komunikaty PR

Zatrzymaj lato we wnętrzu: architekt radzi

2021-07-21  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Wakacyjna beztroska, żar lejący się z nieba i fale uderzające o brzeg – to z pewnością pierwsze skojarzenia związane z letnim klimatem. Z łatwością możemy wprowadzić taki klimat do naszego mieszkania bez przeprowadzania wielkiej metamorfozy. Jak zatrzymać lato na dłużej w naszych wnętrzach? Jak uzyskać letni charakter w domu za pomocą dodatków, materiałów i mebli? Na te pytania odpowiada architekt Karolina Szachułowicz, architekt wnętrz Decoroom.

Jakie style najbardziej oddają wakacyjny klimat? Styl hampton, a może boho?

Jeśli style wnętrzarskie miałyby być wakacjami, to Hamptons byłoby pobytem w eleganckim nadmorskim kurorcie, natomiast boho – szalonym wyjazdem kamperem w odległe kraje! Wszystko więc zależy od tego, jaką atmosferę chcemy stworzyć i w jakim klimacie czujemy się najlepiej, ale też niejednokrotnie od ogólnej stylistyki, w jakiej już utrzymany jest nasz dom czy mieszkanie. Jeśli zależy nam na bardziej klasycznej i eleganckiej odsłonie wnętrza, możemy poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków i kolorystyki nawiązać do stylu Hamptons. Styl ten, wywodzący się z kurortów na wybrzeżu amerykańskiego półwyspu Long Island, to połączenie elegancji i wygody oraz szlachetnych, ale i naturalnych materiałów. Neutralna kolorystyka, z przewagą bieli, piaskowego beżu i błękitu czy granatu, nawiązuje do nadmorskiego krajobrazu. Z kolei styl boho jest zdecydowanie bardziej nonszalancki i niezobowiązujący. W takim wnętrzu odnajdziemy tkaniny z grubymi splotami, ścienne makatki, kilimy oraz meble z rattanu czy wikliny. Charakterystyczne są również dywany o egzotycznych wzorach, ceramika ręcznej roboty i naturalne rośliny.

Jakie materiały najlepiej sprawdzą się w letnich aranżacjach?

Na pewno wszelkie materiały naturalnego pochodzenia, które sprzyjają komfortowi w wysokich, letnich temperaturach, ale też nawiązujące do egzotycznych kierunków naszych wakacyjnych podróży. Będą to na przykład ażurowe meble rattanowe, nadające lekkości wnętrzu, lniane tkaniny, fotele z wikliny czy elementy bambusowe.

Co Panią inspiruje przy projektowaniu wakacyjnych aranżacji?

Przy projektowaniu inspirują mnie przede wszystkim podróże. Obserwacja lokalnej architektury, ciekawych połączeń kolorystycznych, zastosowanie nietypowych materiałów, ale też w dużej mierze obserwacja i przebywanie na łonie natury, która zawsze zachwyca mnie najbardziej.

Jak więc przemycić nieco wakacji i letniej sielanki do naszych wnętrz? Jaka kolorystyka i jakie dodatki najlepiej się sprawdzą?

Czasem wystarczy zmiana tylko kilku elementów aranżacji, abyśmy poczuli się jak na beztroskich wakacjach. W łatwy sposób możemy to uzyskać za sprawą tkanin: lniane zasłony o widocznym, lekkim splocie czy dywan o egzotycznym wzorze lub pleciony z juty. Świeżości dodają również naturalne rośliny, które możemy w ciekawy sposób zaaranżować w przestrzeni, na przykład poprzez zastosowanie makramowych kwietników podwieszanych pod sufitem. Kolorystyka może nawiązywać do klimatu marynistycznego, gdzie przeważają biel, błękit i granat – jak w stylu Hamptons. Inny wariant to naturalne kolory ziemi, kojarzące się z letnim krajobrazem spieczonym słońcem: piaskowe beże, rdzawa glina, brązy, złoto letnich pól porośniętych trawami i zbożem.

Jak dobrać zieleń do balkonu latem? Jaka roślinność idealnie się sprawdzi?

Balkon jest przestrzenią, która w okresie letnim daje nam prawdziwe pole do popisu. W zależności od przestrzeni, jaką dysponujemy, możemy zaaranżować sobie kącik do porannej kawy, strefę wypoczynku lub całą przestrzeń do spożywania wspólnego posiłku ze znajomymi pod chmurką. Dostępnych rozwiązań mamy wiele: leżaki, pufy, poduszki, wyłożenie balkonu plecionymi dywanami, a jeśli mamy w sobie nutkę majsterkowicza, możemy dać upust własnej kreatywności i zbudować siedziska z europalet. Takie rozwiązanie jest niskobudżetowe, a zarazem będzie stanowić źródło ogromnej satysfakcji. Ważnym elementem wieczornej aranżacji balkonu będzie oświetlenie. Na rynku znajdziemy ogromny wybór lampek i lampionów, zasilanych standardowo z gniazdka lub ładowanych dzięki energii słonecznej. Dodatkowym atutem będą żywe rośliny – kwitnące nadadzą koloru, zaś świeże zioła posłużą przy przyrządzeniu posiłku czy orzeźwiającej lemoniady. Pięknie mogą wyglądać również wszelkie trawy dekoracyjne, które w okresie letnim będą rozkwitać bujnymi pióropuszami.

Jakie są niezbędne elementy aranżacji letniej strefy wypoczynkowej na zewnątrz?

Przede wszystkim wygodne siedziska, dobrane charakterem do naszego domu i ogrodu. Możemy zastosować wygodne fotele z rattanu lub tzw. technorattanu, z dodatkowymi poduchami pokrytymi tkaniną odporną na blaknięcie. Na rynku znajdziemy też meble metalowe, z drewna egzotycznego lub niezobowiązujące leżaki, które można w łatwy sposób złożyć i składować. Przyda się również zadaszenie chroniące przed słońcem lub ewentualnym deszczem – tutaj rozwiązanie zależy już bardzo mocno od architektury naszego domu oraz możliwości przestrzennych. Jednym z wariantów jest np. składana pergotenda z tkaniny wodoodpornej lub tzw. żagle przeciwsłoneczne.

Więcej na: https://www.decoroom.eu/

Facebook: https://www.facebook.com/decoroom.eu/

Instagram: https://www.instagram.com/decoroom_eu/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.

Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.