Zdrowy i energooszczędny dom z naturalną termoizolacją
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Dom zapewnia schronienie i daje poczucie bezpieczeństwa, ale budynek, w którym mieszkamy, powinien również sprzyjać naszemu samopoczuciu. Tak się jednak nie stanie, jeżeli nie będzie miał odpowiedniej izolacji cieplnej. Jej zadaniem jest ochrona termiczna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ale ta ukryta w przegrodach zewnętrznych budynku warstwa nie tylko pozwala ograniczyć zużycie energii niezbędnej do jego ogrzania lub klimatyzacji, ale wpływa również na panujący w pomieszczeniach mikroklimat. Wybierając materiał do termoizolacji najlepiej kierować się deklarowanymi parametrami efektywności energetycznej, ponieważ w ten sposób realnie możemy ograniczyć straty ciepła przez ściany zewnętrzne i dach. Warto także zwrócić uwagę na bezpośredni wpływ materiału na nasze zdrowie.
Energooszczędnie i komfortowo
Optymalna termoizolacja jest niezwykle ważna, inaczej budynek będzie uciążliwy do zapewnienia stałego komfortu cieplnego domownikom oraz kosztowny. Szczelne i ciepłe przegrody to jeden z warunków, aby uzyskać niższe zapotrzebowanie na energię grzewczą. Im mniej ciepła będzie przenikać przez nie na zewnątrz, tym mniej energii zużyjemy do jego ogrzania. W nieodpowiednio ocieplonych domach straty te będziemy musieli rekompensować intensywną pracą grzejników. Dlatego kluczowe jest zastosowanie materiału o niskiej przewodności cieplnej. Im parametr ten jest niższy, tym lepsze będzie miał właściwości termoizolacyjne. Bardzo dobrym izolatorem cieplnym są włókna drzewne. Wykonane z nich maty STEICOflex 036 mają najniższy współczynnik przewodzenia ciepła pośród wszystkich dostępnych naturalnych materiałów termoizolacyjnych - λD=0,036 [W/(m*K)]. Pozwala to nie tylko skutecznie zabezpieczyć budynek przed stratami ciepła, ale zmniejszyć grubość wymaganej warstwy izolacyjnej.
W połączeniu z dużym ciepłem właściwym i dużą gęstością objętościową włókien drzewnych - 60 kg/m³, maty STEICOflex 036 są optymalnym wyborem do ochrony termicznej i utrzymania stałej temperatury wewnątrz na odpowiednim poziomie.
STEICOflex 036 docenimy również latem
W energooszczędnym budynku jest nie tylko ciepło zimą, ale i przyjemnie chłodno podczas upalnych dni lata, bez ponoszenia wysokich kosztów. Maty STEICOflex 036 gwarantują komfort temperaturowy niezależnie od warunków atmosferycznych, ponieważ włókna drzewne są mniej podatne na osiąganie temperatury, która jest odczuwalna przez człowieka jako niekomfortowa. Mają również unikalną zdolność akumulacji ciepła, dlatego wykonana z nich warstwa termoizolacyjna pochłania ciepło i może hamować przenikanie letnich upałów przez wiele godzin.
Lepsze samopoczucie we własnym domu
Musimy pamiętać, że domowe środowisko będzie sprzyjać naszemu samopoczuciu, kiedy wewnątrz będzie panowała nie tylko optymalna temperatura, ale i wilgotność. To kolejna korzyść z zastosowania mat STEICOflex 036. Zawarte w nich naturalne włókna drzewne mają właściwości higroskopijne, dzięki którym przyczyniają się do regulacji właściwego poziomu wilgotności we wnętrzach. Pochłaniają częściowo nadmiar wilgoci z powietrza i uwalniają ją ponownie, gdy staje się ono zbyt suche. Optymalny poziom wilgotności korzystnie wpływa na samopoczucie, ale również zapobiega rozwojowi zarodników pleśni i grzybów, które są częstą przyczyną alergii i infekcji układu oddechowego.
Trwale na lata
Maty można zastosować do termoizolacji nowych budynków, jak również podczas docieplania starszych, które nie zostały odpowiednio zaizolowane i nie spełniają wymaganych obecnie parametrów efektywności energetycznej. Są wygodne, ponieważ wystarczy je wcisnąć pomiędzy elementy konstrukcyjne przegrody. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości dokładnie przylegają do izolowanych powierzchni. Duża gęstość materiału zapewnia stabilność, dzięki której STEICOflex 036 zachowuje pierwotny kształt, a wykonana z mat warstwa termoizolacyjna nie osiada i będzie pełniła swoją rolę ochronną przez długie lata.
Maty STEICOflex dostępne są w różnych grubościach od 40 do 240 mm i poręcznym formacie 1.22 x 575 mm, dzięki czemu można łatwo wypełnić całe ocieplane przegrody.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.