Zero Waste od kuchni – poznaj pomysły marki Peka
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Zarówno w Polsce jak i na świecie idea Zero Waste – ograniczania ilości odpadów, a przez to zmniejszania zanieczyszczenia środowiska – zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Rośnie liczba osób żyjących w myśl zasad 5R: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle), kompostuj (rot). Razem z marką Peka pokazujemy, jak wyposażyć kuchnię w duchu Zero Waste.
Początek nowego roku tradycyjnie sprzyja postanowieniom. Zamiast po raz kolejny obiecywać sobie, że rzucimy palenie, zaczniemy zdrowo się odżywiać, chodzić na siłownię itp., spróbujmy małymi kroczkami zrobić coś dla siebie i Ziemi. Zacznijmy żyć w zgodzie z koncepcją Zero Waste! Na początek wprowadźmy ją do kuchni, czyli tam gdzie marnuje się i wytwarza najwięcej śmieci. Co możemy zrobić?
Planujmy, nie marnujmy!
Pierwszym małym krokiem w kierunku Zero Waste będzie dokładne planowanie zakupów. Kupujmy tylko tyle jedzenia, ile jest nam potrzebne. Pomogą nam w tym wyciągi wysokie (tzw. carga), które zapewniają wygodny dostęp i pełen przegląd zgromadzonych w domowej spiżarni produktów. Jeden ruch ręki wystarczy, by stwierdzić, co oraz w jakiej ilości mamy w szafce i kiedy upływa termin przydatności do spożycia. Starajmy się nie dublować zakupów, by w ten sposób nie tracić pieniędzy i czasu, a przede wszystkim nie marnować jedzenia.
Do sklepu z własnym pojemnikiem
Kolejnym krokiem, który przybliży nas do zasady Zero Waste będzie kupowanie produktów na wagę i wsypywanie ich od razu do swojego pojemnika. Coraz więcej sklepów oferuje dziś taką możliwość. Dzięki temu ograniczamy ilość śmieci w postaci niepotrzebnych nikomu opakowań.
Niestety rezygnacja z plastikowych woreczków przekłada się na wzrost ilości pudełek i pojemników wielokrotnego użytku w naszym domu. Jak ogarnąć chaos, który tworzą w kuchennych szufladach? Tu idealnie sprawdzi się nowość od Peki – organizer SpaceFlexx , który po mistrzowsku rozprawi się z niesfornymi pudełkami. To rozwiązanie, które dopasowuje się do kształtu wszelakich pojemników, zapobiega ich przewracaniu i wypadaniu, a także zapewnia optymalny przegląd pudełek. Teraz z łatwością sięgniesz po to, którego właśnie potrzebujesz, bez marnowania czasu na szukanie. Przegródki wewnątrz systemu zostały wykonane ze specjalnego, elastycznego tworzywa, co pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń szuflad o szerokości minimum 60 cm.
Ogranicz i segreguj odpady!
A co z odpadkami, które produkujemy w naszych domach każdego dnia? Idealnym rozwiązaniem do mniejszych i większych kuchni będzie zestaw koszy. Szeroka gama oferowanych przez firmę Peka zestawów pojemników na odpady, a także oddzielnych koszy, pozwala dopasować je indywidualnie do przestrzeni, jaką dysponujemy. Najpopularniejsze pojemniki wstawiane do szuflady możemy zakupić jako gotowy zestaw lub skompletować indywidualnie według potrzeb. Do dyspozycji mamy też klasyczne wiaderka o pojemności 35, 26, 22 i 20 litrów.
Rosnąca świadomość społeczeństwa przekłada się na chęć zmian, z dnia na dzień przysparzając kolejnych zwolenników koncepcji Zero Waste. To bardzo ważne, bo nawet małymi kroczkami możemy sprawić, by wszystkim żyło się lepiej. Peka – specjalista od funkcjonalnych akcesoriów meblowych, dokłada cegiełkę, aby nie tylko ułatwić codzienne życie, ale przede wszystkim zmniejszyć liczbę marnowanych każdego dnia produktów oraz usprawnić segregację odpadów. Zamiast zastanawiać się, czy małe działania mają sens, warto zmienić nawyki już dziś. Nawet małymi, codziennymi wyborami przyczyniamy się do zmian na lepsze.
Więcej informacji na stronie: www.peka.pl.
Fot. mat. prasowe Peka

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.