Zimowy sen dłuższy o godzinę. Badania Karolinska Institutet
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Zbliżająca się kalendarzowa zima niesie ze sobą nie tylko uroki świąt, ale także zmienne warunki atmosferyczne, które mogą wpływać na jakość naszego snu. Dlatego zespół naukowców z Karolinska Institutet, prestiżowej szwedzkiej placówki przyznającej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, postanowił zbadać jakość snu na różnych rodzajach materaców. Inicjatywa miała na celu zidentyfikowanie kluczowych czynników istotnych dla zdrowego i regenerującego wypoczynku. Wyniki badań wskazują na przewagę szwedzkiej marki Duxiana, której materace zapewniają lepsze parametry wsparcia dla ciała, co przyczynia się do wydłużenia fazy snu głębokiego aż o godzinę.
Wsparcie dla kręgosłupa
Materac powinien dostarczać odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, zapewniając równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Pomaga to w utrzymaniu prawidłowej postawy i zapobiega dyskomfortowi podczas snu. Odpowiedni materac powinien również wspierać regulację temperatury ciała zimą. Zbyt gorący lub zbyt zimny sen zakłóca przejście przez różne fazy snu, w tym fazę snu głębokiego. Jeśli śpimy z partnerem, materac o dobrej izolacji ruchu może pomóc w minimalizowaniu zakłóceń snu spowodowanych ruchem drugiej osoby. Każda osoba może oczywiście preferować inny rodzaj materaca w zależności od swoich indywidualnych upodobań. To, co jest komfortowe dla jednej osoby, może być niewygodne dla innej, więc indywidualne preferencje również odgrywają rolę.
Sen dłuższy o godzinę
Badania przeprowadzone przez szwedzkich naukowców skupiły się na identyfikowaniu czynników mających wpływ na jakość snu. Eksperci analizowali różnego rodzaju aspekty, starając się zrozumieć, jakie czynniki są kluczowe dla zapewnienia najlepszej regeneracji. W niezależnym badaniu przeprowadzonym przez Karolinska Instytutet zdecydowano się na zmierzenie wzorców snu. Naukowcy przestudiowali osoby śpiące na różnych materacach sprężynowych, używając EEG do rejestrowania aktywności elektrycznej w korze mózgu. Badanie pokazało, że użytkownicy łóżek szwedzkiej firmy Duxiana nie tylko szybciej osiągali fazę głębokiego snu, ale też pozostawali w niej o godzinę dłużej.
Postanowiliśmy dowiedzieć się, dlaczego w łóżku DUX sypia się lepiej? Okazuje się, że kiedy ciało zapadnie się w materacu na tyle głęboko, aby powstrzymać ruch, mózg wysyła sygnał wystarczająco silny, aby wybić się z głębokiego snu. Aby temu zapobiec, potrzebny jest materac odpowiedni do głębokiego snu, który dynamicznie dopasowuje się do ruchów ciała. Rewolucyjny materac DUX, który znajdziemy stacjonarnych salonach Duxiana w Warszawie i w Krakowie, dopasowuje się do wagi i kształtu ciała. Porusza się w odpowiedzi na ruch. Dopasowując się, zapewnia aktywne podparcie. A dzięki swojej unikalnej konstrukcji zapewnia odpowiednią wentylację przez całą noc, co jest niezbędne do utrzymania optymalnej temperatury ciała.
"Wierzymy, że innowacyjne podejście Duxiana do projektowania materacy znacząco poprawi trudności ze snem. Dzięki badaniom Karolinska Institutet, zyskaliśmy nowe spojrzenie na znaczenie snu dla zdrowego stylu życia i potwierdzenie działania technologii produkcji materacy Duxiana. Z badań wynika, że jakość snu jest ściśle związana z warunkami, w jakich śpimy. Właściwie dobrane łóżko i materac, które dostosowują się do potrzeb ciała, mogą zdecydowanie poprawić komfort wypoczynku, nawet w miesiącach zimowych" – mówi Agnieszka Bujak, Country Manager Duxiana Polska.
Więcej na: www.premiumliving.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.