Domowy budyń na Dzień Dziecka - to proste!
1 czerwca – na ten dzień ze zniecierpliwieniem czekają wszystkie dzieci. Otrzymują wówczas nie tylko moc prezentów, ale też ulubione słodkie upominki, a w wielu domach organizowane są przyjęcia z przyjaciółmi i rówieśnikami. Okazji do świętowania nie zabraknie, ponieważ w ten sam dzień przypada również Światowy Dzień Mleka. Jak uczcić te wyjątkowe święta? Jeśli chcemy zaskoczyć nasze pociechy i zapewnić im dodatkowe atrakcje, warto zaprosić je do wspólnego przygotowania smakołyków. Jakie proste danie można szybko zrobić w domowym zaciszu? Sprawdźcie sami!
Podaruj dziecku porcję zdrowia
Jednym z pomysłów są desery na bazie mleka, wśród których niepodważalną pozycję ulubieńca dzieci od lat zajmuje… budyń na mleku! Nie dość, że jest bardzo smaczny posiłek, to przy tym także zdrowy. Mleko to bardzo ważny składnik codziennej diety malucha, znajdujący się u podstawy piramidy zdrowego żywienia. Ma wysoką wartość odżywczą – jest źródłem cennych składników takich jak białko, tłuszcz oraz witaminy i minerały – szczególnie ważny jest wapń, niezbędny do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Jest on ogromnie istotny w kontekście rozwoju dzieci i młodych osób. Nasz organizm magazynuje znaczną większość tego pierwiastka do około 20. roku życia, a nabiał to naturalny sposób na jego uzupełnienie.
Słodkie chwile
Dzień Dziecka to wyjątkowa okazja, aby zapewnić naszym pociechom wiele smacznych wspomnień. Zamiast tradycyjnych czekoladowych upominków, doskonałym pomysłem będą samodzielnie wytwarzane łakocie, do przygotowania których możemy zaprosić wszystkich małych gości, którzy tego dnia pojawią się w naszych domach. Niezwykle prostym i uwielbianym przez dzieci smakołykiem będzie np. domowy budyń. Ugotowanie pysznego deseru z pewnością będzie doskonałą zabawą dla najmłodszych, których możemy zaangażować np. do podawania, odmierzania, mieszania i dodawania poszczególnych składników. Gwarantujemy, że tak przygotowany budyń zniknie w mgnieniu oka, a nasze pociechy poproszą nas o niejedną dokładkę. Jesteście gotowi? Przepis prezentujemy poniżej
– całość nie powinna zająć więcej niż 15 minut.
Domowy budyń śmietankowy
Składniki na 4 porcje:
- 1 szklanka mleka Łaciate Junior 3,8% lub mleka Łaciate 3,2%
- 1 szklanka śmietanki Łaciatej 36% lub 30%
- 3 żółtka
- 2 łyżki cukru (najlepiej brązowego)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie: Mleko przelewamy do rondelka i delikatnie zagotowujemy. Następnie do miski przelewamy śmietankę Łaciatą, dodajemy do niej żółtka, cukier i mąkę ziemniaczaną. Całość mieszamy. Zawartość miski przelewamy do zagotowanego mleka, wciąż energicznie mieszając. Podgrzewamy do momentu aż masa odpowiednio zgęstnieje. Gotowy budyń przelewamy do miseczek. Możemy podawać go na ciepło lub gdy wystygnie. Ciekawą opcją jest polanie budyniu sokiem owocowym, na przykład malinowym lub dodanie zdrowych orzechów. Smacznego!
Więcej pysznych i oryginalnych przepisów, które pokochają dzieci znajdziecie na stronie www.najlepszewkuchni.pl.
![Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_574828242,w_299,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
![Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce](/files/_uploaded/glownekonf_262925430,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
![Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa](/files/_uploaded/glownekonf_1377003196,w_230,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Handel
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4-ram,w_274,_small.jpg)
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto,w_133,_small.jpg)
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1_1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.