Komunikaty PR

Dookoła Polski i świata: jakie rodzaje serników są najpopularniejsze na święta?

2022-12-09  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Piszczałka
Publicon Services Sp. z o.o

pl. Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
a.piszczalka|publicon.pl| |a.piszczalka|publicon.pl
721291712
https://publicon.pl
Do pobrania Serniki ( 0.14 MB )

Jeśli zapytamy przeciętnego Polaka, które słodkości uważa za najlepsze na świątecznym stole, to usłyszymy odpowiedź chórem – sernik! O tym cieście pisał nawet starożytny grecki filozof Agimus. Z jego notatek możemy się dowiedzieć, że w dawnych czasach częstowano nim zwycięzców olimpiad. Tak brzmiał pierwszy przepis na sernik: „2 kilogramy sera dobrze pokruszyć w moździerzu, dodać 1 funt chleba z mąki pszennej, wymieszać z serem, dodać 1 jajo i wszystko dobrze wymieszać. Uformować placek i piec na gorącym kamieniu”. Popularność sernika wzrosła po ekspansji Rzymian. W tym czasie zaczęły się pojawiać nowe przepisy. 

Dzisiaj jest to bez wątpienia „gwóźdź programu” nie tylko przy świątecznym stole, ale i na zwykłym rodzinnym obiedzie. Według badania przeprowadzonego przez SW Research aż 54% Polaków uważa sernik za swoje ulubione świąteczne ciasto. Dalej plasują się makowiec (52%) i pierniczki (31,7%). 

Co ważne, przepis na sernik jest wyjątkowo prosty. Można do niego dodać wiele różnych składników – rodzynki, mak, owoce, kakao, czekoladę – słowem, wszystko, na co tylko przyjdzie nam ochota. Dużą zaletą jest to, że może być on pieczony w piekarniku lub robiony na zimno, co pozwala uzyskać zupełnie inny efekt. Choć wariacji na temat tego ciasta jest wiele i co roku powstają nowe interpretacji deseru na bazie sera, to najpopularniejsze są te rodzaje serników, których tradycje sięgają jeszcze z XIV wieku. 

  1. Sernik krakowski

Jest to typowy, tradycyjny sernik z rodzynkami, upieczony w prostokątnej formie. Jest przygotowany na bazie masy serowej z bakaliami i pod spodem z kruchego ciasta. Jest chętnie wybierany dlatego, że bardzo długo zachowuje swoją świeżość. Nawet tydzień po świętach możesz rozkoszować się jego smakiem, jeśli przechowujesz go w niskiej temperaturze. Jego idealnym dopełnieniem będzie skórka pomarańczy, którą można ozdobić wierzch sernika. 

  1. Sernik wiedeński

Sernik wiedeński jest połączeniem szlachetności i jednocześnie prostoty. To król pośród wszystkich serników. Jest pieczony bez spodu, z dużą ilością jajek i tłustego twarogu. Jest bardzo puszysty, delikatny i nie opada po upieczeniu. To klasyka, która sprawdza się zawsze.

  1. Sernik królewski

To ciasto swoim wyglądem bardzo przypomina słynny włoski deser tiramisu. Główne składniki to kakao, pyszna masa serowa i ciasto kruche. Sernik krakowski i wiedeński są do siebie bardzo podobne, natomiast sernik królewski wręcz przeciwnie – jest bardziej mięsisty i kremowy. 

  1. Sernik na zimno

Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to sernik do pieczenia. Choć głównie jest wybierany na letnie dni (idealnie chłodzi!), to sprawdzi się również zimą – jako szybka i lekka alternatywa popularnego deseru. Można spróbować użyć do niego mascarpone lub kremowy serek, dzięki czemu uzyskamy zupełnie inną konsystencję. Można pokusić się również o stworzenie kolorowej masy żelatynowej, a do niej idealnie pasują owoce w tych samych barwach.

Jak się piecze w innych krajach? 

Ile krajów jest na świecie, tyle tradycji i przepisów na sernik. Wiecie, że w całym świecie istnieje ponad 1000 przepisów na sernik? Sprawdźmy, jakie zwyczaje panują za granicą!

W Japonii sernik jest przygotowany nie w piekarniku, a w kąpieli wodnej i przypomina suflet. W Hiszpanii sernik nie jest podobny do tego znanego nam z Polski, ponieważ przypomina raczej spalony placek. Przepis ten doczekał się nawet swojej nazwy – to sernik baskijski. Z kolei sernik królewski, o którym była mowa wcześniej, tradycyjnie pochodzi z Niemiec. Zupełnie innej konsystencji ciasta można spodziewać się w USA – tu króluje przepis na bazie kremowego serka.

Każdy kraj na swój własny przepis na sernik, ale jedno jest pewne – to ciasto zasługuje na to, by uszlachetnić swoją obecnością świąteczny stół.

Program „Ja Cię SERniczę!” jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Services Sp. z o.o
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie Biuro prasowe
2024-08-08 | 15:00

Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie

Zapoczątkowana dziesięć lat temu przez Fundację „Maraton Warszawski” akcja #BiegamDobrze jest dziś największym charytatywnym, cyklicznym, biegowym wydarzeniem w Polsce. Nic
Styl życia „Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości
2024-08-07 | 12:00

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety mówią o menopauzalnej złości   Złość menopauzalna to jeden z przejawów klimakterium, a
Styl życia 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne
2024-08-07 | 11:15

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne

Rośliny zapylane przez pszczoły stanowią aż ponad 78 proc. wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Bez nich wiele codziennych produktów spożywczych, takich jak owoce i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.