Komunikaty PR

Dowiedz się, co ma wpływ na twoje zdrowie. Zielone Miasteczko w Magnolia Park

2024-04-05  |  10:45
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Zobaczymy, jakie bakterie mieszkają na naszych dłoniach oraz jak smog wpływa na płuca. Sprawdzimy, czym jest dieta planetarna oraz czy potrafimy segregować śmieci. Zielone Miasteczko zagości w Magnolia Park już jutro.

Akcja jest częścią serii wydarzeń, organizowanych w Magnolia Park we współpracy ze studentami zawodów medycznych, którzy chcą w ten sposób przybliżyć podstawową wiedzę o zdrowiu i profilaktyce, a także w lekkim stylu przekazać istotne ciekawostki.

Tym razem koncentrujemy się na wpływie środowiska na nasze zdrowie. Dziś już prawie każdy wie, że powinniśmy dbać o naszą planetę, bo wiąże się to ze zmianami klimatycznymi. Jednak dość mało osób ma świadomość, w jakim dużym stopniu nasze otoczenie oddziałuje na nasz dobrostan i samopoczucie – mówi Franciszek Kędzierski, przewodniczący Organizacji Studenckiej „Razem Możemy Więcej” na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

W Magnolia Park będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób obecność smogu w powietrzu wpływa na nasze płuca. Studenci z Koła Naukowego Cytometrii Przepływowej i Badan´ Biomedycznych wykonają pomiar saturacji krwi, który jest podstawowym badaniem oceniającym pracę układu oddechowego. – Smog jest dziś jednym z najważniejszych problemów środowiska. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do uszkodzenia układu oddechowego, zmniejszenia ilości tlenu dostarczanego do krwi, czy wystąpienia chorób krążenia – wyjaśnia Franciszek Kędzierski.

Podczas poprzednich wydarzeń dużą popularnością cieszyło wykonywanie odbitek dłoni, by sprawdzić, jakie żyją na nich drobnoustroje. Studenci mikrobiologii farmaceutycznej pojawią się i tym razem – będą sprawdzać nie tylko nasze ręce, ale i drobne przedmioty, które nosimy przy sobie. – Z niektórych próbek pobranych z dłoni w czasie poprzednich akcji wyrosły nawet grzyby! Zapraszamy każdego, bo dzięki temu można poznać „małych mieszkańców” na naszym ciele. Stoisko cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, więc warto podejść tam już na początku wydarzenia – zachęca organizator.

Studenci psychiatrii podpowiedzą, jak dbać o swój dobrostan psychiczny i gdzie ewentualnie zgłosić się po pomoc. Będzie można również poznać ciekawostki na temat naturalnych olejków eterycznych oraz pyłków ros´lin zawieszonych we wdychanym powietrzu. Dowiemy się, jakie są zalety diety planetarnej i jak nie marnować jedzenia.

Studenci nie zapomnieli o najmłodszych – dla nich przygotowali tematyczne kolorowanki i grę edukacyjną. – Wykorzystamy wykonane przez nas modele kontenerów na odpady. Dzieci poprzez zabawę będą mogły nauczyć się zasad segregacji śmieci oraz oszczędzania prądu i wody – zapowiada Franciszek Kędzierski.

Akcja jest także zapowiedzią konferencji „UMW Zielona Uczelnia w Zielonym Mieście” poświęconej właśnie wpływowi środowiska na nasze życie, która odbędzie się 12 kwietnia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jest otwarta dla wszystkich. Wstęp jest darmowy, należy się jednak zarejestrować przez stronę: konferencje.umw.edu.pl/zielonauczelnia.

Udział w wydarzeniach Zielonego Miasteczka w Magnolia Park jest bezpłatny.

Zielone Miasteczko sobota 6 kwietnia, godz. 12:00-16:00, plac eventowy w Magnolia Park

  • Pomiar saturacji - studenci będą wykonywać pomiar saturacji krwi, podstawowe badanie oceniające pracę naszego układu oddechowego, w tym szczególnie płuc. Przedstawią wyniki badań naukowych dotyczących konsekwencji narażenia na smog dla zdrowia płuc, w tym zwiększonego ryzyka infekcji, astmy i innych schorzeń.
  • Mikrobiota i mikroorganizmy - przy stoisku Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologii Farmaceutycznej dowiedziemy się, czym jest mikrobiota człowieka. Studenci wykonają odbitki dłoni oraz drobnych przedmiotów, by sprawdzić, jakie żyją na nich bakterie i inne drobnoustroje.
  • Eko zabawa dla dzieci - zabawa edukacyjna sprawdzająca wiedzę z zakresu segregacji odpadków i ochrony środowiska. Dla dzieci przygotowane będą tematyczne kolorowanki.
  • Profilaktyka zaburzeń psychicznych - przy stoisku będzie można dowiedzieć się więcej o profilaktyce zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Studenci podpowiedzą też, gdzie zgłosić się po pomoc.
  • Dietetyka - głównym tematem będzie dieta planetarna i jej związek z ochroną środowiska. Będzie można również dowiedzieć się, jak wykorzystywać resztki jedzenia.
  • Olejki eteryczne i pyłki roślin - tu będzie można poznać ciekawostki o olejkach eterycznych pochodzących z roślin. Studenci z Katedry Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej opowiedzą także o pyłkach roślin zawieszonych w powietrzu.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.

Prawo

Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.