Dowiedz się więcej i opanuj wirusa!
Rok 2020 to rok, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Zamknięte szkoły, dystans społeczny oraz wszechobecne maseczki i środki dezynfekcyjne – tak wygląda rzeczywistość zarówno dorosłych, jak i dzieci. W takiej sytuacji warto nie tylko stosować się do ogólnych zaleceń, ale też dowiedzieć się jak najwięcej o koronawirusie, czym jest epidemia, jakie są różnice między wirusami i bakteriami, a także dlaczego tak ważne jest ograniczanie kontaktów.
Według badań CBOS z sierpnia tego roku 60% badanych Polek i Polaków boi się zakażenia koronawirusem[1]. Najbardziej obawiają się osoby starsze, które są szczególnie narażone na zarażenie COVID-19. Jaka jest jednak nasza wiedza na temat SARS-CoV-2? Czy Polacy i Polki wiedzą dokładnie, z czym mają do czynienia? I co na temat koronawirusa wiedzą dzieci?
Opanuj wirusa!
Mimo tego, że to osoby starsze najbardziej boją się zakażenia koronawirusem, edukację na jego temat powinniśmy zacząć od najmłodszych. Dorośli często przechodzą na tryb pracy zdalnej – dzieci natomiast uczęszczają do szkoły, gdzie ciągle spotykają się z rówieśnikami. Trudno niekiedy wytłumaczyć 6-, 7- czy 8-latkom, że powinni zachowywać dystans na korytarzach, nie dzielić się drugim śniadaniem z najlepszym przyjacielem czy przyjaciółką i nie podawać ręki na powitanie. Dlatego, aby najmłodsi z łatwością mogli dowiedzieć się jak najwięcej o koronawirusie, trzeba umożliwić zdobycie profesjonalnej wiedzy w bardzo przystępny sposób. Właśnie temu służy projekt „Opanuj wirusa!”, czyli cykl bezpłatnych webinariów, które będzie można obejrzeć w Internecie, a także specjalna gra planszowa, która pozwoli dzieciom poznać wszystkie najważniejsze fakty o COVID-19, ale nie tylko. Gra będzie źródłem wiedzy zarówno o innych światowych epidemiach, jak i o dbaniu o odpowiednią higienę. Przy okazji będzie trzeba wykazać się sprytem, a także miło spędzić czas ze swoją rodziną.
Bezpłatne webinaria
„Najgroźniejsze choroby naszych czasów”, „Szczepionki – co i jak”, „Dieta a odporność” – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone podczas bezpłatnych webinariów organizowanych przez Fundację Zwalcz Nudę. Prowadzący i prowadzące opowiedzą m.in. o tym, co warto jeść, zdradzą tajniki środków ochrony osobistej, a także postarają się podpowiedzieć, jak żyć jak najdłużej w dobrym zdrowiu. Do udziału w webinariach zaproszeni zostali również eksperci z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którzy opowiedzą na temat bezpieczeństwa w sieci. Cały projekt „Opanuj wirusa” to cykl 10 bezpłatnych webinariów, które od 7 listopada do 5 grudnia będzie można obejrzeć na Facebooku Fundacji Zwalcz Nudę – www.facebook.com/zwalcz.nude. Spotkania poprowadzą m.in. Stanisław Rządkowski, student kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym czy Paulina Łasicka – studentka farmacji. Webinaria skierowane są do dzieci w wieku 7-12 lat oraz tych młodszych wspólnie z rodzicami. Fundacja Zwalcz Nudę stworzyła również specjalną grę planszową, którą będzie można zdobyć, biorąc udział w konkursach organizowanych w ramach webinariów. Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawę. Więcej informacji na stronie www.zwalcznude.pl/opanuj-wirusa oraz w wydarzeniu na Facebooku www.facebook.com/events/272843960627013
[1] Więcej na www.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26352304,czy-polacy-boja-sie-koronawirusa-wedlug-cbos-w-ciagu-pol-roku.html [19.10.2020].

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.