Działa nowy ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Suwałkach
Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole – to główny zakres działalności nowo otwartej placówki w Suwałkach. To Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – jeden z nielicznych w województwie podlaskim.
– To miejsce uruchomiliśmy dzięki wsparciu Marszałka Województwa Podlaskiego i finansowaniu usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co ważne opieką objęte zostaną dzieci przed rozpoczęciem realizacji nauki szkolnej i realizujące obowiązek szkolny oraz młodzież kształcąca się w szkołach ponadpodstawowych. Do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej nie wymagane jest skierowanie – mówi Bożena Łapińska, dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego. I dodaje: – Szczególnie dziś, w dobie pandemii, specjalistyczna pomoc najmłodszym jest bardzo ważna. Za chwilę minie rok, od kiedy wprowadzono zdalne nauczanie, i tak naprawdę wielu młodych ludzi nie było na to w żaden sposób przygotowanych, a konsekwencje już są widoczne.
W suwalskim ośrodku pracują tacy specjaliści, jak: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy. Jak sami przyznają, kluczowa jest współpraca z rodzinami i placówkami oświatowymi, ponieważ skala zaburzeń u dzieci i młodzieży rośnie z roku na rok w zatrważającym tempie. Na przestrzeni 10 lat liczba młodych pacjentów z myślami samobójczymi wzrosła tysiąckrotnie.
– Tylko skoordynowane działania pozwolą na lepsze zdiagnozowanie problemów i wprowadzenie działań systemowych w terapii na poziomie indywidualnym dziecka czy nastolatka z trudnościami psychicznymi – mówiła Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Problem jest ogromny. Możliwość powołania takich ośrodków pojawiła się w ubiegłym roku i sukcesywnie powstają one na terenie naszego województwa.
Do Ośrodka mogą zgłaszać się nie tylko dzieci i młodzież, borykające się z zaburzeniami, ale także rodzice. Ośrodek będzie czynny pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, w tym dwa razy w tygodniu od godziny 11.00 do godz. 20.00.
– Terapia blisko miejsca zamieszkania ma zdecydowanie zmniejszyć stres oraz sprawić, że opieka będzie się odbywać w bardziej znanym i przyjaznym środowisku. Zapewni to z pewnością lepszy kontakt z rodzicem, opiekunem czy ze szkołą, lepszą wymianę informacji, bo opieka psychologiczna nie może być prowadzona bez współpracy rodziców czy opiekunów. Zwiększy się znacznie dostępność do świadczeń dla dzieci i młodzieży – mówiła Natalia Głowacka, psycholog z suwalskiego ośrodka.
W tej chwili pod opieką nowej placówki znajduje się 40 pacjentów. Najmłodszy z nich ma zaledwie trzy lata.
Podczas III Suwalskiego Forum Psychiatrycznego odbyło się uroczyste otwarcie ośrodka. Uczestniczyli w nim Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, Wiesława Burnos, członek zarządu Województwa Podlaskiego, poseł Jarosław Zieliński, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący suwalskiej rady miejskiej oraz radni sejmiku województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk i Cezary Cieślukowski.
– Wielokrotnie miałem sygnały, że taka pomoc jest potrzebna i dlatego cieszę się z tej inicjatywy. Zapewni to opiekę psychiatryczną najmłodszym mieszkańcom Suwałk, którzy zwłaszcza dziś w odizolowaniu i samotności muszą borykać się z własnymi problemami – mówił Czesław Renkiewicz.
Inne ośrodki, które funkcjonują w ramach Specjalistycznego Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach znajdują się w Becejłach, Sokółce, Augustowie i w Sejnach. Niebawem planowane są kolejne otwarcia.
III Suwalskie Forum Psychiatryczne na stałe wpisało się w suwalski kalendarz. W programie były wykłady, dyskusje i wystąpienia. Data imprezy nie była przypadkowa, ponieważ 11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.