Dzień Języka Chińskiego w Instytucie Konfucjusza w Krakowie
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
W ramach dni języków ONZ 20 kwietnia przypada Dzień Języka Chińskiego. Z tej okazji Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na dwa wydarzenia online:
20 kwietnia we wtorek o godz. 20:00 odbędzie się quiz online dotyczący znajomości języka chińskiego i chińskich znaków.
Nagrody to atrakcyjne pozycje książkowe:
- "Chińskie ABC",
- "Obrazkowy słownik języka chińskiego",
- "Podręczny słowniczek języka chińskiego",
- oraz zestaw "Język chiński na co dzień".
Szczegóły dotyczące quizu będą podane we wtorek po godz. 19:00 na FB Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Czas quizu: wtorek 20 kwietnia godz.20:00.
21 kwietnia w środę o godz. 17:00 odbędzie się mini-lekcja online dotycząca popularnych wyrażeń z chińskiego slangu internetowego.
Prowadząca: lektorka Instytutu Konfucjusza w Krakowie Song Beibei.
Lekcja prowadzona będzie w języku angielskim i chińskim ze wsparciem polskiego lektora. W razie potrzeby tłumaczenie z j. angielskiego zapewni Joanna Labak.
Czas: środa 21 kwietnia godz. 17:00-17:30.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.