Dzień Ziemi w Centrum Praskim Koneser. Ekoaktywności dla dzieci i dorosłych
Gra terenowa, tworzenie upcyklingowej instalacji artystycznej, warsztaty pszczelarskie, wspólne sprzątanie warszawskiej Pragi i wiele innych ekoatrakcji. To inicjatywy, które z okazji tegorocznego Dnia Ziemi przygotowało Centrum Praskie Koneser i Przerób-My, w ramach trwającej Klimatycznej Wiosny Konesera. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi jest każdego roku wyjątkową datą w kalendarzu – zwłaszcza dla miłośników przyrody. To moment, kiedy wiele osób skupia swoją uwagę na naturze i z wielkim zaangażowaniem bierze udział w ekoakcjach. Centrum Praskie Koneser, któremu wartości ekologiczne są szczególne bliskie, tego dnia przygotowało liczne atrakcje. Dzięki nim zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli nie tylko zmienić swoje nawyki na korzystniejsze dla środowiska, ale także między innymi wziąć udział w atrakcyjnej grze terenowej i stworzyć instalację artystyczną w duchu upcyklingu.
– W Centrum Praskim Koneser każdego dnia dbamy o nasz świat. Jednak innowacyjne rozwiązania, pozwalające oszczędzać wodę czy energię, to nie wszystko. Chcemy współtworzyć, razem z mieszkańcami Warszawy, świadomą i wrażliwą na dobro przyrody społeczność, która swoim przykładem będzie pokazywała również innym, że można codziennie zmieniać otoczenie na lepsze i piękniejsze. Właśnie dzięki np. upcyklingowi, który pozwala wykorzystywać to, co w trafiłoby na śmietnik, bez możliwości ponownego wykorzystania – mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.
Szczegółowy program (godz. 16.00-19.00), Centrum Praskie Koneser:
Art Upcykling z Arturem Indyką to happening artupcyklingowy. Podczas wydarzenia, pod czujnym okiem Arutra Indyki – artysty zajmującego się upcyklingiem artystycznym i użytkowym – powstanie, z udziałem chętnych osób, instalacja z materiałów zebranych podczas zbiórki odpadów, które nie nadają się do recyklingu, m.in. płyt CD i kaset VHS.
Warsztat – budowanie „hotelu” dla owadów: w trakcie zająć ich uczestnicy usłyszą o zwyczajach lęgowych i bytowych zapylaczy. Wspólnie z ekspertami zbudują hotel dla dzikich owadów. Gotowa instalacja stanie na terenie Centrum Praskiego Koneser.
Warsztaty pszczelarskie: spotkanie z hodowcą pszczół z Amest Otwock, który w przystępny sposób opowie o życiu i roli w ekosystemie pszczoły miodnej. Będzie można też zobaczyć, jak wygląda ul od środka.
Gra terenowa „Aktywni dla pszczół”: uczestnicy w przystępny sposób dowiedzą się o problemach, z jakimi borykają się pszczoły. Projekt jest połączeniem procesu edukacyjnego, zabawy i rywalizacji w formule dostępnej dla wszystkich, którym bliskie są wartości przyrodnicze. Każdy, kto zdecyduje się na udział w grze, będzie miał do wykonania 8 zadań, które będzie można znaleźć na planszach rozstawionych w różnych punktach placu Konesera. W nagrodę za przejście gry, uczestnicy otrzymają metalową puszkę z nasionami roślin miododajnych.
Sadzonka za butelkę i samonawadniające doniczki: podczas warsztatu będzie można wymienić puste butelki na sadzonki roślin oczyszczających powietrze. Uczestnik, który przyniesie plastikową butelkę o pojemności min. 1,5l, wykona też pod okiem animatorów z firmy GROHE samonawadniającą doniczkę.
Ekoedukacyjne kolorowanki i gry: dla najmłodszych uczestników Dnia Ziemi w Centrum Praskim Koneser, we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, przygotowane zostały książeczki i kolorowanki, z których dowiedzą się oni, jak oszczędzać wodę i dbać o środowisko.
Warszawska kranówka: podczas wydarzenia będzie można napić się orzeźwiającej warszawskiej kranówki prosto z beczkowozu MPWiK.
Wcześniej, od godz. 10.00 do 12.00, uczniowie okolicznych szkół wezmą udział w akcji sprzątania skwerów położnych na terenie dzielnicy. W punkcie startowym na placu Konesera uczestnicy wydarzenia otrzymają worki, rękawice i niezbędną wiedzę na temat segregacji odpadów. Za udział w projekcie uczniowie otrzymają puszki z nasionami roślin miododajnych.
Udział w Dniu Ziemi w Centrum Praskim Koneser jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Klimatycznej Wiosny Konesera można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu oraz w mediach społecznościowych Centrum Praskiego Koneser.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Marcelina Zawadzka: Kiedyś sama decydowałam o swoim życiu i nie byłam od nikogo zależna. Teraz już przy opiece nad synkiem jestem zdana na pomoc innych
Prezenterka przyznaje, że bycie mamą to ciągłe wykraczanie poza swoją strefę komfortu, bo od momentu narodzin dziecka jest się całkowicie odpowiedzialnym za tę małą istotę i trzeba ustawić wszystko pod jej potrzeby. Każdego dnia macierzyństwo uczy ją pokory i pokazuje, że nie na wszystko ma wpływ i nie wszystkiemu jest w stanie zapobiec. Często nie pozostaje nic innego, jak przyjąć trudne doświadczenia i wyciągnąć z nich odpowiednią lekcję. Marcelina Zawadzka zdradza, że jej dziewięciomiesięczny syn już stawia pierwsze kroki i jest niezwykle ciekawy świata. Czasami towarzyszy jej także w pracy.
Prawo
Liczba związków nieformalnych w Polsce przekracza pół miliona. W Sejmie trwają prace nad przepisami dla nich

Temat związków partnerskich ponownie znalazł się w centrum debaty publicznej i politycznej w Polsce. W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o związkach partnerskich. Choć poparcie społeczne dla prawnego uznania relacji niemałżeńskich – zarówno jednopłciowych, jak i heteroseksualnych – pozostaje wysokie, wciąż kwestia ta czeka na rozstrzygnięcie.
Podróże
Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić

Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.