Dzień Ziemi w Centrum Praskim Koneser. Ekoaktywności dla dzieci i dorosłych
Gra terenowa, tworzenie upcyklingowej instalacji artystycznej, warsztaty pszczelarskie, wspólne sprzątanie warszawskiej Pragi i wiele innych ekoatrakcji. To inicjatywy, które z okazji tegorocznego Dnia Ziemi przygotowało Centrum Praskie Koneser i Przerób-My, w ramach trwającej Klimatycznej Wiosny Konesera. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi jest każdego roku wyjątkową datą w kalendarzu – zwłaszcza dla miłośników przyrody. To moment, kiedy wiele osób skupia swoją uwagę na naturze i z wielkim zaangażowaniem bierze udział w ekoakcjach. Centrum Praskie Koneser, któremu wartości ekologiczne są szczególne bliskie, tego dnia przygotowało liczne atrakcje. Dzięki nim zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli nie tylko zmienić swoje nawyki na korzystniejsze dla środowiska, ale także między innymi wziąć udział w atrakcyjnej grze terenowej i stworzyć instalację artystyczną w duchu upcyklingu.
– W Centrum Praskim Koneser każdego dnia dbamy o nasz świat. Jednak innowacyjne rozwiązania, pozwalające oszczędzać wodę czy energię, to nie wszystko. Chcemy współtworzyć, razem z mieszkańcami Warszawy, świadomą i wrażliwą na dobro przyrody społeczność, która swoim przykładem będzie pokazywała również innym, że można codziennie zmieniać otoczenie na lepsze i piękniejsze. Właśnie dzięki np. upcyklingowi, który pozwala wykorzystywać to, co w trafiłoby na śmietnik, bez możliwości ponownego wykorzystania – mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.
Szczegółowy program (godz. 16.00-19.00), Centrum Praskie Koneser:
Art Upcykling z Arturem Indyką to happening artupcyklingowy. Podczas wydarzenia, pod czujnym okiem Arutra Indyki – artysty zajmującego się upcyklingiem artystycznym i użytkowym – powstanie, z udziałem chętnych osób, instalacja z materiałów zebranych podczas zbiórki odpadów, które nie nadają się do recyklingu, m.in. płyt CD i kaset VHS.
Warsztat – budowanie „hotelu” dla owadów: w trakcie zająć ich uczestnicy usłyszą o zwyczajach lęgowych i bytowych zapylaczy. Wspólnie z ekspertami zbudują hotel dla dzikich owadów. Gotowa instalacja stanie na terenie Centrum Praskiego Koneser.
Warsztaty pszczelarskie: spotkanie z hodowcą pszczół z Amest Otwock, który w przystępny sposób opowie o życiu i roli w ekosystemie pszczoły miodnej. Będzie można też zobaczyć, jak wygląda ul od środka.
Gra terenowa „Aktywni dla pszczół”: uczestnicy w przystępny sposób dowiedzą się o problemach, z jakimi borykają się pszczoły. Projekt jest połączeniem procesu edukacyjnego, zabawy i rywalizacji w formule dostępnej dla wszystkich, którym bliskie są wartości przyrodnicze. Każdy, kto zdecyduje się na udział w grze, będzie miał do wykonania 8 zadań, które będzie można znaleźć na planszach rozstawionych w różnych punktach placu Konesera. W nagrodę za przejście gry, uczestnicy otrzymają metalową puszkę z nasionami roślin miododajnych.
Sadzonka za butelkę i samonawadniające doniczki: podczas warsztatu będzie można wymienić puste butelki na sadzonki roślin oczyszczających powietrze. Uczestnik, który przyniesie plastikową butelkę o pojemności min. 1,5l, wykona też pod okiem animatorów z firmy GROHE samonawadniającą doniczkę.
Ekoedukacyjne kolorowanki i gry: dla najmłodszych uczestników Dnia Ziemi w Centrum Praskim Koneser, we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, przygotowane zostały książeczki i kolorowanki, z których dowiedzą się oni, jak oszczędzać wodę i dbać o środowisko.
Warszawska kranówka: podczas wydarzenia będzie można napić się orzeźwiającej warszawskiej kranówki prosto z beczkowozu MPWiK.
Wcześniej, od godz. 10.00 do 12.00, uczniowie okolicznych szkół wezmą udział w akcji sprzątania skwerów położnych na terenie dzielnicy. W punkcie startowym na placu Konesera uczestnicy wydarzenia otrzymają worki, rękawice i niezbędną wiedzę na temat segregacji odpadów. Za udział w projekcie uczniowie otrzymają puszki z nasionami roślin miododajnych.
Udział w Dniu Ziemi w Centrum Praskim Koneser jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Klimatycznej Wiosny Konesera można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu oraz w mediach społecznościowych Centrum Praskiego Koneser.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.