Komunikaty PR

Dzieci jedzą za mało produktów zbożowych, a ich najczęstszym wyborem są makarony

2024-05-14  |  09:15
Biuro prasowe

Większość rodziców deklaruje, że ich dzieci zjadają średnio co najmniej 4 posiłki dziennie. Wśród grup produktów spożywanych przez najmłodszych przetwory zbożowe są dopiero na czwartym miejscu, gdzie ostatnie, piąte, zajmują cukier i słodycze. W jadłospisie dzieci dominują produkty z pszenicy, zostawiając daleko w tyle przetwory z innych zbóż. To wyniki badania[1] zrealizowanego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe– pyszne i zdrowe!”. Rezultaty sondażu komentują dietetyczki Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska i Ewa Sypnik-Pogorzelska, ekspertki kampanii.

 

Zbyt mało produktów zbożowych

Według większości ankietowanych (73%) podstawą codziennego jadłospisu dzieci są owoce i warzywa,
a zaraz za nimi - mleko i nabiał. Mięso, wędliny, ryby i jaja, jako produkty często spożywane przez najmłodszych, wymieniło niemal 2/3 opiekunów. Przetwory zbożowe zajmują dopiero czwartą pozycję wśród wszystkich grup produktów, o które pytano w sondażu – niespełna połowa rodziców deklaruje ich obecność w diecie dziecka.

- Przy tworzeniu codziennych posiłków dla dzieci warto pamiętać o zasadach, które doskonale obrazuje Talerz Zdrowego Żywienia, opracowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH. Pokazuje on zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w całodziennej diecie: połowę talerza zajmują na nim warzywa i owoce (z przewagą warzyw), 1/4 talerza - produkty zbożowe, a pozostałą ćwiartkę - produkty będące źródłem białka (drób, ryby, nasiona roślin strączkowych, jaja, produkty mleczne). Codziennie dla prawidłowego rozwoju dziecko powinno zjeść co najmniej 3 porcje produktów i przetworów zbożowych, najlepiej pełnoziarnistych - mówi Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska.

 

Jakie zboża dzieci jedzą najczęściej?

Najpopularniejszymi przetworami zbożowymi spożywanymi w domach respondentek są te z pszenicy. Blisko połowa badanych wskazuje na ryż, a nieco mniejszy odsetek wybiera produkty z żyta.

 

 

 

 

 

Przetwory z jakich zbóż najczęściej spożywa się w Twoim domu?

 

- W diecie naszych dzieci nie doceniamy takich zbóż, jak jęczmień, kukurydza, gryka czy proso. Produkty zbożowe stanowią bardzo różnorodną grupę i z tego względu charakteryzują się dużym zróżnicowaniem zarówno w zakresie składu, jak i wartości odżywczej. W zbilansowanej diecie jest miejsce dla wszystkich produktów żywieniowych, a zboża powinny stanowić jej dużą część podkreśla Ewa Sypnik-Pogorzelska.

 

Najlepszy makaron!

Wśród produktów zbożowych, które najczęściej jedzą polskie dzieci, znajdują się: pieczywo, makarony i płatki. Najrzadziej natomiast na ich talerzach pojawiają się otręby i musli.

Z kolei do najbardziej ulubionych przez dzieci wyrobów ze zbóż należą: makarony, płatki, pieczywo i dania mączne.

 

Które produkty zbożowe Twoje dziecko lubi najbardziej

 


[1] Sondaż zrealizowany przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, na reprezentatywnej próbie matek dzieci do lat 18 (N=505), w marcu 2024 r.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.