Komunikaty PR

Dziecko przed ekranem w trakcie podróży - dozwolone czy zakazane?

2022-06-30  |  08:00
Biuro prasowe

Długie wakacje łączą się często z zagwozdką rodziców, w jaki sposób mądrze wypełnić czas swoich pociech. Podróżom czy oczekiwaniu w restauracji często towarzyszy rozrywka online lub zajęcia edukacyjne przed tabletem, smartfonem lub komputerem. Ile wynosi średnia czasu spędzanego przez dzieci przed ekranami w różnych zakątkach globu i co na to naukowcy?

Internetowa szkoła języka angielskiego dla dzieci - Novakid - przeprowadziła ankietę wśród 2000 rodzin w 15 krajach, w tym Polsce, aby poznać nawyki dzieci dotyczące spędzania czasu przed ekranem oraz stosunek ich rodziców do czasu poświęconego na różne działania online.

Zgodnie z wynikami badania dzieci w wieku 4-12 lat na całym świecie spędzają średnio około 2 godzin tygodniowo na zajęciach związanych z edukacją przed komputerem lub innym urządzeniem elektronicznym. Jednak np. w Korei Południowej co drugi rodzic twierdzi, że jego dziecko spędza od 3 do nawet 10 godzin na zajęciach edukacyjnych online. Jeśli chodzi o podejście rodziców do rozrywki połączonej z edukacją online, to jest ono zróżnicowane w zależności od kraju - np. w Japonii aż 46% ankietowanych chciałoby skrócić czas, jaki dziecko spędza online, również na edukację, natomiast np. w Czechach 30% rodziców chciałoby, aby ich dziecko spędzało więcej czasu na nauce poprzez zabawę na komputerze, tablecie lub smartfonie.

Jeśli chodzi o spędzanie czasu na zajęcia pozaedukacyjne na ekranie, to generalnie rodzice, wśród których została przeprowadzona ankieta, myślą o ich ograniczeniu - jednak tylko co czwarty respondent z Polski uważa, że łączny czas spędzony przed ekranem przez jego dziecko jest zbyt długi. Badanie wykazało, że w Polsce od 55% do 65% dzieci spędza do 6 godzin tygodniowo na nieedukacyjnych grach online.

Chciałabym zwrócić uwagę na ważny aspekt, dotyczący spędzania przez dziecko czasu przed ekranem, warto brać pod uwagę nie tylko jego ilość, ale również jakość. Wprowadzając media cyfrowe wybierajmy programy, platformy, treści wysokiej jakości, które prócz rozrywki będą miały walory edukacyjne. Bądźmy obecni i uczmy dzieci świadomego korzystania z nowych technologii. Dbajmy również o jakość czasu spędzanego bez ekranów, by w ciągu dnia znalazła się przestrzeń na różnorodne aktywności, ruch na świeżym powietrzu, swobodną zabawę, rozmowy, wartościowe, emocjonalne interakcje z rówieśnikami i bliskimi osobami. Myśląc o czasie spędzonym przez nasze dzieci przed ekranem, warto mieć na uwadze zarówno jego ilość, jak i jakość czasu poświęconego na inne aktywności. Pamiętajmy o równowadze - mówi Karolina Tuchalska-Siermińska, ekspertka marki Novakid w Polsce.

Jedno z najbardziej istotnych do tej pory badań na temat wpływu czasu spędzanego przed ekranem na młodzież wykazało, że prawdopodobnie nie jest on szkodliwy dla dzieci, chociaż “warto go kontrolować”, jak mówi główna autorka badania - Katie Paulich z University of Colorado w Boulder. Naukowcy odkryli, że dzieci w wieku szkolnym, które spędzają więcej czasu przed ekranami, nie cierpią na lęki i depresję, a wręcz przeciwnie, mają więcej bliskich przyjaciół. Jednocześnie są tylko nieznacznie bardziej podatne na zaburzenia uwagi, problemy ze snem lub niższe wyniki w nauce, ale wpływ czasu przed ekranem na te kwestie był znikomy, ponieważ stanowił tylko około 2% zróżnicowania między badanymi dziećmi.

Ponadto platforma Novakid odkryła pozytywny wpływ treści wideo na motywację dzieci do nauki. W niedawno przeprowadzonym badaniu Korzyści z programu nauczania opartego na opowieściach i grywalizacji dla wyników uczenia się młodych uczniów ESL, opublikowanym w kwietniu 2022 r., wykazano, że uczniowie oglądający animowane historie komiksowe mają o 30% wyższą efektywność niż ci, którzy tego nie robią, poświęcają oni również o 24% więcej czasu na odrabianie zadań domowych niż uczniowie, którzy nie oglądają treści edukacyjnych opartych na grywalizacji i fabule.  

Przekazując dziecku tablet warto pomyśleć, jakie treści będzie odbierać. Istnieje wiele platform edukacyjnych, które pomagają rozwijać cyfrowe hobby, może to być np. sztuka cyfrowa, programowanie, nauka angielskiego poprzez gry czy tworzenie muzyki elektronicznej. Dobrym pomysłem jest też udostępnienie dziecku audiobooka poruszającego interesującą je tematykę. Kontrolowana rozrywka online może być naprawdę wartościowa!

Novakid to internetowa szkoła języka angielskiego dla dzieci założona w 2017 roku w Dolinie Krzemowej (USA) przez Maxa Azarova, Dmitrija Malina i Amy Krolevetskaya. Obecnie ponad 3000 doświadczonych i wykwalifikowanych nauczycieli prowadzi lekcje języka angielskiego dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat za pośrednictwem interaktywnej platformy internetowej, zaprojektowanej przez Novakid. W 2021 r. szkoła przeprowadziła ponad 2,6 mln zajęć dla około 200 000 uczniów. Novakid jest obecnie na 133 miejscu na liście Forbes wśród 500 najlepszych pracodawców startupowych w USA. (https://www.forbes.com/consent/?toURL=https://www.forbes.com/lists/americas-best-startup-employers/). Program edukacyjny Novakid English as a Second Language (ESL) - angielski jako drugi język - jest zgodny z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) i został opracowany z myślą o indywidualnych zainteresowaniach i wieku dzieci. Novakid wykorzystuje grywalizację i technologie VR w celu stworzenia anglojęzycznego środowiska i pomaga dzieciom na całym świecie uczyć się angielskiego w zabawny i interesujący sposób. Unikalna metoda oceny postępów Novakid (ponad 1500 parametrów, testy A/B i inne elementy podejścia opartego na danych) zapewnia doskonałe wyniki i pozwala nauczycielom dostosować program do indywidualnych potrzeb i zainteresowań każdego dziecka. Novakid został doceniony przez wiele organizacji na całym świecie:*Według J’son & Partners Consulting (2021), platforma Novakid ESL jest liderem w swoim segmencie w Europie. W 2021 r. platforma Novakid znalazła się na liście 50 najlepszych firm zidentyfikowanych jako rozwijające się firmy technologii edukacyjnych przez The Org.HolonIQ umieścił Novakid na liście 100 najbardziej obiecujących startupów z Europy w 2021 roku.Drugi rok z rzędu firma Novakid znalazła się na corocznej liście 150 najlepszych firm GSV EdTech wiodących prywatnych firm w cyfrowej przestrzeni edukacyjnej.Malezyjska społeczność rodzicielska Jenama Pilihan Pa & Ma wybrała Novakid jako jedną ze 100 najlepszych marek dla rodziców w Malezji. Oficjalna strona: www.novakid.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Finał 4. europejskiej edycji Pepco Better Move Biuro prasowe
2024-08-14 | 12:40

Finał 4. europejskiej edycji Pepco Better Move

Dobiegła końca 4. edycja akcji, która pod hasłem „Better Move, Better Lives” trwała od 27 maja do 27 lipca. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników,
Dziecko Weekend pełen zabawy w Porcie Łódź!
2024-08-13 | 16:10

Weekend pełen zabawy w Porcie Łódź!

Port Łódź zaprasza wszystkich mieszkańców i gości na wyjątkowe, letnie atrakcje, które odbywać będą się przy Pabianickiej 245 już w najbliższy weekend, 16
Dziecko Wyprawka szkolna za 50 złotych? W Pepco to możliwe!
2024-08-09 | 14:00

Wyprawka szkolna za 50 złotych? W Pepco to możliwe!

Wyprawka szkolna za 50 złotych? W Pepco to możliwe! Już niedługo w szkołach wybrzmi dzwonek, a uczniowie zasiądą w ławkach po wakacyjnej przerwie. To właśnie z myślą o nich i ich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.