Dzieła sztuki w szczytnym celu w Atrium Targówek
Ta niezwykła wystawa miejskich mebli w postaci otwartych książek ma skłonić klientów do zatrzymania się w codziennym pędzie i chwili odpoczynku na ławkach z bezpłatnym dostępem do utworów literackich. Celem artystycznej instalacji jest też przypomnienie, jakie wartości płyną z czytania książek i jak ważną rolę pełnią one w naszym życiu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć zbiórka książek dla pacjentów Szpitala Bródnowskiego, zaplanowana na 26 stycznia.
Czytanie niesie ze sobą cały szereg korzyści zarówno z neurobiologicznego, jak i psychologicznego punktu widzenia. Wciągająca lektura rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, relaksuje, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, ćwiczy myślenie analityczne, opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera oraz podnosi empatię. Dzieci, którym czyta się książki dużo szybciej się uczą i mają lepsze wyniki w szkole. Wspólne czytanie umacnia także więź z rodzicem. Dlatego Atrium Targówek aktywnie włącza się do ogólnopolskiej akcji „Zaczytana Wystawa”, by wspólnie z jej organizatorem, Fundacją Zaczytani.org, zachęcać klientów galerii handlowej oraz mieszkańców Warszawy do częstszego spędzania czasu z książką.
Wystawa „Zaczytane Ławki” będzie dostępna w Atrium Targówek w dniach 21 stycznia – 4 lutego w godzinach funkcjonowania galerii. Artystyczne instalacje, o niezwykłym designie, z pewnością skłonią przechodniów do zatrzymania się na chwilę, a być może dla części zwiedzających staną się też źródłem inspiracji i zachęcą do sięgnięcia po literaturę. Autorami ławek są znani artyści oraz osoby medialne: Michał Rusinek, Mateusz Damięcki, Beata Pawlikowska, Wojciech Mazolewski, Rafał Żak, Rafał Olbiński, Dorota Gorczyca oraz Dominik Jasiński, co zapewnia unikalny charakter każdej rzeźby.
Wystawie towarzyszyć będzie zbiórka książek, zaplanowana na niedzielę, 26 stycznia. W tym dniu każdy będzie mógł podzielić się swoim domowym księgozbiorem w szczytnym celu. Przekazana literatura powinna być w dobrym stanie i wydana po 2000 roku. Zebrane zasoby zasilą bibliotekę Szpitala Bródnowskiego i posłużą do bajko- oraz biblioterapii dla pacjentów. Zainicjowana 26 stycznia zbiórka zainauguruje też całoroczną akcję zbierania książek na rzecz szpitala na Bródnie realizowaną przez Atrium Targówek we współpracy z Zaczytani.org.
Na 26 stycznia galeria przygotowała także szereg dodatkowych atrakcji. W godzinach 11:00 - 14:00 dla rodziców wraz z dziećmi zaplanowano wspólne czytanie bajek z bajkoedukatorem Zaczytanych, przedstawienie interaktywnego teatrzyka lalkarskiego w wykonaniu Konny Puppets, a także animacje, konkursy oraz bajkowe malowanie buziek i tatuaży.
– 8 unikalnych ławek, które staną w naszej galerii handlowej oraz w okolicy przystanku autobusowego obok Atrium Targówek ma przede wszystkim propagować częstsze sięganie po literaturę – mówi Michał Nowakowski, dyrektor Atrium Targówek. – Książka i zawarta w niej historia mogą oderwać nas na chwilę od codzienności i pomóc się zrelaksować. Mogą stać się również elementem terapii i wpłynąć na poprawę zdrowia, dlatego dodatkowo organizujemy zbiórkę książek dla dzieci i dorosłych przebywających w szpitalu – dodaje Michał Nowakowski. Zachęcamy mieszkańców Warszawy i okolic do aktywnego udziału w wystawie i podzielenia się swoim księgozbiorem w tym szczytnym celu.
Odpowiedzialne podejście Atrium Targówek do realizowanej działalności to naturalny efekt silnego związku galerii handlowej z mieszkańcami i miastem oraz świadomego prowadzenia biznesu przez obiekt należący do Grupy Atrium. Spółka rozwija i unowocześnia swoje centra handlowe tak, by mogły pełnić ważną społecznie funkcję w przestrzeni publicznej oraz być dostosowane do lokalnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców miast, w których działają.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.