Dziewczyny dziewczynom w walce z cukrzycą.
![Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_700729261.jpg)
Na cukrzycę, zwaną epidemią XXI wieku, obecnie choruje 7% Polaków. Wśród diabetyków aż 56% stanowią kobiety. Tym bardziej warto przyjrzeć się paniom – fighterkom, które mimo licznych przeciwności, nie poddają się udowadniając, że z cukrzycą typu 1 można normalnie funkcjonować, a dzięki swojemu doświadczeniu i determinacji aktywnie wspierają inne diabetyczki.
Jest naukowo udowodnione, że kobiety częściej niż mężczyźni chorują na cukrzycę. Choroba ta przebiega u nich jednak inaczej i cechuje się innymi symptomami. Niskie libido, wahania wagi, zaburzenia hormonalne, kłopoty z zajściem w ciążę, sinusoida nastrojów – to tylko nieliczne problemy, z którymi zmagają się diabetyczki. Dlatego fundamentalne w leczeniu, poza pomocą medyczną, jest wsparcie psychiczne, a co za tym idzie - dzielenie się własnymi doświadczeniami, obawami i pomocnymi wskazówkami w zaufanym kręgu osób, które łączy jeden mianownik: cukier.
Ada zachorowała na cukrzycę typu 1 (T1) w wieku 17 lat. W tym czasie nie było jeszcze powszechnej wiedzy na temat tej choroby ani wyspecjalizowanych ośrodków, do których można było się łatwo dostać. Również w Internecie informacje na temat cukrzycy były ograniczone i bardzo skąpe. Nie wspominając o wskazówkach, jak funkcjonować z tą chorobą w codziennym rytmie dnia.
Ada świadoma sytuacji oraz realnie małego wsparcia dla kobiet z cukrzycą, postanowiła tę sytuację zmienić. Powoli zaczęła formować społeczność kobiet wokół tej choroby: „kobiety z cukrzycą”. Była to platforma wymiany myśli, doświadczeń oraz miejsce do rozmów o wszystkich frapujących, często intymnych tematach. Spotkania fokusujące się na problemach związanych z cukrzycą zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością – liczba uczestniczek na panelach nierzadko przekraczała kilkadziesiąt osób. Ada stworzyła kompendium wiedzy dla kobiet na temat cukrzycy oraz nieustannie aktywnie działa na tym polu, planując kolejne webinary dla coraz to większej audiencji. Pokazuje nie tylko ciemną, ale i jasną stronę tej chory, często przełamując tabu i zadając trudne, a nawet kontrowersyjne pytania – co dobrego dała nam cukrzyca? Jak zmieniła nasze nawyki żywieniowe? Jak wygląda nasze życie intymne, rodzinne? Na panelach kobiety poruszają również czysto „technologiczne” kwestie dotyczące np. konfiguracji systemów, monitorowania poziomów glikemii etc. Kobiety coraz częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych tj. systemy ciągłego monitorowania poziomu cukru we krwi, które nie wymagają regularnego nakłuwania i pozwalają dzięki specjalnemu sensorowi łączącemu się z urządzeniem mobilnym (np. smartfonem czy smartwatchem) śledzić aktualny poziom cukru we krwi, co znacznie poprawia jakość życia i ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących np. diety czy aktywności fizycznej.
W przypadku Ady system Dexcom CGM (System ciągłego monitorowania glikemii) uratował ją oraz kolosalnie poprawił jakość jej życia. Ada na co dzień mieszka we Francji i zajmuje się bankowością.
Ada Maciejczyk: https://www.instagram.com/idiabetic_cukrzyk/
https://www.facebook.com/JaCukrzyk
Czym jest Dexcom G6?
Dexcom G6 to system ciągłego monitorowania w czasie rzeczywistym poziomu glukozy (CGM-RT). Jest fabrycznie skalibrowany, w związku z czym nie są wymagane pomiary krwi z palca. W najnowszej odsłonie Dexcom G6 zaprojektowano na nowo automatyczny aplikator, który jednym kliknięciem w prosty sposób wprowadza sensor pod skórę. System Dexcom G6 wysyła odczyty poziomu glukozy do urządzenia lub odbiornika Dexcom co 5 minut. Z dodatkowych funkcji czujnik blokuje mający znaczenie kliniczne wpływ paracetamolu na notowane wyniki. Wyświetla ponadto ostrzeżenia dla stężenia 55 mg/dL za 20 minut, to pozwala przewidywać możliwość wystąpienia ciężkiej hipoglikemii. Ostrzeżenia w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika mogą być ustawione dla zarówno na noc, jak i na dzień.
Stosowanie w praktyce
System Dexcom G6 jest wskazany do stosowania dla pacjentów w wieku od 2 roku życia. Mogą go również używać kobiety w ciąży i w pełni kontrolować wysokie lub niskie poziomy glukozy. Preferowane są trzy części ciała do zamontowania systemu: górna część pośladków, tylna, górna część ramienia, oraz brzuch. Górna część pośladków jest stosowana najczęściej u dzieci od 2 do 17 roku życia. System współpracuje z 2 aplikacjami:
- Dexcom Clarity - udostępnia dane lekarzowi, przesyła w czasie rzeczywistym regularne raporty. Wystarczy, że użytkownik tylko raz połączy się z daną kliniką.
- Dexcom Follow - użytkownik może udostępnić dane o swojej glikemii, maksymalnie
5 obserwatorom. W przypadku sytuacji nagłego spadku glukozy i braku reakcji pacjenta, pozostali mogą podjąć niezbędne kroki, być w kontakcie i wspomóc w razie potrzeby.
![Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku Biuro prasowe](/files/1666761086/dr-jawor-pacjentka-2_2,w_285,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
![Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji](/files/1666761086/21463-zwop7x1svfnwxws4,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
![Filary pielęgnacji skóry atopowej](/files/_uploaded/glownekonf_616588203,w_169,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.