Dzisiaj Europejski Dzień Śniadania – jak można świętować go z maluszkiem?
Okres wczesnego dzieciństwa to czas, w którym kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe. Właśnie wtedy maluch bardzo szybko nabywa nowe umiejętności i jest szczególnie otwarty na doświadczenia – to niepowtarzalna okazja, aby przyzwyczajać go do regularnego jedzenia śniadań!
Wspólnie z rodziną
Prawidłowe nawyki żywieniowe wykształcone i utrwalane w okresie 1000 pierwszych dni życia mają dużą szansę być powielane przez dziecko w odległej przyszłości. Rodzice już od początku mogą decydować o sposobie komponowania diety malucha, dlatego kiedy tylko jest to możliwe, warto jeść śniadanie razem z nim. Dzieci uwielbiają jedzenie w towarzystwie najbliższych i to właśnie od nich – dorosłych – uczą się dobrych przyzwyczajeń.
Nauka jedzenia śniadań to wielki krok w kierunku regularnego spożywania 5 posiłków dziennie[1] i jedna z podstawowych zasad prawidłowego odżywiania. To dobry nawyk, który warto zacząć utrwalać już od wczesnego dzieciństwa. |
Poranny posiłek powinien być wartościowy
Przyzwyczajanie malucha do regularnego spożywania śniadań to nie wszystko. Większość dzieci w początkowym okresie rozwojowym jest w ciągłym ruchu, w związku z czym ich zapotrzebowanie na energię i wiele składników pokarmowych jest bardzo wysokie. Węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i składniki mineralne to niezbędne elementy codziennej diety, które powinny znajdować się w każdym wartościowym śniadanku malucha.
Kaszka? Znakomity pomysł!
Intensywnie rozwijający się organizm niemowlęcia czy małego dziecka czerpie niezbędną energię m.in. z węglowodanów zawartych w zbożach. Czy wiesz, że zbożowa kaszka przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu stanowi dla niego pełnowartościowy[2] posiłek i ma konsystencję dopasowaną do potrzeb i umiejętności dziecka? Podając ją na śniadanie, rodzice wspierają prawidłowy rozwój młodego organizmu. Przykładem są kaszki BoboVita – oto 3 powody, dla których warto podawać je każdego dnia:
- zawierają cenne witaminy* (A, C, D, E, B1, B6, biotynę),
- zawierają ważne składniki mineralne*, takie jak wapń, żelazo i jod,
- są dostępne w wielu uwielbianych przez dzieci smakach.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci.
* Dotyczy kaszek mlecznych BoboVita, które zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminy A, D i wapń. Bezmleczne kaszki BoboVita zawierają cynk, żelazo i wapń. Kaszka ryżowa owoce leśne zawiera wapń i żelazo, a kaszka zbożowa jabłko śliwka zgodnie z przepisami prawa zawiera tylko witaminę B1.
[1] https://media.nutriciastatic.com/uploads/media/5a27e7c7ac319/schemat-zywienia-niemowlat-1.pdf
[2] Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta, dodatek mleka i owoców w proszku w zależności od rodzaju kaszki.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.